ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 160-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ІВАНА ЯКОВИЧА ФРАНКА
(1856-2016)

             Іван Франко - це розум і серце нашого народу. Це боротьба,  мука і передчуття щастя України.
України і людськості.
 М. Т. Рильський

27 серпня 2016 року виповнюється 160 років від дня народження Івана Яковича Франка – письменника, вченого, перекладача, філософа, громадського діяча.
Народився майбутній письменник 27 серпня 1856 р. в селі Нагуєвичі Львівської області в родині коваля Якова Франка і Марії Кульчицької. Батько рано помер (1865 р.), проте, помітивши виняткову допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна, де викладали польську й німецьку мови, початкову арифметику. Дядько Івана, Павло Кульчицький, житель цього села, навчив його читати й писати українською, а тітка Людвіга Кульчицька, яка походила із «загонової шляхти», розповідала малому про польське повстання 1863 р.
Потім Іван навчався у Дрогобицькій школі отців василіан. Уже наприкінці першого року, склавши іспити, він одержав відзнаку. Враження шкільного дитинства згодом виллються в оповідання «Грицева шкільна наука», «Отець-гуморист», «Олівець» та ін. Завдяки старанням вітчима, Гриня Гаврилика, в 1867 р. Франко вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав грунтовні знання з класичних мов, історії, математики тощо. Там він багато читав і почав писати вірші.
У 1872 р.Іван залишився круглим сиротою – померла його мати.
Перший вірш Франка мав назву «На Великдень 1871 року» й був присвячений батькові. Ще в гімназії хлопець брався перекладати твори Гомера, Софокла, Горація, «Слово о полку Ігоревім», «Краледворський рукопис» (одну зі знаменитих літературних містифікацій Вацлава Ганки, що спричинилися до чеського національного відродження).
У 1874 р. у львівському студентському журналі «Друг» під псевдонімом «Джеджалик» уперше з'являються вірші вісімнадцятирічного Івана – «Моя пісня» і «Народна пісня».
Закінчивши Дрогобицьку гімназію в 1875 р., юнак вступає на філософський факультет Львівського університету. Багато пише, стає найвпливовішою постаттю в редакції журналу «Друг», знайомиться з М. Павликом і І. Белеєм. Івана Франка цікавить також філософія, політична економія, соціологія. З 1877 р. Франко починає друкувати оповідання з життя бориславських нафтовиків. Ці твори, за висловом автора, приносять йому «скандальний успіх». Починається конфлікт з австрійською владою. І у 1877 р. Іван Франко переживає перший арешт. Перед цим поліція зробила обшук на квартирі, виявивши революційну літературу. Франка звинувачують у належності до таємної соціалістичної організації. З червня 1877 р. до березня 1878 р. письменник перебуває у в'язниці. «Протягом дев’яти місяців, – писав він, – проведених у тюрмі, сидів я переважно у великій камері, де перебувало 18-28 злочинців, де зимою ніколи вікно не зачинялося і де я, слабкий на груди, з бідою добився привілею спати під вікном… але зате прокидався майже завжди з повним снігу волоссям на голові».
Взимку 1880 р. Франко, не отримавши обіцяної підтримки від «Київської громади», поїхав на село до свого приятеля, де почав працю над першим у європейській літературі романом з робітничого життя «Борислав сміється». В березні того ж року він був удруге заарештований - за підозрою у причетності до селянських заворушень, які відбулися напередодні поблизу Коломиї. Він пробув за гратами три місяці й був висланий до Нагуєвичів у супроводі поліції.
Повернувшись до Львова, уже в січні 1881 р. Франко починає видавати журнал «Світ». Тут він друкує свої твори, праці з шевченкознавства. Проте ця робота не рятувала від злиднів. Журнал мав 150 передплатників, тож прибутку вистачало лишень на оплату типографії. Сам Франко знімав тоді куток у передмісті Львова.
У квітні 1881 р. Франко їде в село Нагуєвичі, де прожив майже безвиїзно три роки. Попри брак необхідної літератури, важку для хворого Франка фізичну працю, він продовжує писати. Готує до друку переклад «Фауста», закінчує повісті «Борислав сміється» й «Захар Беркут».
