Обговорюємо актуальні питання ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ батьків у сфері всебічного виховання дітей

Обговорюємо актуальні питання ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ батьків у сфері всебічного виховання дітей

2021 рік – Рік промоції читання. Пропонуємо до обговорення в березні-квітні наступне питання:

Ситуація з читанням в Україні погіршується. Показники читання на низькому рівні (Дослідження PISA-2018). Це створює проблеми із грамотністю та освіченістю. Популяризація читання впливає на грамотність, саморозвиток. А книги можуть стати першим кроком на шляху досягнення цієї мети. Книга повинна стати новою модою.

 Читання – складно влаштоване вміння. Розвивається воно поступово і ступінь його сформованості визначається не тільки технікою, здатністю «протараторити» 130 слів за хвилину, а й таким критерієм, як «розуміння прочитаного». Власне, читання виникає тільки там, де існує розуміння.

Читання з розумінням - одна з важливіших компетенцій сучасності. Як сучасні батьки можуть допомогти дитині навчитись читати з розумінням?

Давайте обговоримо

Обговорюємо актуальні питання ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ батьків у сфері всебічного виховання дітей.

Пропонуємо до обговорення в січні наступне питання:

За даними міжнародного дослідницького проєкту ESPAD (розділ 5), у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно 50% – 4 та більше годин.

Шановні батьки, як ви вважаєте інтернет для дитини це користь та розваги чи джерело небезпеки? З якого віку Ви вважаєте безпечним входження людини до всесвітньої мережі? Яка роль батьків на цьому шляху? А держави?

Підсумки обговорення в січні-лютому наступного питання:

- Звичайно, зараз неможливо уявити світ без інтернету. Але нам, батькам, дуже потрібно регувати час, який дитина проводить за комп'ютером, або за іншими гаджетами.
- Безпека в Інтернеті це дуже важлива тема, бо скільки й користі, стільки ж і шахрайства є у «всесвітній павутині». Признаюсь, я не дуже багато звертала уваги на те, де саме проводить свій вільний час моя дитина, коли користується гаджетами.

Пропонуємо для ознайомлення список корисних інтернет-посилань на тему "Безпека дітей в інтернеті", підготовлений фахівцями Централізованої системи бібліотек для дітей

Думки небайдужих городян (орфографія та пунктуація авторів збережена):

Имя: Мар'яна
Сообщение: Інтернет у житті дорослої люди з'явився вже у віці, коли ти вмієш відділити реальне від віртуального. Наші ж діти народились з Інтернетом: з самого малку дитина знає де і як негайно знайти улюблені мультфільми. Потім коли дорослішає, починає розуміти, що й для навчання та хобі є безліч інформації в Інтернеті. А ще для спілкування... Для дітей немає жодної різниці де відбувається діалог - і той, і цей світ для них єдині. Безпека в Інтернеті це дуже важлива тема, бо скільки й користі, стільки ж і шахрайства є у «всесвітній павутині». Признаюсь, я не дуже багато звертала уваги на те, де саме проводить свій вільний час моя дитина, коли користується гаджетами. Завдяки цьому обговоренню я більше почала замислюватись, як правильно все ж таки поставити спілкування з донькою, щодо її безпеки в Інтернеті. Також дякую фахівцям бібліотеки № 15 за пораду пройти онлайн-курс для батьків «Безпека дітей в інтернеті» на сервісі «Дія». Там і справді дуже багато корисної інформації щодо цієї теми. Ми вже в родині почали виконувати деякі вправи, які там пропонують зробити.

Имя: Юлія
Cообщение: Звичайно, зараз неможливо уявити світ без інтернету. Але нам, батькам, дуже потрібно регувати час, який дитина проводить за комп'ютером, або за іншими гаджетами. Також, обов'язково потрібно використовувати «батьківський контроль». Але лише для навчання мої діти 3-4 години проводять за компом. А хочеться ще ж і погратися. Ось і виходить, що здоров'ю користі нема та і не завжди інформація є потрібною. А саме погане, що віртуальне спілкування замінює живе. Тому «-» більше ніж «+»

Имя: Анна Степановна
Сообщение: Интересно знать какие-то рекомендации от специалистов. Мы в семье ежедневно дозируем пребывание ребёнка в инете.(общение с детьми,игры) . На познавательные цели уроки времени уходит около 2-х часов. Стараемся поощрять познавательные "находки"(как это интересно! Ой, а я этого не знала!)

