ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 30-РІЧЧЯ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС

Чорнобиль - це біда. Це не тема, а біль народу

Б. Олійник

Тридцять років минає від того дня, коли Україну спіткала страшна трагедія - техногенна катастрофа, спричинена вибухом на Чорнобильській АЕС. Джерело атомної енергії, що вважалося цілком безпечним, заподіяло шкоду, реальний обсяг якої і досі не визначений.
…25 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС готувалися до зупинення четвертого блоку на планово-попереджувальний ремонт. Цим зупиненням вирішили скористатися, щоб провести випробування однієї з систем безпеки експлуатації реактора. Але програма випробування мала серйозні недоліки.
Внаслідок збігу цілого ряду обставин, починаючи з 1 години 24 хвилини 26 квітня, відбулася серія вибухів, які призвели до руйнування реактора та будівлі 4-го блока і викиду великої кількості радіоактивних речовин у довкілля. Їх потужність була настільки великою, що було зруйновано сталеву і свинцеву обшивки реактора, а в повітря піднялося понад 60 тонн радіоактивних матеріалів. Сумарна радіація викинутих у повітря ізотопів склала 50 мільйонів кюрі, що у 30-40 разів більше, ніж при вибуху ядерної бомби в Хіросимі у 1945 році.
Наступного дня, коли у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні мала місце аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. В перші години після аварії ніхто із присутніх там людей не усвідомлював масштаби катастрофи, пожежники та персонал АЕС працювали без спеціального одягу.
За офіційними даними, від вибухів і при гасінні пожежі, що тривала близько десяти днів, загинула 31 людина і понад 200 було госпіталізовано (за неофіційними, в Україні внаслідок аварії померло майже 15 тисяч людей). Лише через три тижні, за допомогою кількох тисяч тонн піску, бору, свинцю, глини і людських надзусиль, вдалося ізолювати реактор, який продовжував випромінювати радіацію.
Першими в боротьбу з вогнем включилися воєнізовані пожежні частини міст Чорнобиля і Прип'яті, а також Києва й інших населених пунктів Київщини. Через кілька хвилин після вибуху два відділення пожежників, очолювані лейтенантом В. Правиком, а також черговий караул на чолі з лейтенантом В. Кібенком, які прибули на 4-й блок, почали боротьбу з вогнем, що спалахнув на покрівлі, в приміщенні поблизу зруйнованого реактора. Це дозволило запобігти розповсюдженню пожежі в бік 3-го енергоблока. Незабаром на місце аварії прибули всі пожежники м. Прип'яті, які тієї ночі були вільні від чергування.
Понад годину, в умовах потужного іонізуючого випромінювання, в токсичній задимленій атмосфері на висоті від 12 до 70 метрів, при постійній загрозі зрушення конструкції, тривав двобій людей з вогнем. На більшості ділянок пожежники зуміли локалізувати або повністю ліквідувати вогонь.
Практично всі, хто першими включилися в боротьбу з пожежею, дістали небезпечні для життя дози опромінення. Шістьох з них врятувати не вдалося. Це лейтенанти В. Правик і В. Кібенок, старші сержанти В. Ігнатенко, В. Тішура, М. Титенок, сержант М. Ващук. Всі вони посмертно відзначені високими нагородами. Урядові нагороди також отримали 467 працівників пожежної охорони.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним саркофагом. Його будували тисячі добровольців і мобілізованих солдатів, яких пізніше стали називати "ліквідаторами". Загальна їх кількість за всі роки становить майже 600 тисяч осіб.
Справжня інформація про масштаби катастрофи в СРСР приховувалася від громадян. І в найбільш постраждалих областях Радянського Союзу, які тепер належать Україні, Білорусі та Росії, в перші дні після аварії не здійснювалося жодних заходів із захисту населення від радіації. Тоді ж радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8,5 млн людей, що перевищує чисельність населення Австрії. Було забруднено 155 тис. кв. км території, що становить майже половину загальної площі Італії. Сільгоспугіддя площею майже 52 тис. кв. км, більш ніж територія Данії, були забруднені цезієм-137 і стронцієм-90. Майже 400 тис. громадян було переселено, проте мільйони, як і раніше, живуть в умовах, коли залишкова дія радіації зберігається і створює ряд небезпечних наслідків.
Радіоактивного забруднення зазнали величезні території. Значного забруднення зазнали водні джерела, особливо річки, що протікають неподалік від ЧАЕС і Київське водосховище, а також водозбірні площі басейнів рік Дніпро і Прип'ять. Сліди радіоактивності відразу після аварії були виявлені в усіх водосховищах Дніпровського каскаду, водою яких користуються понад 30 мільйонів жителів в Україні. Є небезпека проникнення радіонуклідів у підземні води.
Своїм відлунням Чорнобильська катастрофа спонукає до пильності. Вона знову і знову примушує замислитися над тим, що науково-технічний прогрес не тільки дає сучасній людині засоби, щоб досягти намічених цілей, а й вимагає турбуватися про безпеку. Чорнобиль кличе людство до консолідації заради власного порятунку.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення позакласних заходів, присвячених роковинам Чорнобильської трагедії.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Дніпропетровської централізованої системи бібліотек для дітей.