У 1883 р. Франко публікує в журналі «Зоря» історичну повість «Захар Беркут», де опоетизовано героїчну боротьбу Галичини проти монголо-татарської навали. Складними психологічними характеристиками відзначені повісті «Основи суспільності», «Для домашнього вогнища», «Лель і Полель».
Крім літературної праці, він виконував і щоденну селянську роботу. Великі надії на здійснення політичних і літературних намірів покладав Франко на Київ, куди він прибув наприкінці лютого 1885 р. Теплий спогад залишили зустрічі з родинами Лисенків, Старицьких і Косачів.
Перебуваючи у травні 1886 р. в Києві, Франко познайомився з освіченою, розумною, щирою дівчиною – випускницею Вищих жіночих курсів Ольгою Хоружинською. Курсистку приваблювала популярність його як політичного діяча й письменника. Після недовгого листування, виходячи зі своїх політичних ідеалів, письменник узяв із нею шлюб. Їх весілля сприймалось як вінчання Західної та Східної України. «З теперішньою моєю жінкою я оженився без любові, а з доктрини, що треба оженитися з українкою, і то більш освіченою, курсисткою. Певна річ, мій вибір був не архіблискучий і, мавши іншу жінку, я міг би розвинутися краще і доконати більшого», – згодом розчаровано писатиме поет. Він – овіяний славою письменник і громадський діяч, вона – екзальтована 22-річна дівчина, звикла до буржуазного добробуту. А ще – чужа в Галичині, «москалька», «малоросска», що «ніколи не набралася українського духу, не навчилася добре української мови й зовсім не відчувала глибини чуття й любові до народу, що мав Франко»(Г. Величко).
Спочатку стосунки подружжя тримались на порозумінні й повазі. Вони разом видавали журнал «Житє і слово». Але вічні нестатки, тяжка непродуктивна праця й негаразди озлобили Ольгу. Через кілька років подружжя бачилося таким: нещасний, недбало зодягнений Франко і засмикана бідністю й дітьми Ольга. Для Ольги життя у шлюбі стало нестерпним. Вона почала ставитися до чоловіка з неповагою. До божевілля дружини було зовсім недалеко…
На час виходу першої збірки «З вершин і низин» (Львів, 1887) Франко був уже відомим громадським діячем, знаним письменником і ученим, твори якого читали й перекладали в Києві, Петербурзі, Варшаві, Відні. У цій збірці вміщено значну кількість поезій першого десятиліття літературної діяльності письменника. Прологом до збірки подано «Гімн» («Вічний революціонер»). Покладений на музику М. Лисенком у 1905 р., цей вірш став справжнім гімном українського національного відродження.
У 1889 р. Франка знову заарештували, цього разу на два з половиною місяці. Після ув'язнення він продовжує наукову, літературну і громадську діяльність. У 1890 р. бере активну участь у заснуванні Русько-Української радикальної партії та її друкованого органу – газети «Народ». Знайомиться з М. Коцюбинським, Лесею Українкою, зустрічається у Відні з М. Драгомановим, листується з відомою польською письменницею Елізою Ожешко.
У 1891 р. йому вдається нарешті закінчити Чернівецький університет. У 1892 р. Франко виїжджає до Відня, щоб закінчити докторську дисертацію «Про Варлаама і Йоасафа» та «Притчу про однорожця», яку влада перешкодила захистити у Львівському університеті. Через рік, у 1893 р., відбувся захист, і Франко здобув ступінь доктора філософських наук. Одержавши вчений ступінь, Іван Якович сподівався посісти кафедру української літератури у Львівському університеті, де 1895 р. прочитав пробну лекцію «Наймичка» Т. Г. Шевченка». Але антиукраїнськи настроєна професура зробила все можливе, щоб він не зміг використати університетської кафедри для пропаганди своїх поглядів.
У 1894-1897 pp. Франко видавав уже згадуваний журнал «Житє і слово», а в 1898-му, разом із В. Гнатюком, виступив фундатором та одним із редакторів «Літературно-наукового вісника>» – журналу, який на чверть століття став справжньою громадською і мистецькою трибуною України.
