ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ЛЕСІ УКРАЇНКИ
(1871-1913)

                                                                                                    ... На світі запалає
                                                                                                    Покинутий вогонь моїх пісень,
                                                                                                    І стримуваний пломінь засіяє                                                                                                     Вночі запалений, горітиме удень
                                                                                                                                  Леся Українка

25 лютого 2016 року виповнюється 145 років від дня народження геніальної української поетеси, громадської діячки, мужньої жінки Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки).
Леся Українка народилася 25 лютого 1871 р. в м. Новограді-Волинському (Звягелі), тепер Житомирської області, в сім’ї повітового службовця-юриста Петра Антоновича Косача та відомої української письменниці, громадської діячки Олени Пчілки, сестри Михайла Драгоманова.
Батьки приділяли багато уваги вихованню дітей (їх було шестеро), прищеплювали їм любов до українського народу, його історії і культури, займалися їх освітою.
Дитячі роки Лесі минали на Поліссі, в краю віковічних соснових борів, таємничих лісових озер, росистих лук. Це чарівне місце на Волині поетеса згодом називала прекрасною колискою її страждань. Дівчина росла веселою і жвавою. Серед ровесників виділялась здібністю і працьовитістю.
Фольклор Волині вводив вразливу дівчинку в незвичайний, химерний світ української міфології з її мавками, перелесниками, русалками. Маленька Леся так повірила в існування лісових істот, що потаємно вночі, перемагаючи страх, бігала в ліс і там шукала мавку.
Взимку 1881 р. на святі Водохреща в Луцьку, на річці Стир, у сильний мороз, Леся промочила ноги, набравши у валянки крижаної води, і дуже застудилася. Спочатку родина думала, що це звичайна застуда і швидко мине, але біль у ногах не вгамовувався, згодом недуга охопила й руки. Лікарі поставили невтішний діагноз: туберкульоз кісток. З цього часу й розпочалася боротьба поетеси з хворобою, сильними болями.
Через хворобу до школи дівчина не ходила, не вчилась у жодному учбовому закладі. Та завдяки самоосвіті здобула глибокі і різносторонні знання. Вона вивчила всі загальноосвітні предмети, а також музику й інші види мистецтв. Чудово грала на фортепіано, гарно малювала.
Наполегливо працюючи, маючи феноменальні здібності до мов, Леся вивчила майже всі основні європейські мови, а також старогрецьку й латинську - всього понад десять мов.
Особливо добре вона знала літературу – вітчизняну і світову. Володіння класичними і основними європейськими мовами дало змогу читати в оригіналі твори багатьох письменників світу, перекладати з грецької, французької, німецької, англійської, італійської, польської мов.
Дівчина так досконало вивчила історію, що у 18 років написала для своїх молодших сестер підручник "Стародавня історія східних народів», виданий в 1918 році в Катеринославі як підручник для національної школи.
Коли Лесі було 9 років, заарештували за революційну діяльність її тітку Олену Антонівну Косач. Ця подія надзвичайно схвилювала дівчинку і вона написала вірш "Надія" (1881) – перший відомий нам твір письменниці.
З 1882 р. постійним місцем проживання родини Косачів стало с. Колодяжне поблизу м. Ковеля. Саме тут, на Волині, формується любов Лесі до краси природи, якою пізніше буде насичена вся її поетична творчість.
У 1884 р. у львівському журналі «Зоря» були опубліковані два вірші юної поетеси «Конвалія» і «Сафо», під якими вперше з’явився псевдонім - Леся Українка. З того часу її твори все частіше публікуються в різних виданнях, а у 1893 р. у Львові вийшла перша поетична збірка "На крилах пісень".
З того часу Леся активно друкується в журналах «Зоря», «Дзвінок», «Народ» та ін.
З кінця 80-х рр. Леся Українка живе в Києві. Вона стає душею літературного об’єднання творчої молоді "Плеяда". З "Плеядою" пов’язаний початок роботи Лесі Українки-прозаїка.
Вона пише оповідання: "Така її доля", "Святий вечір", "Весняні співи", "Метелик" та ін., які публікуються в журналах.
Одночасно молода письменниця займається перекладами, віддаючи цій справі багато часу і енергії. Першою ластівкою був переклад оповідань М. Гоголя "Запропаща грамота" та "Зачароване місце", який здійснила Леся разом з братом Михайлом (виданий 1885р. у Львові).