Пропонуємо для ознайомлення список корисних інтернет-посилань на тему "Безпека дітей в інтернеті", підготовлений фахівцями Централізованої системи бібліотек для дітей

Имя: Ирина
Сообщение: Дуже багато часу сучасні діти проводять за компютером: ігри, спілкування в соцмережах та пошук різної інформації. Безперечно, Інтернет для дитини – це перш за все інформація, допомога в навчанні. Але існує дуже багато ризиків, особливо для дітей: ігрова залежність, доступ до небажаних сайтів, шкідливість для здоровя від довготривалого перебування за монітором. Батькам потрібно контролювати перебування дитини у всесвітній мережі та навчити, в першу чергу дотримуватися правил безпечного Інтернету.

Имя: Анна
Сообщение: Своему ребёнку позволяем путешествовать в инете не более 1 часа в день (то ли общение со сверстниками, то ли игры). На поиск информации для учёбы или интереса больше. Обязательно интересуемся: : какие сайты помещаются, что интересного найдено, просим показать или рассказать. Обязательно хвалим, удивляемся .

Имя: Валентина
Сообщение: Интернет - это наши сегодняшние реалии. Желательно, что бы подросток от инета получал не только развлечения (пассивный элемент), но познавательную информацию (активная составляющая). А это зависит от семьи, от ее приоритетов. Если мало внимания уделяют взрослые, он будет искать ответы в инете. Ведь детские годы - самые активные по усвоению информации. Не секрет, многим родителям проще, когда ребенок занят в инете, а не отвечать на постоянные "почему ?"Задача родителей (а ребенок основное время проводит в семье) научить ребенка азам, а потом и культуре пользования инетом, как в свое время учили азам,а потом и культуре чтения книги. Не стоит сбрасывать со счетов и круг общения подростка. Он не может себе позволить быть "белой вороной" среди сверстников. И очень хорошо, когда есть контакт между родителями и ребенком. Я считаю, что для детей более безопасный возраст после 12- лет. Уже есть определенный жизненный опыт, заложенный семьей и школой. Например в в Голландии детям до 12 лет официально запрещено иметь и пользоваться мобильными телефонами. Итак, пользование инетом должно быть не раньше 12 лет , под "аккуратрым" и заинтересованными присмотром и направлением родителей. Роль государства? Хотелось бы больше интересных и познавательных ( а не назидательных) программ для детей. Ведь так хочется верить,что государство всерьёз озабочено гармоничным развитием подрастающего поколения, будущего Украины.

Имя: Иринэ
Сообщение: Дети, рождённые в эпоху интернета, принципиально другие. Они могут находиться в сети до бесконечности. Хорошо ли это? Интернет может сформировать привязанность ребенка. Поэтому стоит оттягивать приобщение детей и очень внимательно следить сколько ребенок проводит времени в интернете. Отказаться от интернета невозможно, но главное, чтобы ребенок не стал пленником. Опять всё должно быть в меру В современном мире без интернета и гаджетов невозможно жить. Польза ведь от них тоже большая..

Имя: Катерина
Сообщение:Говорить о пользе интернета можно лишь тогда, когда он используется как дополнительное средство в обучении и развитии детей. Главными же должны оставаться родители. Они отвечают за воспитание ребенка, а не интернет. Ребенок, который погрузился в компьютерный мир, выпадает из мира реального. Время, которое он проводит у экрана, он не общается с родителями и сверстниками. Получается, что интернет заменяет ребенку живого человека, что для малышей не допустимо. Ребенку нужно человеческое общение. Интересный мультик не должен заменять ему маму и папу. Психика ребенка только формируется, поэтому информация, которую он получает, должна быть отфильтрована. Если родители не контролируют, что смотрит ребенок, во что он играет на компьютере, всегда есть шанс, что малыш столкнется с тем, к чему не будет готов.
Маленький ребенок – непоседа. Постоянно двигаясь, он тем самым тренирует свое тело. Компьютер же вынуждает ребенка сидеть на одном месте. Таким образом, подолгу находясь возле компьютера, ребенок теряет время, которое мог бы потратить на бег, прыжки и подвижные игры. Самые явные проблемы, которые грозят детям, подолгу сидящим у экранов – это неправильная осанка и ухудшение зрения. Чтобы не возникло проблем с позвоночником и осанкой, родителям нужно позаботиться о правильном стуле и столе.  В сегодняшнем мире дети не могут быть отлучены от мира интернета. Другое дело, каковы запросы у детей и как при этом потворствуют им родители.

Имя: Галина
Сообщение:Інтернет для нас усіх, а особливо, для дітей має як свої переваги так і недоліки. Це - сучасний інструмент, яким треба вчитися і дітям, і дорослим грамотно користуватися. У колі родини від нас залежить який приклад ми, як батьки, надаємо своїм дітям.
У нашій сім'ї ми цінуємо живе спілкування, тому завжди залишаємо вільний час для теплої бесіди, спільних ігор, цікавої сумісної творчості. Але, звичайно, з інтернетом зручно спілкуватися із друзями в різних країнах, швидко знаходити потрібну інформацію, дізнаватися про цікавеньке у всьому світі, проходити дистанційно онлайн навчання. Краще буде, якщо спочатку діти разом із батьками знайомляться з інтернетом. На мою думку, від самої людини залежить зробити так, щоб інтернет давав користь та розвиток особистості.