Наступна збірка «Зів'яле листя» (Львів, 1896) – цикл любовної поезії, де ліричний герой –«людина, яка глибоко відчуває, але мало пристосована до практичного життя». У передмові до другого видання (1911) автор говорить про свої вірші, «що й без автобіографічного ключа вони мають самостійне літературне значення». За палітуркою «Зів'ялого листя» – особиста трагедія поета.
У 1897 р. Франко від перевтоми захворів і майже втратив зір. Але революційні події 1905 р. поет зустрів з великим піднесенням. На цій хвилі він пише поему «Мойсей», в якій філософськи осмислює проблему вождя і народу.
На початку XX ст. ім'я Франка набуває широкої популярності. «Академія в одній особі» – називали його сучасники, відзначаючи, до того ж, володіння чотирнадцятьма мовами. У 1905 р. його обирають членом Чеського наукового товариства, в 1906 р. Харківський університет приймає рішення «о возведении галицийского ученого исследователя Ивана Франко в степень доктора русской словесности»>, а у 1916 р. Російська академія наук присуджує йому премію за працю «Студії над українською народною піснею».
В 1908 р. Франко знов переживає хворобу. Велика перевтома призвела до нервових розладів, контрактури обох рук і пальців. Лікування в Хорватії, на берегах Адріатичного моря давало тільки тимчасове полегшення. Свої праці він диктував синові Андрієві, й сам міг писати тільки за допомогою спеціального пристрою, припасувавши до руки олівець.
Початок першої світової війни застав родину Франка в трагічному становищі. Хвора дружина перебувала в лікарні, сини – в армії. Позбавлений засобів до існування, письменник мешкав у домі шкільного товариша. Невдовзі захворів, але й перебуваючи в такому стані, не випускав пера з рук. У цей час видаються вірші й переклади раннього періоду – «З літ моєї молодості» (1914), зібрані й опрацьовані раніше етнографічні та фольклорні матеріали, друкуються окремі художні твори. Опубліковано «Нариси з історії української літератури в Галичині» (1910).
Помер І. Я. Франко 27 травня 1916 р., поховано його 31 травня на Личаківському кладовищі у Львові в чужій (померлого перед тим Шухевича) вишиваній сорочці та єдиному старенькому костюмі. Грошей на окрему могилу не було, то поховали в «позиченій» ямі на шість домовин... Лише через десять років упокоївся поет там, де тепер підняв молот гранітний Каменяр.
І. Я. Франко – організатор видань «Громадський друг», «Дзвін», «Молот». Його друкована спадщина сягає 50 томів «Зібрання творів». Він автор збірок філософської та інтимної лірики: «Зів’яле листя», «Мій ізмарагд»,автор поем: «Панські жарти», «Смерть Каїна», «Похорон», «Іван Вишенський», «Мойсей», оповідань «бориславського циклу», повістей: «Борислав сміється», «Захар Беркут», «Для домашнього вогнища», «Перехресні стежки» та ін., автор драматичних творів: «Сон князя Святослава», «Кам’яна душа», «Украдене щастя» та ін., автор праць з історії та теорії літератури, перекладач творів з російської, польської, чеської, сербської, хорватської, німецької, англійської, французької, старогрецької, римської, арабської, ассиро-вавилонської та інших мов. Твори І. Франка перекладено багатьма мовами світу. Окремі поезії покладено на музику, деякі прозові твори екранізовано й інсценізовано.
Франко-прозаїк був новатором у багатьох жанрах. Зокрема, його можна вважати одним із піонерів українського детективу. Наприкінці XX ст. за повістю І.Франка «Перехресні стежки» було знято один із перших в Україні детективних телесеріалів «Пастка», автори якого кінорежисер О. Бійма та оператор Л.Зоценко одержали Державну премію імені Т. Г. Шевченка.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків української літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації української книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Дніпропетровської централізованої системи бібліотек для дітей.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Мої п'єси то мій смуток
І. Я. Франко

