ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 180-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
МАРКА ТВЕНА
(1835-1910)

Марк Твен був першим справді американським письменником, і всі ми відтоді - його наступники
Вільям Фолкнер

Марк Твен (справжнє ім'я - Семюель Клеменс) - американський письменник, гуморист, сатирист, публіцист, видавець. Найбільш відомий за твори «Пригоди Тома Сойєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».
Семюель Ленгхорн Клеменс народився 30 листопада 1835 року в містечку Флорида (штат Міссурі) у сім'ї теннессійського купця Джона Маршала Клеменса і Джейн Лемптон Клеменс. Він був шостою дитиною у сім'ї з сімома дітьми. Тільки троє його братів та сестер пережили дитинство.
Коли Семюелю було 4 роки, його сім'я переїхала у містечко Ганнібал, де був річковий порт на річці Міссісіпі. Згодом Ганнібал послужить прообразом містечка у знаменитих романах „Пригоди Тома Сойєра“ та „Пригоди Гекльберрі Фінна“. В цей час Міссурі був рабовласницьким штатом, тому вже в цей час майбутній письменник зміг ознайомитися із рабством, яке буде згодом описувати і засуджувати у своїх творах.
В березні 1847 року, коли Марку Твену було 11 років, його батько помер через пневмонію. Наступного року юнак починає працювати помічником у друкарні. З 1851 року займається набором і редакцією статей та гумористичних нарисів для „Ганнібальського журналу“, газети, власником якої був його брат Оріон. У віці 18 років він залишив Ганнібал і працював у друкарнях Нью-Йорку, Філадельфії, Сент-Луїса та інших міст. Семюель займається самоосвітою, багато часу проводячи у бібліотеці,таким чином отримуючи стільки знань, скільки він би зміг одержати, закінчивши звичайну школу. У віці 22 років Марк Твен повертається в Міссурі. На шляху до Нового Орлеану він подорожує на пароплаві. Тоді ж у нього з'явилася мрія стати капітаном корабля.
Марк Твен надзвичайно ретельно вивчив 2 000 миль річки Міссісіпі за два роки, аж поки він не отримав у 1859 році диплом капітана корабля. Капітаном працював доти, доки не спалахнула Громадянська війна і не припинилося судноплавство на Міссісіпі.
Марк Твен спрямовує свій шлях на захід, до брата в Неваду. Саме пройшла чутка, що в диких преріях цього штату знайшли срібло і золото. Тут Семюель працював цілий рік на срібному руднику. Паралельно з цим він писав гумористичні розповіді для газети у Вірджині-Сіті й у серпні 1862 року одержав запрошення стати її співробітником. Осьде і довелося Семюелю Клеменсу шукати для себе псевдонім. Не довго думаючи, він згадав рідну річку і взяв собі в якості його вираження «лотових» на Міссісіпі, що викрикували «Мірка два» («mark twain»), що означало достатню глибину для безпечного плавання. От так на просторах Америки і з'явився письменник Марк Твен, який зумів у майбутньому завоювати своєю творчістю світове визнання.
А в 1876 році побачила світ нова книга Марка Твена, що назавжди внесла його ім'я в історію світової літератури. Це були знамениті «Пригоди Тома Сойєра». По суті, письменникові і видумувати нічого не довелося. Він згадав дитинство в Ганнібалі і своє життя в ті роки. І от на сторінках книги з'явилося містечко, у якому легко можна розрізнити риси Ганнібала, як утім, і риси безлічі інших дрібних населених пунктів, розкинутих по берегах Міссісіпі. А в Томі Сойєрі можна легко впізнати юного Семюеля Клеменса, який дуже не любив школу й у 9 років уже палив.
До 1884 року Марк Твен був уже відомим літератором і успішним бізнесменом. Він заснував видавничу фірму. Однією з перших книг, опублікованих власним видавництвом, стали його «Пригоди Гекльберрі Фінна». Твір, який, по визнанню критиків, став кращим у творчості Марка Твена, задумувався як продовження «Пригод Тома Сойєра». Однак, він вийшов набагато більш складним і багатошаровим.
У 1901 році письменникн одержав почесний ступінь доктора красного письменства від Єльского університету. У наступному році - почесний ступінь доктора права від Міссурійського університету. Марк Твен дуже пишався цими званнями. Для людини, яка у 12 років покинула школу, визнання його таланту ученими мужами знаменитих університетів було дуже приємним.
У 1904 році Семюель втратив дружину. Письменник прийняв удар долі, відповівши на нього лавиною творів, політичних і критичних статей, численних промов і гострих памфлетів.
Серед публікацій останнього періоду успіхом була переповнена злим гумором повість «Людина, яку  розбестив Гедліберг» (1899), в якій порушуються фундаментальні основи буття.
У 1906 році Марк Твен обзавівся особистим секретарем, яким став А.Б. Пейн. Молода людина висловила своє бажання написати книгу про життя письменника. Письменник починає диктувати Пейну історію свого життя. Через рік його знову відзначили ученим ступенем. Він одержує почесний ступінь доктора красного письменства від Оксфордського університету.
До цього часу Марк Твен уже важко хворіє, а більшість членів його родини помирають один за одним. Письменника мучать жорстокі напади стенокардії. Зрештою, серце не витримує і 24 квітня 1910 року, у віці 74 років, Марк Твен помирає.
Його останній твір - сатирична повість "Таємничий незнайомець" була опублікована посмертно в 1916 році по незавершеному рукопису.
Цікаво знати:

·      В день, коли народився Марк Твен, поруч з Землею пролітала комета Галлея і помер письменник в день її наступної появи бія земної орбіти. Письменник передбачив свою смерть ще в 1909 році: «Я прийшов у цей світ разом з кометою Галлея, і в наступному році покину його разом з нею».

·      Марк Твен дружив з одним з найзагадковіших людей свого часу - винахідником Ніколою Тесла. Письменник і сам запатентував кілька винаходів, як то: саморегульовані підтяжки і альбом для вирізок з клейкими сторінками. Також Марк Твен винайшов блокнот з відривними листочкамиc для журналістів, шафу з розсувними полицями, машинку для зав'язування краваток.

·     У США створено два музеї Марка Твена. Один розташований у місті його дитинства       - Ганнібалі (штат Міссурі), а другий - у Гартфорді (штат Коннектикут). Музей у м. Ганнібалі називають "Будинком Тома Сойєра".

 

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків зарубіжної літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації дитячої літератури.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Дніпропетровської централізованої системи бібліотек для дітей.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Гумор - це найбільший дар, даний людству.
Ніщо не може встояти перед натиском сміху
Марк Твен

с 84(7США)
Т 26
Твен, Марк. Пригоди Гекльберрі Фінна : роман / пер. з англ. І. І. Стешенко ; [худож. О. Б. Богомаз]. - К. : Національний книжковий проект, 2010. - 464 с. : ілюстр. - (Бібліотека шкільної класики ; 6 кл., Позакласне читання).
ЦДБ(с), б/ф 04, 07, 11, 16

с 84(7США)
Т 26
Твен, Марк. Приключения Гекльберри Финна : [роман] / [пер. с англ. А. Николаевской]. - М. : Детство. Отрочество. Юность, 2004. - 240 с. : ил. - (Иллюстрированная классика).
б/ф 15

с 84(7США)
Т 26
Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра / [пер. з англ.: Л. Красавіцької, С. Суліми ; адапт. Д. Лайкен ; іл. студії "Пабло Маркос"]. - Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2007. - 160 с. : ілюстр. - (Моя улюблена класика).
б/ф 04

с 84(7США)
Т 26
Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра ; Пригоди Гекльберрі Фінна : повісті : пер. з англ. / [вступ. сл. О. Тараненко ; іл.: Г. Мазурін, Г. Фітінгоф]. - Тернопіль ; К. : Навчальна книга - Богдан : Веселка, [2004]. - 480 с. : ілюстр. - (Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах "Світовид") (Література 19 століття).
б/ф 26

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

ст 94.8
А14
Абельмас, Нина Васильевна. Золотая энциклопедия афоризмов : мудрые мысли великих людей / Н. В. Абельмас ; [ред. С. Ковалева]. - Донецк : БАО, 2008. - 416 с. : ілюстр.
б/ф 14

ст 83.3(0)
В 19
Васильева, Елена Константиновна. 100 знаменитых писателей / Е. К. Васильева ; [авт. и рук. проекта Д. Таболкин]. - Харьков : Фолио, 2006. - 510 с. - (100 знаменитых).
ЦДБ(с), б/ф 14, 24, 28

с 84(4УКР)
Д 36
Дереш, Любко. Любко Дереш про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінга / Л. Дереш ; худож. О. Полоскіна. - К. : Грані-Т, 2007. - 72 с. : ілюстр. - (Життя видатних дітей).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 83.3
М 43
Меженко, Юрий Степанович. 60 знаменитых писателей : судьба и творчество / Ю. С. Меженко; [ред.О. В. Марчукова ; худож. С. Ю. Донец]. - Донецк : БАО, 2006. – 336 с. : ілюстр. - (Жизнь выдающихся людей).
б/ф 14

ст 63
С 81
100 знаменитых американцев / [авт. и рук. проекта Д. Таболкин]. - Харьков : Фолио, 2004. - 509 с. : ілюстр. - (100 знаменитых).
б/ф 30

 ***

Все про все : сторінки для допитливих : [добірка статей]. Вип. 2 // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 15-16. - С. 129-144.