Имя: Алла
Сообщение: Інтернет - це всього потрохи: і користь, і розваги, і небезпека.

Давайте обговоримо!

Фото з архіву Центральної бібліотеки для дітейПримус, особистий приклад, переконання ... Якими інструментами користуються сучасні батьки?

Дитячі бібліотекарі міста пропонують винести дане питання для обговорення на "МІСЬКУ БАТЬКІВСЬКУ ВІРТУАЛЬНУ РАДУ" (Фото з архіву Центральної бібліотеки для дітей)

Давайте обговоримо!

Підсумки обговорення:  

- Вважаю своїм обов'язком ознайомити дитину з усім що його може зацікавити, чи то книга, чи то гурток, чи гра. Все що стосується його дозвілля, не має бути примусом, не треба робити дитину заручником своїх вподобань або своїх нездійсненних дитячих мрій. 

- На мій погляд, краще розвивати довірливі стосунки зі своєю дитиною, проводити спільне дозвілля, наприклад, читати книжки у родинному колі. Така корисна сімейна традиція

- Дітей потрібно підбадьорювати, заохочувати демонструвати впевненість у їхньому успіху, у їхніх можливостях. щоб бути гарними батьками потрібно бути друзями зі своїми дітьми.

Думки дітей:

Имя: Максим (15 років), активний учасник групи "Люди майбутнього" 

Сообщение: Для взаимодействия у родителей с детьми должна быть полная гармония во взаимоотношениях, доверие и любовь 

Имя: Игорь (14 років), активний учасник групи "Люди майбутнього"
Сообщение: Хорошо когда родители своим примером подталкивают ребенка к саморазвитию 

Имя: Артем (15 років), активний учасник групи "Люди майбутнього"
Сообщение: Я за поощрения со стороны родителей и против укора и жесткого контроля

Дякуємо всім активним та небайдужих городянам за обговорення.

 Думки небайдужих городян

(орфографія та пунктуація авторів збережена):

Имя: Сергей
Сообщение: Щоб заохотити дитину до читання, треба розпочинати з яскравих книжок за інтересами. Машинки, динозаври і т.д. Якщо з'являється питання, треба відповідь шукати в книгах, а не в інтернеті. І ніякого примусу

Имя: Анастасия
Сообщение: Я мама пятилетней доченьки. Я думаю, что в семейном образовании главное - близость родителей и ребенка. Она достигается общими занятиями, разговорами, увлечениями.
Книга, прочитанная мамой, дает много поводов поговорить - обсудить саму книгу, посмотреть фильм или мультик по ее мотивам, ввести героя книги в детскую игру

Имя: Ганна Миколаївна
Сообщение: Я мама і бабуся. Завжди намагалася виховувати дітей своїм прикладом. Вчила їх додержуватися слова, бути відповідальними та чесними. Ніколи не обіцяла дітям того, чого не могла виконати. В нашій сім’ї завжди у всіх були свої обов’язки. Зараз допомагаю своїм дітям виховувати онуків. Впевнена, що дітей треба частіше хвалити, заохочувати, завжди помічати якісь дрібнички, старанність, творчість при виконанні роботи. Але важливо не перестаратися з контролем, щоб не втратити довіру дитини. Впевнена, що увага, доброзичливість та приклад батьків – запорука успіху у вихованні.

Имя: Алла
Сообщение: Моей дочери 13 лет. Уже 13… Особых трудностей в воспитании как- то и не было. Разные моменты, конечно, бывали. Но мы всегда находили общий язык. Важно рвзговаривать с ребенком, интересоваться его жизнью, уметь слушать и слышать его, а не просто делать вид, задавая дежурные вопросы - быть не просто мамой, но и другом. Дети очень чувствуют фальшь. Поэтому стараюсь бать искренней и честной. Как бы занята я не была, всегда нахожу время на общение с дочкой: интересуюсь делами в школе, ее планами на ближайшее время, тем, как прошел день и т. д. Стараюсь не назидать, не читать нотации, когда вижу, что она сделала что-то не так, а просто поговорить, ненавязчиво подсказать выход из трудной ситуации. Она очень любит наши «посиделки». Меня радует то, что она доверяет мне, видит во мне друга…

Имя: Анна
Сообщение: Маю синочка 9 років. Вважаю своїм обов'язком ознайомити його з усім що його може зацікавити, чи то книга, чи то гурток, чи гра. Все що стосується його дозвілля, не має бути примусом, не треба робити дитину заручником своїх вподобань або своїх нездійсненних дитячих мрій. Що стосується школи, то тут - без компромісів. Це його обов'язок! Тому шкільну програму читає іноді без задоволення, але це є необхідністю. А от що стосується інших книжок, то бібліотекар завжди цікавиться, що дитині подобається, що б він хотів прочитати. А головне, говорить кожного разу, якщо книжечка не сподобалась не треба себе примушувати дочитувати, приходь ми підберемо іншу.