Франко, Іван Якович. Абу-Касимові капці : арабська казка / І. Я. Франко ; [худож. А. Кальченко]. – К. : Махаон, 2003. – 112 с. : ілюстр. – (Всі-всі-всі найулюбленіші книжки).
ЦДБ(мл), б/ф 04, 06, 07, 09, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 24, 30

Франко, Іван Якович (1856-1916). Вибране / І. Я. Франко. – К. : Країна мрій, 2009. – 544 с. – Бібліогр.: с. 461-462. – (Духовні джерела).
б/ф 25

Франко, Іван Якович (1856-1916). Вибране / І. Я. Франко ; упоряд. К. Г. Борисенко. – К. : Школа, 2005. – 464 с. – Бібліогр.: с. 461-462.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Франко, Іван Якович. Вибрані твори / І. Я. Франко ; упорядкув. текстів, передм. І. М. Андрусяка]. – Харків : Ранок : Веста, 2003. – 368 с. – (Програма з літератури).
ЦДБ(с), б/ф 17

Франко, Іван Якович. Вірші ; Оповідання : [збірник] / І. Я. Франко ; [худож. О. К. Перепелиця ; ред.: О. В. Зав'язкін, Н. В. Хроменко]. – Донецьк : БАО, 2007. – 384 с. : ілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 08, 09, 10, 15, 19, 30

Франко, Іван Якович. Грицева шкільна наука / І. Я. Франко ; [упоряд. та передм. Л. Слободянюк]. – К. : Школа, 2009. – 240 с. : ілюстр. – (Хрестоматія школяра).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Франко, Іван Якович. Для домашнього огнища : детективна повість / І. Я. Франко. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2011. – 200 с. – (Український детектив).
ЦДБ(с), б/ф 02, 08, 09, 11, 14, 16, 24, 25, 26

Франко, Іван Якович (1856-1916). Захар Беркут : [для серед. шк. віку] / І. Я. Франко ; [передм. Л. М. Ліщинської ; ред. Л. А. Климчик]. – К. : Школа, 2006. – 224 с. – (Бібліотека шкільної класики).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Франко, Іван Якович. Зів'яле листя = Zwiedle liscie = Увядшие листья : лірична драма / І. Я. Франко ; пер. пол. мовою К. Ангельської; пер. рос. мовою А. Ахматової; упоряд., вступ. ст. М. Ільницького. – Львів : Каменяр, 2004. – 183 с. : ілюстр. – (Бібліотека слов`янської лiтератури).
ЦДБ(с)

Франко, Іван Якович. Коли ще звірі говорили / І. Я. Франко ; [іл. Я. Кернер-Вернер]. – К. : АВІАЗ, 2015. – 64 с.
б/ф 02, 04, 06, 09, 11, 13, 14, 16, 17, 24, 25, 26, 28, 30

Франко, Іван Якович. Коли ще звірі говорили / І. Я. Франко ; [упорядкув. та передм. І. М. Андрусяка]. – К. : Національний книжковий проект, 2010. – 176 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Франко, Іван Якович. Коли ще звірі говорили : [казки для дітей] : для мол. та середнього шк. віку / І. Я. Франко ; [упорядкув. та передм. І. М. Андрусяка]. – К. : Школа, 2006. – 176 с. – (Казкова планета).
ЦДБ(мл), б/ф 07, 08, 16, 17

Франко, Іван Якович (1856-1916). Лис Микита : казка / І. Я. Франко ; за ред. М. Рильського ; худож. С. Артюшенко. – К. : Веселка, 2004. – 131 с. : ілюстр. – (Українській дитині).
б/ф 07

Франко, Іван Якович (1856-1916). Лис Микита : казка / І. Я. Франко ; [худож. О. В. Семякін]. – Харків : Важпромавтоматика, 2008. – 384 с. : ілюстр. – (Грамота).
б/ф 08

Франко, Іван Якович. Мойсей; Перехресні стежки : поема, повість / І. Я. Франко ; уклад. А. Я. Бельдій ; ред. С. Г. Максимова. – К. : Наукова думка, 2001. – 384 с. – (Бібліотека школяра).
б/ф 14, 15, 16, 17, 19, 25, 26

Франко, Іван. Оповідання / І. Я. Франко. – Львів : Каменяр, 1979. – 311 с. – (Бібліотека "Карпати").
б/ф 26

Франко, Іван Якович (1856-1916). Перехресні стежки : повість / І. Я. Франко ; упоряд. текстів та передм. І. М. Андрусяка ; ред. Т. О. Попова. – Харків : Ранок, 2003. – 336 с. – (Програма з літератури).
ЦДБ(с), б/ф 08, 09, 10

Франко, Іван Якович. Перехресні стежки : [роман] / І. Я. Франко ; [передм. І. М. Андрусяка]. – К. : Школа, 2006. – 320 с. – (Бібліотека шкільної класики).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 06, 07, 08, 11, 13, 14, 24, 26, 28, 30

Франко, Іван Якович. Поезія ; Іван Вишенський ; Мойсей ; Перехресні стежки / І. Я. Франко ; [уклад. А. Я. Бельдій ; передм. О. В. Осадча]. – К. : Наукова думка, 2007. – 432 с. – (Б-ка школяра).
ЦДБ(с), б/ф 08, 28