МОВОЮ ФАКТІВ:

  • Указом Президії Верховної Ради УРСР від 29 березня 1990 року (N 8985-ХI) 26 квітня проголошено "Днем чорнобильської трагедії". У цей день у Білорусі також відзначають День Чорнобильської трагедії. У Росії - День пам'яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах.
  • За офіційними даними загалом внаслідок Чорнобильської аварії потерпіли близько 5 млн. осіб, з них понад 2,6 млн. українців, у тому числі більше 600 тис. дітей.
  • Кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис. Всі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії. 
  • Чорнобильська АЕС була графітно-водним реактором, і саме графіт був легкозаймистим матеріалом. Після вибуху в реакторі залишилось близько 800 т графіту, який почав горіти. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини. Остаточно графіт перестав горіти лише 10 травня.
  • В Україні налічується понад 3,2 мільйона потерпілих від Чорнобильської катастрофи, серед них – близько 1 мільйона дітей. 25 448 потерпілих від аварії на ЧАЕС проживають в Дніпропетровський області. 600 тис. українців взяли участь у ліквідації аварії.
  • Всього в Україні забруднено територію площею понад 50 тис. кв. км у 74 районах 12 областей (Київська, Житомирська, Чернігівська, Рівненська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Сумська, Тернопільська). На цій площі розташовані 2294 населені пункти.
  • Жителі міста Прип'ять, розташованого неподалік від ЧАЕС, не знали про небезпеку та не вживали жодних захисних заходів, аж до обіду наступного дня — 27 квітня, коли їм повідомили про евакуацію міста. Людям сказали, що це тимчасовий захід, аби уникнути проблем із великим багажем, та до 16:00 повністю евакуювали населений пункт.
  • Першого удару радіоактивного забруднення зазнала смуга соснового лісу (близько 450 га), яка знаходилася поруч з Чорнобильською АЕС. Впродовж декількох днів після аварії цей ліс практично «згорів», ставши рудим. Після захоронення дерев у траншеях на цій території були насаджені нові.

ЛІТЕРАТУРА ПРО АВАРІЮ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС

Каныгин, Юрий Михайлович. Начало и конец времен : новый взгляд на историю / Ю. М. Каныгин ; [худож. П. Починок]. - К. : АСК, 2005. - 464 с.
б/ф 28

Кокотюха, Андрей Анатольевич.Тайны и загадки Украины / А. А. Кокотюха ; [худож.-оформ. А. С. Юхтман]. - Харьков : Фолио, 2006. - 288 с. : фотогр.
ЦДБ(с)

Сто великих событий ХХ века / [авт.-сост. Н. Н. Непомнящий]. - М. : Вече, 2006. - 480 с. - (100 великих).
ЦДБ(с)

***

Мікульонок, І. О. Мовчазні "мешканці" мертвого міста / І. О. Мікульонок // Країна знань. - 2012. - № 8. - С. 38-39.

Остин, Игорь. Чернобыль: взгляд четверть века спустя / И. Остин // Открытия и гипотезы. - 2011. - № 5. - С. 2-6.

Смирнов, В. Катастрофа століття у світлі безпеки життєдіяльності : [Чорнобильська аварія та її вплив на здоров’я жителів України ; атомна енергетика в Україні] / В. Смирнов // Безпека життєдіяльності. - 2011. - № 4. - С. 37-40.