У 1892 р. у Львові виходить українською мовою «Книга пісень» Г. Гейне, куди ввійшли 92 переклади його творів, здійснені Лесею Українкою, а наступного 1893 р. виходить збірка поезій «На крилах пісень».
Лікарі радять дівчині теплий клімат. І почалися мандрівки в теплі краї, у "добровільне вигнання". Перша поїздка 15-річної Лесі до Чорного моря викликала багато вражень, які вилились в ліричному циклі «Подорож до моря»
Влітку 1894 р. Леся Українка відвідала дядька М. Драгоманова в Софії, познайомилася з емігрантами, з болгарськими культурними діячами, багато прочитала того, чого не могла мати вдома.
У 1899 р. виходить друга поетична збірка «Думи і мрії».
Далі був Крим і його поетичний резонанс «Кримські спогади» та «Кримські відгуки», «Іфігенія в Тавріді». Пізніше були Італія, Єгипет.Тут в Криму, в 1897р. Леся Українка знайомиться з С. К. Мержинським, революціонером-романтиком. Лесю Українку вражає душевна краса цієї людини, постійне внутрішнє горіння, глибока інтелігентність, самовідданість у роботі. Мержинський високо цінує письменницьку працю Лесі Українки, шанує її талант, силу волі.
Важким випробуванням для поетеси стали хвороба і смерть від туберкульозу Сергія Мержинського в 1901 p. Їхні взаємини відбиті в поезіях «Порвалася нескінчена розмова», «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами…», «Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти», «Я бачила, як ти хиливсь додолу». Над ліжком смертельно хворого Мержинського Леся за одну ніч написала драматичну поему «Одержима».Трагічні переживання поетеси відлунюються також у поемі “Віла-посестра”.
У 1902р. в Чернівцях вийшла наступна її збірка «Відгуки».
У 1903 р. Леся Українка втратила рідного брата Михайла, що помер у 34-літньому віці. Михайло був літератором, ученим, професором Харківського університету.
У 1904 р. в Києві вийшло ще одне видання поетичних творів Лесі Українки під заголовком “На крилах пісень”.
25 липня 1907 р. Леся Українка виходить заміж за фольклориста Климента Васильовича Квітку. Цього ж року в неї виявилися симптоми туберкульозу нирок. Поетеса усвідомлює, що з такою хворобою жити їй залишається небагато, тому поспішає писати, мужньо перемагаючи фізичні болі.
У 1907 р. Леся Українка зазнала нового удару – помер батько, Петро Антонович.
В останнє десятиліття у творчості Лесі Українки переважає драматургія. За порівняно короткий час було написано понад двадцять драматичних творів, які відкрили нову сторінку в історії театральної культури.
Протягом квітня 1910 р. в Єгипті, де поетеса перебувала на лікуванні, була написана драматична поема «Бояриня». Надрукований цей твір був вже після смерті Лесі Українки, в 1914 р. «Бояриня» – єдиний її твір, побудований на  проблемах національної історії. Поема змальовує суспільно-політичну атмосферу України XVII століття.
Влітку 1911 р. Леся Українка пише драму-феєрію «Лісова пісня». Вона з’явилася в результаті спогаду про дитинство, проведене на Волині, коли її навіки зачарував образ лісової русалки, мавки. А прототипами реальних образів у драмі були волинські селяни, зокрема Лев Скулинський, чиї розповіді так любила слухати мала Леся.
Фольклор займає особливе місце у творчій біографії Лесі Українки. Починаючи з дитячих років ("Русалка") і закінчуючи останніми творами ("Про велета"), він органічно входить в образний світ письменниці. Вона збирала і записувала обряди, пісні, думи у виконанні кобзарів, щоб врятувати їх від забуття.
У спадщині письменниці зберігається рукописний зошит колодяженських пісень (весільних, обжинкових, родинно-побутових, веснянок, колядок), друкована збірка "Дитячі ігри, пісні й казки" (1903), упорядкований збірник "Народні пісні до танцю" (54 тексти).
30 записів веснянок і пісень з голосу Лесі Українки зробив Микола Лисенко, 225 пісень увійшло до збірки "Народні мелодії. З голосу Лесі Українки", яку упорядкував і видав 1917 р. її чоловік Климент Квітка.
В останні роки життя Лесі Українки невблаганно прогресувала хвороба, з якою вона вела "тридцятилітню війну". Поетеса вимушена покинути Україну, холодний клімат не дозволяв жити в рідній стороні і вона оселяється на півдні. Літом жила на Кавказі – в Кутаїсі, Хоні, Телаві, де служив її чоловік Климент Квітка, а на зиму виїжджала в Єгипет.
1 серпня 1913р. в невеличкому грузинському містечку Сурамі, на 42-му році життя, Леся Українка померла.Її тіло перевезли до Києва й поховали на Байковому кладовищі. Похорон поетеси перетворився на велику народну демонстрацію. Вітчизна прощалась зі своєю дочкою, творчість якої входила в безсмертя. Вона мала право сказати: "Обернуся в легенду".