Франко, Іван Якович. Святкова пісенька / І. Я. Франко ; [худож. А. Клепакова]. – Донецьк : Кредо, 2007. – 8 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 04, 26

Франко, Іван Якович (1856-1916). Украдене щастя / І. Я. Франко. – Харків : Фоліо, 2007. – 415 с. – (Українська класика).
ЦДБ(с), б/ф 28

Франко, Іван Якович. Фарбований лис : казка / І. Я. Франко ; іл. О. Кіналя ; [ред. Б. Будний]. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2013. – 24 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 04, 10, 11, 14, 15, 16, 24, 26

Франко, Іван Якович. Фарбований лис : казка / І. Я. Франко ; [худож. Ю. Бондаренко]. – К. : Махаон-Україна, 2009. – 16 с. : ілюстр. – (Почитай мені казку).
б/ф 10, 15, 19, 26

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Великий довідник школяра : 5-11 кл. : [гуманітарні науки]. Ч. 1 : Історія України ; Українська література ; Українська мова. – [Харків] : [Школа], [2004]. – 528 с.
б/ф 10

Гаврилюк, Оксана. Вивчення творчості Івана Франка в школі : 10 клас : посібник для вчителя / О. Гаврилюк ; літ. ред О. Давидова. – Тернопіль : Підручники & посібники, 2001. – 64 с. – (На допомогу вчителю). – Бібліогр.: с. 63.
ЦДБ(с), б/ф 02

Гординський, Святослав. На переломі епох : літературознавчі статті, огляди, есеї, рецензії, спогади, листи / С. Гординський ; упоряд., наук. ред., післямова Р. Лубківського. – Львів : Світ, 2004. – 506 с. – (До джерел - Ad fontes). – Бібліогр.: с. 499-501. – В суперобкл.
ЦДБ(с)

Гундорова, Т. Невідомий Іван Франко : Грані ізмарагду / Т. Гундорова ; [передм. М. Жулинського ; голов. ред. В. Куценко]. – К. : Либідь, 2006. – 360 с. : ілюстр., фотогр.
б/ф 02, 08, 14, 16, 24, 26

Культура України в казках та легендах / ред.-уклад. О. А. Волосевич ; худож. Т. Савельева. – Львів : Аверс, 2005. – 328 с. : ілюстр. – (Скарбничка школяра).
ЦДБ(мл), б/ф 26, 30

Література України / [упоряд.: В. М. Скляренко, Я. О. Батій ; худож. Г. В. Беззубов]. – Харків : Фоліо, 2006. – 319 с. : ілюстр. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 02, 17, 25

Мельничук, Георгій . 1000 незабутніх імен України / Г. Мельничук ; [худож. Ю. А. Демидьонок ; ред. І. М. Андрусяк]. – К. : Школа, 2005. – 288 с. : ілюстр. – (1000).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06,07, 08, 10

Остапенко, Павло Вікторович. Усі видатні постаті історії України : [за шк. прогр.] : біограф. нарис / П. В. Остапенко. – Харків : Торсінг плюс, 2007. – 352 с. : ілюстр. – (Іду на урок).
ЦДБ(с), б/ф 10, 14, 16

Панасенко, Тетяна Михайлівна. Іван Франко / Т. М. Панасенко ; [відп. за вип. Є. В. Мєзєнцева]. – Харків : Фоліо, 2013. – 122 с.
б/ф 10

Світанок Вітчизни : укр. література кінця 19 - початку 20 ст.: навч. посіб. / упоряд. і передм. А. А. Чічановського; худож. Є. Андрусенко. – К. : Грамота, 2001. – 511 с. : ілюстр. – (Шкільна бібліотека).
б/ф 15, 17, 19, 25

100 великих українців – К. : Арій, 2008. – 496 с. : фотоілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 26, 28, 30

Сто найвідоміших українців / [авт. ст.: Х. Бедрик-Білан та ін. ; під. заг. ред. Ю. Павленка]. – Вид. 3-тє, випр. та допов. – К. : Автограф : Орфей, 2005. – 640 с. : іл. – (100 найвідоміших).
б/ф 08, 28

Усі письменники і народна творчість : [довідник] / [авт.: І. Н. Черсунова, Р. Б. Шутько та ін. ; голов. ред. Д. В. Марков]. – К. : Майстер-клас, 2007, 2008. – 864 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 14

Усі українські поети / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 448 с. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 08, 09, 10, 14, 15, 16, 19, 24, 26, 28

Усі українські письменники / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 384 с. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Ушкалов, Леонід Володимирович. Григорій Сковорода ; Тарас Шевченко ; Іван Франко ; Леся Українка / Л. В. Ушкалов. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2012. – 472 с.
б/ф 04

***

Борківська, О. П. Викриття в образах тварин негативних людських якостей : вивчаємо індійську народну казку "Фарбований шакал" / О. П. Борківська // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2015. – № 7-8. – С. 5-9.