ЧОРНОБИЛЬ У ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ:

                                                                                                  …І сходить над Дніпром
                                                                                                   гірка зоря-полин…
                                                                                                                      Ліна Костенко

Завгородній, Юрій. Задовгий день "Ч". Зона поза часом : [роман] / [ред. А. Антоненко ; худож. М. Євшин]. - Львів : Кальварія, 2012. - 176 с. : ілюстр.
б/ф 09

Іван Драч. Поезія. Чорнобильська мадонна : біогр. письменника, тексти віршів, стислий переказ змісту поеми, аналіз текстів, зразки учнівських творів : посіб для 11 кл. / [авт.-уклад. В. О. Казакова ; ред. Ю. А. Беткер]. - Харків : Ранок, 2001. – 48 с. - (Літературна крамниця). - Бібліогр.: с. 46.
ЦДБ(с)

Крищенко, Вадим Дмитрович. Не опускаючи очей... : вибране / В. Д. Крищенко ; [відп. за вип. І. М. Маркітан]. - К. : Кордон, 2013. - 630 с.
б/ф 02

Олійник, Борис Ілліч. Синівське : [до 80-річчя від дня народження Бориса Олійника] / Б. І. Олійник ; [упоряд. В. Костюченко ; післямова Н. Костенко]. - К. : Либідь, 2015. - 384 с. : фотогр., ілюстр.

Тимошенко, О. Ф. Чорнобильська катастрофа та її наслідки крізь призму вивчення поеми Івана Драча "Чорнобильська мадонна" / О. Ф. Тимошенко, О. А. Чухлєбова // Історія та правознавство. - 2011. - № 11. - С. 29-31.

СЦЕНАРІЇ:

Ворожейкіна, Олена Миколаївна. Сьогодні в нашому класі... : години спілкування, сценарії свят та інші заходи : 5-6 кл. / О. М. Ворожейкіна. - Харків : Основа, 2009. - 208 с. - (Позакласні заходи). - Бібліогр.: с. 207.
б/ф 02, 04, 07, 09, 10, 14, 15, 16, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Канигін, Юрій Михайлович. Початок і кінець часів : новий погляд на історію / Ю. М. Канигін ; [пер. з рос. Н. М. Кадоб'янської]. - К. : А.С.К., 2008. - 448 с.
б/ф 04, 24

Кульчицька, Оксана Михайлівна. Калейдоскоп цікавих шкільних свят : свята, зустрічі, вечори, конкурси / О. М. Кульчицька ; [ред. Г. В. Осадко]. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2007. – 176 с.
ЦДБ(с), б/ф 24

Наші улюблені свята в школі. Вип. 3 / [ред. В. В. Григораш]. - Харків : Основа, 2009. – 304 с. - (Наші улюблені свята).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Сценарії екологічних заходів / [голов. ред. В. В. Григораш]. - Харків : Основа, 2006. – 368 с. - (Класний керівник ).
ЦДБ(с), б/ф 25

***

Біленко, Людмила. Поговоримо про життя : сценарій класної години у 10 класі / Л. Біленко // Біологія (Шкільний світ). - 2012. - № 10. - С. 7-15.

Виховні заходи квітня : [добірка сценаріїв] // Позакласний час. - 2012. - № 5-6. – С. 33-49.

Відлуння Чорнобильських дзвонів : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей ; уклад. Ю. Чачко, І. Слободянюк // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 3. - С. 59-61.

Вільк, Валентина. Чорнобильська трагедія : причини, уроки, наслідки : класна година / В. Вільк // Історія України (Шкільний світ). - 2011. - № 14. - С. 5-11. - Бібліогр.: с. 5.

Вчитель-предметник в позаурочний час : [добірка сценаріїв] // Позакласний час. - 2011. - № 4. - С. 55-70.

Дзвони Чорнобиля : [добірка сценаріїв] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 5-6 (березень). – С. 100-101.

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [добірка сценаріїв та різноманітних матеріалів] / уклад. В. Полисаєва // Позакласний час. - 2014. - № 3. - Не журись!. - С. 101-116.

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [добірка матеріалів] / підгот. В. Я. Полисаєва // Позакласний час. - 2012. - № 5-6. - Не журись!. – С. 113-126, 130-134.

[Добірка сценаріїв, нарисів, пісень та літературних матеріалів] : [добірка статей] / укладач В. Полисаєва // Позакласний час. - 2011. - № 4. - Не журись!. – С. 101-118.

Єрмакова, В. В. Чорнобиль: два кольори : [книжкова виставка] / В. В. Єрмакова // Шкільна бібліотека. - 2012. - № 5. - С. 108-109.