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків української літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменниці, популяризації української книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Дніпропетровської централізованої системи бібліотек для дітей. Розподіл видань по бібліотеках-філіалах вказано після бібліографічного опису книги.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИЦІ:

                                                                               Хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори
                                                                                                                  Л. Старицька-Черняхівська

с 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / Леся Українка ; [упоряд. текстів, передм., підготов. комент., прим. та навч.- метод. матеріалів Л. Мірошниченко]. – К. : Школа, 2008. – 367 с. – (Шкільна хрестоматія). – Бібліогр.: с. 362-364.
б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

с 84.4УКР
У 45
Українка, Леся. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / Леся Українка ; упоряд. Л. Мірошниченко. – К. : Школа, 2003. – 367 с. : ілюстр. – (Шкільна хрестоматія). – Бібліогр.: с.362-364.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

с 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Вибране / Леся Українка ; [упоряд., прим. та навч.-метод. матеріали Л. Мірошниченко]. – К. : Школа, 2008. – 367 с. – (Бібліотека шкільної класики). – Бібліогр.: с. 362-364.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 24, 26, 28, 30

ст 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Вибрані твори / Леся Українка. – К. : Країна мрій, 2009. – 288 с. : ілюстр. – (Духовні джерела).
б/ф 02, 08, 09, 14, 16, 26, 28

ст 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Вірші ; Драматичні поеми / Леся Українка. – Харків : Фоліо, 2008. – 351 с. : ілюстр. – (Українська класика).
б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 84.4УКР
У 45
Українка, Леся. Горить моє серце : вiршi та поеми / Леся Українка ; ред.-упоряд., авт. передм. Т.Сергiйчук. – К. : Київська правда , 2004. – 462 с. : ілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 04

мл 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Давня казка / Леся Українка ; [упоряд. Л. Ліщанська ; ред. Л. Климчик]. – К. : Школа, 2006. – 240 с. : ілюстр. – (Хрестоматія школяра).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 84.4УКР
У 45
Українка, Леся. Драматичні твори / Леся Українка ; уклад. А. Я. Бельдій ; ред. Г. М. Ковальова. – К. : Наукова думка, 2004. – 384 с. – (Бібліотека школяра).
б/ф 14, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Лісова пісня : [драма-феєрія : в 3-х діях] / Леся Українка ; [худож. О. І. Альбрехт ; ред.-уклад. С. М. Заготова]. – Донецьк : БАО, 2009. – 288 с.
б/ф 11

ст 84.4УКР
У 45
Українка, Леся. Лісова пісня : драма-феєрія в трьох діях / Леся Українка ; [ілюстр. О. Курдюмової]. – Харків : Фактор, 2004. – 128 с. : ілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 24

ст 84.4УКР
У 45
Українка, Леся. Поезія. Драматичні твори / Леся Українка ; [уклад. А. Я. Бельдій]. – К. : Наукова думка, 2008. – 384 с. – (Бібліотека школяра).
б/ф 04, 09