Власова, Е. Ю. В компании Тома Сойера / Е. Ю. Власова // Читаем, учимся, играем. - 2007. - №1. - С. 38-39. - Бібліогр.: с. 39.

Горин, Александр. Марк Твен / А. Горин // Эпоха в лицах. - 2010. - 23 сент. - С. 20-21.

Горячева, Е. А. Приключения Тома / Е. А. Горячева // Читаем, учимся, играем. - 2010. – № 8. - С. 24-25. - Библиогр.: с. 25.

Гузь, О. А. Соотношение художественных миров в "Рассказе собаки" Марка Твена : 5 клас / О. А. Гузь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2011. - № 6. - С. 5-7.

Гузь, О. О. Світ дитинства : уроки для 5 класу / О. О. Гузь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2014. - № 11. - С. 2-40, 3-я с. обкл.

Демкин, Сергей. Шутить всегда, шутить везде... / С. Демкин // А почему?. - 2008. - № 2. - С. 22-23.

Дем'яненко, О. М. Сторінками книги про неповторну країну дитинства : підсумковий урок з вивчення повісті Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра" / О. М. Дем'яненко // Зарубіжна література в школах України. - 2007. - № 4. - С. 51-54. - Бібліогр.: с.54.

Із скарбнички педагогічних знахідок учасників дистанційного тренінгу "Сучасні підходи до навчання світової літератури" // Зарубіжна література в школах України. - 2011. - № 12. - С. 13-17.

Коваль, О. И. Ах, эти умные книжки! / О. И. Коваль // Читаем, учимся, играем. - 2010. - № 10. - С. 94-97. - Библиогр.: с. 97.

Макарова, Б. А. Великий рассказчик : 30 ноября 2010 года исполняется 175 лет со дня рождения Марка Твена / Б. А. Макарова // Читаем, учимся, играем. - 2010. - № 8. – С. 16-23. - Библиогр.: с. 23.

Назарчук, О. І. Мандрівка до загадкової країни Читалії : театралізоване дійство / О. І. Назарчук // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2014. - № 12. - С. 36-40.

Трибуна педагогічної майстерності : уроки 4 клас : заняття - старша група : [творчі доробки вчителів початкових класів та вихователів ДНЗ] // Розкажіть онуку. - 2014. - № 2 (лютий). - С. 47-74.

Сербіна, Т. Б. Вечір-подорож у царину літератури : позакласні заходи / Т. Б. Сербіна, Л. П. Гнатів // Зарубіжна література в школах України. - 2012. - № 3. - С. 44-45.

Сергеев, Стас. Неизвестный Марк Твен / С. Сергеев // Эпоха в лицах. - 2009. - 5 февр. – С. 4.

Фомина, Ирина. Бродяга с Миссисипи / И. Фомина // Эпоха в лицах. - 2010. - 21 янв. – С. 12-13.

Шамрай, Л. Є. Веселий вигадник Марк Твен / Л. Є. Шамрай // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 142-144.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Лучшие книги Марка Твена [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.livelib.ru/author/669/top. - Назва з екрану.

Марк Твен [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/printout.php?id=289. - Назва з екрану.

Марк Твен. Біографія [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://tvirnatemu.blogspot.com/2013/03/blog-post_6254.html. - Назва з екрану.

Марк Твен. Биография [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://mark-twain.ru/biography.html. - Назва з екрану.

Марк Твен. Биография американського писателя [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://biodata.narod.ru/25-twain.html. - Назва з екрану.

Марк Твен. Біографія, життєвий і творчий шлях [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://narodna-osvita.com.ua/1191-mark-tven-bografya-zhittyeviy-tvorchiy-shlyah.html. - Назва з екрану.

Марк Твен – великий улюбленець дітей [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/printout.php?id=290. - Назва з екрану.

Марк Твен. Краткая биография [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.wisdoms.ru/avt/b149.html. - Назва з екрану.

Марк Твен та його творчість [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://ua-referat.com/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA_%D0%A2%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D1%82%D0%B0_%D0%B9%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C. - Назва з екрану.

Марк Твен. Твори для дітей [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrreferat.com/index.php?referat=85532. - Назва з екрану.

Творчість Марка Твена [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://lessons.com.ua/tvorchist-marka-tvena/. - Назва з екрану.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ ! БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ПРАЦЮЮТЬ В ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ. ПІДГОТУЄМО МАТЕРІАЛИ ЗА ВАШИМИ ЗАМОВЛЕННЯМИ. ЧЕКАЄМО НА ВАШІ ЗАПИТИ

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"