Борківська, О. П. Викриття в образах тварин негативних людських якостей : вивчаємо індійську народну казку "Фарбований шакал" : [цикл уроків : конспекти] / О. П. Борківська // Зарубіжна література в школах України. – 2013. – № 5. – С. 19-11.

Братко, Валентина. Поняття про жанрові різновиди сонета у структурі спецкурсу "Сонет в історії української і світової літератури" / В. Братко // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 6. – С. 37-41. – Бібліогр.: с. 41.

Братко, В. О. Сонет в історії української літератури (огляд) : матеріали до проведення спецкурсу / В. О. Братко // Зарубіжна література в школах України. – 2010. – № 2. – С. 56-58. – Бібліогр.: с. 58.

Вербицька, Лідія. Іван Франко "в плен-ері" : до проблеми "митець і природа" / Л. Вербицька // Дивослово. – 2011. – № 10. – С. 49-51. – Бібліогр.: с. 51.

Віват, Ганна. Іван Франко і Василь Стус : Франківські мотиви в поезії Василя Стуса / Г. Віват // Дивослово. – 2008. – № 1. – С. 44-48. – Бібліогр.: с. 48.

Вчитель української літератури в позаурочний час // Позакласний час. – 2010. – № 10. – С. 91-106.

Гончаренко, О. П. "Добро завжди перемагає..." : літературна гра "Морський бій" / О. П. Гончаренко, О. З. Северин // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 9. – С. 51-53. – Бібліогр.: с. 53.

Денисенко, Г. А. Драма Івана Франка "Зів'яле листя" - шедевр інтимної лірики / Г. А. Денисенко // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 73.

Дроздовський, Дмитро. Літературне дежавю: про спільність композиційних сценаріїв у повісті "Ася" І. Тургенєва й романі "Перехресні стежки" І. Франка / Д. Дроздовський // Дивослово. – 2008. – № 12. – С. 43-47.

Дронь, Катерина. Модифікація міфообразу землі-матері в художній творчості Івана Франка / К. Дронь // Дивослово. – 2008. – №6. – С. 36-42. – Бібліогр.: с.42.

Дронь, Катерина. "Тайнопис" саду в художній прозі Івана Франка: гра реальності та фантазії / К. Дронь // Слово і час. – 2009. – № 6. – С. 59-67. – Бібліогр.: с. 67.

Ільницький, Микола. Своє і позичене: "Лис Микита" Івана Франка і "Райнеке-Лис" Йоганна Вольфганга Гете / М. Ільницький // Дивослово. – 2014. – № 9. – С. 47-53. – Бібліогр.: с. 53.

Ісаєнко, І. В. І. Я. Франко "Захар Беркут" : [запитання до тексту] / І. В. Ісаєнко // Все для вчителя плюс. – 2008. – № 23-24. – С. 97-98.

Ісаєнко, І. В. І. Франко - казкар, збірка "Коли ще звірі говорили" / І. В. Ісаєнко // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 83-84.

Коваленко, Сергій. І. Франко - геніальний перекладач світового рівня : урок-літературознавче дослідження перекладацької спадщини Івана Франка, 10 кл. / С. Коваленко // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2007. – № 14. – С. 13-17. – Бібліогр.: с. 17.

Ковтунець, С. О. Культура України у другій половині 19 ст. : інтегрований урок : історія України : курс "Мистецтво" : 9 кл. / С. О. Ковтунець // Історія та правознавство. – 2012. – № 34-36. – С. 59-63.

Крат, Наталія. Народ і його буття на сторінках поеми І. Франка "Мойсей" / Н. Крат // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 1. – С. 12-14.

Крива, Дана. Модернізм І. Франка в новелі "Сойчине крило". Мовно-літературні проекції жанру епістоли : 10-й клас / Д. Крива // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2012. – № 23-24. – С. 51-55.

Кушнір, Л. П. Титан, геній і Каменяр / Л. П. Кушнір // Позакласний час. – 2008. – № 7. – С. 3-5.