ст 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Поезії ; Лісова пісня : [драма-феєрія : в 3-х діях] / Леся Українка ; [худож. О. І. Альбрехт ; ред.-уклад. С. М. Заготова]. – Донецьк : БАО, 2009. – 320 с. : ілюстр. – Дод. Народні волинські мелодії.
б/ф 04, 13, 15, 16, 19, 24, 26

ст 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Поезії ; Лісова пісня / Леся Українка ; [худож. О. І. Альбрехт : ред.: О. В. Зав'язкін, Ю. Є. Єфременкова]. – Донецьк : БАО, 2007. – 320 с. : ілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 09, 14, 17, 19, 25, 26, 28, 30

с 84.4УКР
У 45
Українка, Леся. Роберт Брюс, король шотландський : шотландська легенда / Леся Українка ; іл. В. Цаха. – К. : Дзеркало, 2003. – 30 с. : ілюстр.
б/ф 07

ст 84(4УКР)
У 45
Українка, Леся. Я любила вік лицарства... : вибрані твори / Леся Українка ; [ред. Н. Ворош]. – К. : Країна мрій, 2008. – 368 с. – (Бібліотека школяра).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИЦЮ:

ст 63.3(4УКР)
В 42
Видатні постаті в історії України ХХ ст. : короткі біогр. нариси. –К. : Вища школа, 2011. – 392 с.
б/ф 15, 25

ст 83.3(4УКР)
В 64
Вознюк, Володимир Аксентійович. Ольга Кобилянська / В. А. Вознюк ; [худож.-оформ. О. М. Артеменко]. – К. : Укрвидавполіграфія, 2012. – 152 с.
б/ф 02

с 84(4УКР)
І-48
Ільченко, Олесь. Олесь Ільченко про Леонардо да Вінчі, Карла Ліннея, Жюля Верна, Джона Рокфеллера, Лесю Українку, Вінстона Черчілля : оповідання / О. Ільченко ; худож. М. Баликін. – К. : Грані-Т, 2010. – 96 с. : ілюстр. – (Життя видатних дітей)
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 63.3(4УКР)6-8я2
К 49
Клімов, Андрій Анатолійович. Україна. Видатні постаті / А. А. Клімов. – Харків : Веста : Ранок, 2008. – 128 с. : ілюстр. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 14, 24, 28

В 83.3(4УКР)
К 72
Костенко, Анатоль Ілліч. Леся Українка / А. І. Костенко ; [упоряд. В. П. Сичевський]. – К. : А.С.К., 2006. – 512 с. – (Життя видатних людей).
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 10, 11, 14, 16, 24, 26, 28

с 83.3(4УКР)
Л 64
Література України / [упоряд.: В. М. Скляренко, Я. О. Батій ; худож. Г. В. Беззубов]. – Харків : Фоліо, 2006. – 319 с. : ілюстр. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 02, 17, 25

ст 83.3(4УКР)
П 16
Панасенко, Тетяна Михайлівна. Леся Українка / Т. М. Панасенко. – Харків : Фоліо, 2013. – 123 с. – Випущено на зам. Держ. ком. телебачення та радіомовлення України за прогр. "Українська книга" 2013 р.
б/ф 15

ст 63.3(4УКР)
С 81
100 великих українців – К. : Арій, 2008. – 496 с. : фотоілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 83.3(4УКР)
У 45
Українські письменники ХХ століття : у 2-х ч. Ч. 1 : Хрестоматія з української літератури для ст. кл. / [авт.-упоряд.: А. Козлов [та ін.] ; ред. Р. Козлов]. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2010. – 622 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ст 83.3(4УКР)
У 74
Усі українські письменники : біографічний нарис : літературно-художній огляд : перелік основних творів... / [упоряд.: Ю. Хізова, В. Щоголева ; ред. С. Миценко]. – Харків : Торсінг плюс, 2009. – 384 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с)

ст 83.3
У 74
Усі українські письменники : біографічний нарис : літературно-художній огляд : перелік основних творів... / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева ; ред. С. М. Миценко]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 384 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
б/ф 06, 07, 08, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 25, 26, 28, 30