Іванова, Тетяна. Збережемо красу природи для наших нащадків : позакласний захід / Т. Іванова // Біологія (Шкільний світ). - 2012. - № 12. - С. 24-32.

Календар класного керівника : 2014 : квітень // Позакласний час. - 2014. - № 3. – С. 3-48.

Коробський, Микола. Земля - наш спільний дім : виховний захід / М. Коробський // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2014. - № 19 (жовтень). – С. 41-45.

Костін, Ігор. І сум, і біль... : 25 років від дня Чорнобильської трагедії : фотоілюстрації / І. Костін // Позакласний час. - 2011. - № 4. - Кольорова вкладка.

На Чорнобиль журавлі летіли... : [вечір пам’яті] // Позакласний час. - 2010. - № 3. – С. 119-121.

Петринка, Людмила. Усний журнал для учнів 9-11 класів "Катастрофа на Чорнобильській АЕС: уроки трагедії" : до 25-річчя сумної події / Л. Петринка // Географія та основи економіки в школі. - 2011. - № 3. - С. 35-38.

Позняков, Павло. Не допустимо більше Чорнобилів! : виступ агітбригади / П. Позняков // Біологія (Шкільний світ). - 2010. - № 6. - С. 7-9.

Рогова, А. В. Біль Чорнобиля : урок пам'яті / А. В. Рогова // Географія. - 2010. – № 7. – С. 25-28.

Світе, Чорнобиль - то крик мого краю, світе, Чорнобиль - то рана й твоя... // Позакласний час. - 2009. - № 5-6. - С. 113-114.

Скорбота пам'яті людської // Позакласний час. - 2009. - № 5-6. - С. 50.

Стежинами Чорнобильського лиха : година спілкування / підгот. Ю. Чабан // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 3. - С. 49-50.

Сценарна мозаїка : виховні заходи квітня : [добірка матеріалів до Всесвітнього дня здоров'я, Дня авіації та космонавтики, Міжнародного дня Землі, вшанування Чорнобильської трагедії] // Позакласний час. - 2015. - № 3. - С. 29-42.

Титова, А. В. Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам'ять / А. В. Титова // Шкільна бібліотека. - 2009. - № 3. - С. 61-64.

Чорна трагедія на кольоровій землі : [сценарій] // Шкільна бібліотека. - 2014. – № 4. – С. 44-45.

Чорнобиль - біль душі людської : [бібліотечні заходи] : "дошка пошани" // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 5-6. - С. 39-48.

Чорнобиль - біль душі // Позакласний час. - 2009. - № 5-6. - С. 111-112.

Чорнобиль очима бібліотек : [робота бібліотек до 25-річчя Чорнобильської катастрофи] // Вісник Книжкової палати. - 2011. - № 4. - С. 25.

Чорнобильська трагедія - біль України // Позакласний час. - 2010. - № 3. - С. 123.

[Чорнобильська трагедія] : [добірка сценаріїв] // Шкільна бібліотека. - 2012. – № 5. – С. 109-112.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Аварія на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://visitua.info/ukraine/243. – Назва з екрана.

Вірші про Чорнобильську трагедію [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.bizslovo.org/content/index.php/biblioteka/167-poeziya/781-virshi-chernobyl.html. – Назва з екрана.

Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://ukrmap.su/uk-g8/893.html. – Назва з екрана.

Передумови та хронологія аварії [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://chnpp.gov.ua/uk/component/content/article?id=18. – Назва з екрана.

Причини та масштаби аварії – Чорнобильська АЕС [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://chnpp.gov.ua/uk/component/content/article/42-about/accident-of-1986/175-2012-02-01-08-01-38529. – Назва з екрана.

Чорнобильська катастрофа: події, факти, цифри [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.uamodna.com/articles/chornobyljsjka-katastrofa-vchora-sjogodni-zavtra/. – Назва з екрана.

Чорнобильська катастрофа, її причини та наслідки [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://ua.textreferat.com/referat-5164-1.html. – Назва з екрана.

Чорнобильська катастрофа та її наслідки [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://pidruchniki.com/12090810/rps/chornobilska_katastrofa_naslidki. – Назва з екрана.

Чорнобиль у кіно, літературі та музиці [Електронний документ]. – Режим доступу: http://espreso.tv/article/2014/04/26/chornobylska_trahediya_u_mystectvi.– Назва з екрана.