Ленська, С. Образ Богородиці в українській поезії 20 століття / С. Ленська // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2010. – № 1. – С. 2-7. – Бібліогр.: с. 7.

Ленська, Світлана. Та, що дала надію на майбутнє : образ Богородиці в українській поезії 20 ст. / С. Ленська // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2009. – № 3. – С. 92-101. – Бібліогр.: с. 101.

Лісович, О. Г. Казковий Франковий вернісаж : 3-4 класи / О. Г. Лісович // Розкажіть онуку. – 2007. – № 8. – С. 21-24.

Матвіїшин, В. Г. Світова література у перекладацькій та творчій діяльності Івана Франка / В. Г. Матвіїшин // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2008. – № 5. – С. 16-23. – Бібліогр.: с.23.

Матющенко, Анжела. Літературна класика крізь екранну призму сучасності / А. Матющенко // Дивослово. – 2012. – № 9. – С. 48-50. – Бібліогр.: с. 50.

Мельник, Л. О. І. Франко. Поетична збірка "Зів'яле листя" / Л. О. Мельник // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 120-122.

Микитин, Т. П. Іван Франко - великий муж України : до дня народження Каменяра / Т. П. Микитин // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 13-14. – С. 37-38.

Микитюк, Володимир. Іван Франко і його вчителі / В. Микитюк // Дивослово. – 2007. – № 8. – С. 17-22.

Могильницька, Г. Духовний заповіт українському народові / Г. Могильницька // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2006. – № 6. – С. 56-63.

Москальчук, В. До Франкової криниці : сценарій літературного вечора, присвяченого 150-річчю від дня народження І.Франка / В. Москальчук // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2006. – № 6. – С. 81-88.

Нахлік, Євген. Іван Франко і російська інвазія : до 100-річчя початку Першої світової війни / Є. Нахлік // Дивослово. – 2014. – № 9. – С. 54-59. – Бібліогр.: с. 59.

"Не знає стін, перегород любов!" : (із листування Івана Франка та Ольги Рошкевич) // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 1. – С. 30-31.

Онищенко, Валентина. Проблема національної самосвідомості в поемі Івана Франка "Мойсей" : урок-дослідження з української літератури у 10 класі / В. Онищенко // Дивослово. – 2009. – № 11. – С. 23.

Охріменко, Т. Іван Франко і його сонети / Т. Охріменко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2010. – № 7. – С. 50-51. – Бібліогр.: с. 51.

Павлів, Людмила. Проблема особистого щастя у драмі Івана Франка "Украдене щастя" / Л. Павлів // Дивослово. – 2009. – № 11. – С. 24-26.

Пантелєєва, В. В. Великі казкарі : бінарний урок за збірками Шарля Перро "Казки моєї матінки Гуски" та Івана Франка "Коли ще звірі говорили" / В. В. Пантелєєва, Т. О. Двуреченська // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 12. – С. 44-45.

Парубець, В. Ігрові методи: турнір знавців біографії Івана Франка / В. Парубець // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2009. – № 4. – С. 28-29.

Печарський, Андрій. Іван Франко – "дух, наука, думка, воля" : психоаналітична парадигма творчості / А. Печарський // Дивослово. – 2014. – № 10. – С. 58-64. – Бібліогр.: с. 64.

Сабат, Галина. Дитинні казки Івана Франка / Г. Сабат // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2009. – № 39. – С. 16-19. – Бібліогр.: с. 19.

Сабат, Галина. Казки-"вандрівки" Івана Франка / Г. Сабат // Слово і час. – 2008. – № 8. – С. 55-61. – Бібліогр.: с. 61.

Сабат, Галина. Орієнтальні казки Івана Франка / Г. Сабат // Дивослово. – 2008. – № 11. – С. 42-44.

Сабат, Галина. Про свиню, звірячий парламент і встидливу опозицію: сатирично-політичні казки Івана Франка / Г. Сабат // Слово і час. – 2010. – № 5. – С. 38-45. – Бібліогр.: с. 45.

Середюк, Г. Літературна композиція пам'яті Івана Франка / Г. Середюк // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2009. – № 39. – С. 8-11. – Бібліогр.: с. 11.

Соловйова, Марина. Іван Франко. Поема "Іван Вишенський". Історична правда і художній вимисел. Проблема морального вибору людини : урок у 8 класі / М. Соловйова // Дивослово. – 2012. – № 10. – С. 13-18.