ст 83.3(4УКР)
У 74
Усі українські поети : біографічний нарис : літературно-художній огляд... / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева ; ред. С. Кліменко]. – Харків : Торсінг плюс, 2009. – 448 с. : портр. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
б/ф 03, 04, 14, 15, 16, 19, 26, 28

ст 83.3(4УКР)
У 95
Ушкалов, Леонід Володимирович. Григорій Сковорода ; Тарас Шевченко ; Іван Франко ; Леся Українка / Л. В. Ушкалов. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2012. – 472 с.
б/ф 04

 ***

Анкудінова, Оксана. Леся Українка. "Давня казка" : [конспект уроку] / О. Анкудінова // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 5-7. – С. 52-53.

Білогубець, Олена. Життєвий і творчий шлях Лесі Українки : [конспект уроку] / О. Білогубець // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 5-7. –С. 46-51. – Бібліогр.: с. 51.

Богдан, Світлана. Свято як елемент епістолярної поведінки Лесі Українки / С. Богдан // Дивослово. – 2012. – № 2. – С. 17-26. – Бібліогр.: с. 26.

Богдан, Світлана. "Пиши ж мені, мамочко..." : стеретипи епістолярної поведінки Лесі Українки у спілкуванні з матір'ю / С. Богдан // Дивослово. – 2011. – № 5. – С. 35-41. – Бібліогр.: с. 41.

Богдан, Світлана. "А половина серця й душі зосталась за Дунаєм" : гетеростереотип "Болгарія" в епістолярних текстах Лесі Українки / С. Богдан // Дивослово. – 2013. – № 4. – С. 36-43. – Бібліогр.: с. 43.

Булаховська, Юлія. Леся Українка і Марія Конопницька : (порівняльно-типологічне зіставлення) / Ю. Булаховська // Слово і час. – 2010. – № 12. – С. 40-46. – Бібліогр.: с. 46.

Булачек, Алла. Квіти для Лесі... Життєвий шлях Лесі Українки : інтегрований урок з української літератури й риторики в 10-му класі / А. Булачек // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 5-7. – С. 54-58.

Виховні заходи лютого : [добірка сценаріїв, проектів, конкурсів] // Позакласний час. – 2013. – № 1-2. – С. 25-44.

Відзначено ювілей Лесі Українки // Вісник Книжкової палати. – 2011. – № 4. – С. 45-46.

Вчитель української літератури в позаурочний час // Позакласний час. – 2010. – № 10. – С. 91-106.

Гаврилюк, С. О. Лесин віночок / С. О. Гаврилюк // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 1. – С. 4-5.

Украинка с большой буквы / А. Горынина // Viva! Биография. – 2011. – № 12. – С. 108-115.

Данова, Любов. Кримські мандрівки Лесі Українки : урок у 10 класі / Л. Данова

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [творчість працівників культури Тернопільської області для дітей та молоді : добірка сценаріїв] // Позакласний час. – 2015. – № 1. – Не журись!. – Вип. 3. – С. 75-88.

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [добірка сценаріїв та матеріалів) / уклад. В. Полисаєва // Позакласний час. – 2012. – № 1-2. – Не журись!. – С. 109-122.

"З поля честі не відступила..." : до 140-річчя від дня народження Лесі Українки (1871-1913) // Календар знаменних і пам'ятних дат. – 2011. – № 1. – С. 76-84. – Бібліогр.: с. 82-84.

Іванова, О. Г. Світоглядна думка Лесі Українки : курс "Основи філософії" : 10 кл. / О. Г. Іванова // Історія та правознавство. – 2011. – № 13. – С. 14-15. – Бібліогр.: с. 15.

Ізмайлова, О. В. І квітнуть мрії поетеси : сценарій бібліотечного заходу / О. В. Ізмайлова // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 1. – С. 103-108.

Ілюстрації до творів Лесі Українки : виставка у бібліотеці // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 1. – С. 6-13.

Камінчук, Ольга. Духовно-естетична концепція неоромантизму в поезії Лесі Українки / О. Камінчук // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2010. – № 3. – С. 111-120.

Кашуба, Євдокія. Хто сказав, що щастя - це... : літературна композиція / Є. Кашуба // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 7-8. – С. 56-59.