Имя: Галина
Сообщение: На мій погляд, краще розвивати довірливі стосунки зі своєю дитиною, проводити спільне дозвілля, наприклад, читати книжки у родинному колі. Така корисна сімейна традиція 

Имя: Андрей
Сообщение: На протяжении почти десяти лет моя дочь посещает детскую библиотеку №2 на ж/м Парус-2. Благодаря помощи персонала были выбраны книги, которые сыграли важную роль в развитии ребенка. Мероприятия образовательного и творческого характера вызвали у моего ребенка стремление всесторонне развиваться и проявлять себя в различных дисциплинах. 

Считаю, что наличие детской библиотеки на территории нашего жилого массива является очень важным фактором в развитии подрастающего поколения. Отец читательницы б-ф №2.

Имя: Інна
Сообщение: Доброго дня! Хочу також висловити думки, як заохотити дітей читати. Зазвичай діти все повторюють за батьками, тож особистий приклад це добра мотивація. Головне ні в якому разі не використовувати читання як покарання ( а такі випадки на жаль існують). Ще ми регулярно відвідуємо бібліотеку- філіал 17, там є безліч цікавих книг, і бібліотекарі мають до дітей чудовий підхід, цікавляться тим хто, що любить читати, і завжди так підбирають книгу, що вона дійсно захоплює маленьких читачів. Також в цьому філіалі раз на тиждень проходить гурток, де з читачами проводять інтелектуальні бесіди, та в ході заняття підводять до того, що читати це вкрай важливо. Дякую бібліотекарям за їх працю і натхнення!

Имя: Вероника
Сообщение: Прекрасная мысль – организовать такую площадку для обсуждения родительского опыта. Сама я всегда считала, что лучший способ — это договариваться с ребенком. Но решила узнать мнение сына (8 лет). Удивлена безмерно, ответ его таков: лучше меня заставлять, а не рассказывать, зачем это делать. Теперь думаю, как быть дальше) 

Имя: Олена
Сообщение: Дітей потрібно підбадьорювати, заохочувати демонструвати впевненість у їхньому успіху, у їхніх можливостях. щоб бути гарними батьками потрібно бути друзями зі своїми дітьми.

Имя: Климентій
Сообщение: Перш за все, дуже важливо налагодити взаємовідносини з дитиною. Тоді можна буде спонукати дитину до саморозвитку і власним прикладом, і на прикладі відомих видатних людей, і заохоченням

Имя: Катерина
Сообщение: Мы дома с ребенком договариваемся! Вместе всегда находим выход!

Имя: Анна
Сообщение: Когда дочь была маленькой, конечно, было и мягкое принуждение (надо, ты обязана...), позже - только разъяснение, обсуждение ситуаций. Вопросы : а что будет, если поступить так

Имя: Игорь
Сообщение: В детстве не обойтись без принуждения, а позже - только через понимание - к осознанию.

Принько Ольга - багатодітна мати 3-х читачів:
Маю 3-х синів різного віку 5-ти, 7-ми і 12- років. Хлопчики різні за характером. До кожного свій метод виховання. У вихованні цікавості до читання дуже допомагає дитяча бібліотека. Як правило, діти починають захоплюватися читанням з казок. У нас навпаки: спочатку захопили дитячі енциклопедії з країн та техники, а вже потім - казки. Ми не нав'язували дітям власні вподобання. Важливо рахуватися з інтересами дітей.

Васько Оксана - мати доньки - студентки і сина 9 років.
Ми записані у бібліотеку вже багато років всією родиною. Виховуємо позитивне ставлення до бібліотеки і книги тим, що беремо активну участь у всіх бібліотечних подіях. Сину дуже подобається разом зі мною робити ролики на Ваші конкурси. Так цікаво і корисно можно проводити вільний час всій родині.

Рудковська Тетяна - мати 2-х донечок 6 -ти і 3-х рочків.
Нам подобається гурток у бібліотеці. Дитинка робить саморобку і у неї виховується усидливість. Коли наша донечка пішла в цьому році у перший клас, у неї не було проблем з усидливістю завдяки бібліотечному гуртку. Дуже чекаємо закінчення карантину для живого спілкування у бібліотеці. 


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"