Кобзар, Наталія. Загадка Канівського рушника / Н. Кобзар // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 4. – С. 22-25.

Ковтунець, С. О. Культура України у другій половині 19 ст. : інтегрований урок : історія України : курс "Мистецтво" : 9 кл. / С. О. Ковтунець // Історія та правознавство. – 2012. – № 34-36. – С. 59-63.

Кожухова, Наталія. Леся Українка. Драма-феєрія "Лісова пісня" : проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини : 11-й клас : [конспект уроку] / Н. Кожухова // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 5-7. – С. 59-62.

Корсунь, Тетяна. Інтерактивні підходи до вивчення курсу української літератури : методична скарбничка / Т. Корсунь // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 8. – С. 4-31. – Бібліогр.: с. 31.

Кочерга, Світлана. Семіотична партитура драматичної поеми Лесі Українки "Оргія" / С. Кочерга // Слово і час. – 2010. – № 4. – С. 3-12. – Бібліогр.: с. 12.

Кудрявцев, М. Олександр Пушкін і Леся Українка: до проблеми історизму і соціально-етичних аспектів поетичної драми / М. Кудрявцев // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2009. – № 7-8. – С. 6-13. – Бібліогр.: с.13.

Кудрявцев, М. Г. "Камінний гість" О. С. Пушкіна і "Камінний господар" Лесі Українки у контексті світової теми / М. Г. Кудрявцев // Зарубіжна література в школах України. – 2009. – № 6. – С. 2-7.

Кудрявцев, М. Г. Екзотичні мотиви та образи у поетичних драмах О. Пушкіна та Лесі Українки: духовно-етичний дискурс / М. Г. Кудрявцев // Зарубіжна література в школах України. – 2009. – № 3. – С. 8-15. – Бібліогр.: с. 15.

Кудряшова, Оксана. Поетика легенди Лесі Українки "Ра-Менеїс" / О. Кудряшова // Слово і час. – 2010. – № 10. – С. 49-54. – Бібліогр.: с. 54.

Леськів, О. С. Лесина загадка : літературна вікторина / О. С. Леськів // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 1. – С. 109-110.

Леся Українка : думки про творчість поетеси // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 15-16. – С. 68-73.

Леся Українка у листах про саму себе та про свою творчість // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 1. – С. 100-105.

Ломачинська, В. М. Безсмертна Леся Українка була і є, повік жива : виховна година / В. М. Ломачинська // Розкажіть онуку. – 2010. – № 1. – С. 49-53.

Лупиніс, М. З. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні / М. З. Лупиніс // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 103-104.

Малярчук, Т. В. Безсмертна дочка Прометея : виховні заходи лютого / Т. В. Малярчук // Позакласний час. –2011. – № 1. – С. 15-18.

Мамбик, Ю. В. "Лісова пісня" Лесі Українки / Ю. В. Мамбик // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 114-116.

Маринченко, Л. Г. Мотиви лірики Лесі Українки / Л. Г. Маринченко // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 112.

Марко, Василь. "Лісова пісня": взаємодія цінностей / В. Марко // Дивослово. – 2011. – № 2. – С. 38-43. – Бібліогр.: с. 43.

Матвіїшин, В. Родина Косачів - Драгоманових та європейське красне письменство / В. Матвіїшин // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 5. – С. 15-21. – Бібліогр.: с. 21.

Мірошниченко, Лариса. "Се очі з іншої країни..." : (з етюдів про фотографії архіву Косачів) / Л. Мірошниченко // Слово і час. – 2010. – № 2. – С. 35-40. – Бібліогр.: с. 40.

Музика, Лариса. Життєвий і творчий шлях Лесі Українки : роль родини, культурного оточення і самоосвіти у формуванні світобачення письменниці / Л. Музика // Дивослово. – 2012. – № 2. – С. 27. – Бібліогр.: с. 27.

Новосад, Наталія. Шляхами долі Лесі Українки / Н. Новосад // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2011. – № 3. – С. 12-14.

Павленко, Марина. "Лісова пісня" Лесі Українки і "Маруся Чурай" Ліни Костенко як перегук епох та літературних поколінь : спроба порівняльного аналізу / М. Павленко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2009. – № 1. – С. 66-81. – Бібліогр.: с. 81.

Павлів, Ірина. "Бояриня" Лесі Українки: трагедія рідного краю на тлі родинного життя героїв : урок-відкриття у 10 класі філологічного профілю / І. Павлів // Дивослово. – 2011. – № 2. – С. 5-12. – Бібліогр.: с. 12.

Петік, Людмила. Як Леся стала Українкою : родинна педагогіка Олени Пчілки / Л. Петік // Палітра педагога. – 2012. – № 1. – С. 3-5.

Рисак, Марія. "Ні! Я жива! Я вічно буду жити! Я в серці маю те, що не вмирає!" : усний журнал : 10-й клас / М. Рисак // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 19-20. – С. 34-41. – Бібліогр.: с. 41.

Романенко, Юлія. Стилістичні можливості синонімії : урок у 10 класі на матеріалі "Лісової пісні" / Ю. Романенко // Дивослово. – 2011. – № 2. – С. 2-4.

Скрипнюк, О. В. Гармонія волинських муз у Лесинім таланті / О. В. Скрипнюк, Л. В. Давидова // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 71-72.

Стасюк, Галина. Династія письменників як літературознавча проблема : феномен роду Драгоманових-Косачів / Г. Стасюк // Дивослово. – 2012. – № 9. – С. 51-56. – Бібліогр.: с. 56.

Сценарна мозаїка : виховні заходи лютого // Позакласний час. – 2015. – № 1. – Творча скарбничка. – 2015. – Вип. 3. – С. 31-46.

Талант і мужність Лесі Українки : [добірка матеріалів : цікаві факти з біографії, інсценізації, вікторини] // Розкажіть онуку. – 2013. – № 1-2 (січень) . – С. 89-93.

Творчість Лесі Українки : [добірка] // Дивослово. – 2011. – № 2. – С. 13-14.

Тиждень української літератури : запропонуйте учням / В. М. Битько [и др.] // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 18. – С. 4-19.

Три українських видання ввійшли до списку кращих дитячих книг світу // Бібліотечна планета. – 2014. – № 4. – С. 40.

Фурсова, Людмила. "Що за дивна сила слова!." : урок української літератури у 8 класі / Л. Фурсова // Дивослово. – 2011. – № 2. – С. 19-22. – Бібліогр.: с. 22.

Ходарченко, Ольга. "Хотіла б я піснею стати..." : літературно-музична композиція за творчістю Лесі Українки / О. Ходарченко, Т. Фоміна // Дивослово. – 2011. – № 2. –С. 27-31. – Бібліогр.: с. 31.

Черкунова, В. П. Дзвінка струна Лесиного слова : масові заходи в бібліотеці : [сценарій усного журналу] / В. П. Черкунова // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 1. – С. 37-38.

Чопик, Ростислав. Леся пояснює Ліну / Р. Чопик // Дивослово. – 2012. – № 2. – С. 37-39.

Чопик, Ростислав. То Італія чи Ітака? / Р. Чопик // Дивослово. – 2014. – № 6. – С. 50-52. – Бібліогр.: с. 52.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Біографія Лесі Українки [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.abc-people.com/data/lesya-u/bio1.htm. – Назва з екрана.

Вірші Лесі Українки [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://onlyart.org.ua/?page_id=5291. – Назва з екрана.

Леся Українка [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.ukrlit.vn.ua/biography/ukrainka.html. – Назва з екрана.

Леся Українка [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://1576.ua/people/3732. – Назва з екрана.

Леся Українка. Вірші [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.l-ukrainka.name/uk/Verses.html. – Назва з екрана.

Леся Українка: Енциклопедія життя і творчості [Електронний документ]. – Режим доступу : http://www.myslenedrevo.com.ua/studies/lesja/. – Назва з екрана.

Леся Українка. Творчість [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=116&type=tvorch. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ ! БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ПРАЦЮЮТЬ В ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ. ПІДГОТУЄМО МАТЕРІАЛИ ЗА ВАШИМИ ЗАМОВЛЕННЯМИ. ЧЕКАЄМО НА ВАШІ ЗАПИТИ

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"