Реєнт, О. "Ми мусимо навчитися чути себе українцями - не галицькими, не буковинськими, а українцями..." : до 150-річчя від дня народження Івана Франка / О. Реєнт // Історія в школі. – 2006. – №10. – С. 1-5. – Бібліогр. с. 5.

Рудий, хвостатий і дуже хитрий : до 125-річчя казкової поеми Івана Франка "Лис Микита" : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 10. – С. 24-26.

>Сорочинська, Світлана. Значення творчості Івана Франка в контексті світової літератури : матеріали до уроку в 10-му класі / С. Сорочинська // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2009. – № 39. – С. 5-8.

Табакова, Г. До теми конфлікту пророка й народу : пошук паралелей між Іваном Франком та образом Мойсея / Г. Табакова // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2008. № 22-24. – С. 25-26. – Бібліогр.: с. 26.

Тимків, Надія."Фарбований лис" і "Лис Микита" : авторська позиція Івана Франка / Н. Тимків // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2009. – № 39. – С. 12-15. – Бібліогр.: с. 15.

Тихолоз, Богдан. Таємниця Франкової величі : секрети універсалізму / Б. Тихолоз // Дивослово. – 2011. – № 10. – С. 44-48.

Тихолоз, Наталія. Виховання любов'ю : педагогічні ідеали Ольги Франко / Н. Тихолоз // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2009. – № 5. – С. 86-95. – Бібліогр.: с. 95.

Тихолоз, Наталя. "Хто ми є і яка наша дорога" : основи національного виховання в родині Франків / Н. Тихолоз // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2010. – № 5. – С. 82-91. – Бібліогр.: с. 91.

Тодорюк, Світлана. Буковинська сторінка в біографії письменників / С. Тодорюк // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2008.–№ 17. – С. 3-5. – Бібліогр.: с. 5.

Трофімова, З. В. Галерея видатних економістів / З. В. Трофімова // Економіка в школах України. – 2009. – № 9. >– С. 25-36.

Харківська, Н. І. Готуємось до ЗНО-2012 : персоналії : [спецвипуск] / Н. І. Харківська, О. О. Івакін // Історія та правознавство. – 2012. – № 7. – С. 3-39.

Чорна, І. Ю. Традиції Достоєвського у повісті Франка "Перехресні стежки" / І. Ю. Чорна // Зарубіжна література в школах України. – 2010. – № 11. – С. 24-26.

Швець, Алла. Незакінчена поема Івана Франка "Мелеагер": міфоейдологічний аспект / А. Швець // Дивослово. – 2008.– № 11. – С. 38-42. – Бібліогр.: с. 42.

Шип, Надія. Зв'язок українського національного й соціального рухів у другій половині 19 ст. / Н. Шип // Історія України (Шкільний світ). – 2009. – № 15. – С. 7-8. – Бібліогр.: с. 8.

Штонь, Григорій. Лірична складова поезії Івана Франка. Теоретико-літературний та духовний вимір / Г. Штонь // Слово і час. – 2009. – № 6. – С. 54-58. – Бібліогр.: с. 58.

Якубовська, Марія. Пошуки свого шляху : на прикладі роману Івана Франка "Перехресні стежки" / М. Якубовська // Дивослово. – 2006. – № 11. – С. 58-61. – Бібліогр.: с. 61.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Біографія Івана Франка [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.abc-people.com/data/franko/dat1.htm.– Назва з екрану.

Вірші Івана Франка [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://onlyart.org.ua/ukrainian-poets/virshi-ivana-franka/. – Назва з екрану.

Іван Франко : Біографія [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/ivan-franko-biografiya/. – Назва з екрану.

Іван Франко : життєвий і творчий шлях [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://lib.if.ua/franko/1250252476.html. – Назва з екрану.

Іван Франко – Прозові твори [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.i-franko.name/uk/Prose.html. – Назва з екрану.

Іван Якович Франко [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.chl.kiev.ua/bibliograf/geroyi2/Geroyi%20file/Franko.html. – Назва з екрану.

15 цікавих та маловідомих факті про Івана Франка [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://report.if.ua/istoriya/15-cikavyh-ta-malovidomyh-faktiv-pro-ivana-franka/. – Назва з екрану.

Франко Іван : Біографія [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=109&type=biogr. – Назва з екрану.

Франко Іван Якович – Біографія [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://ukrlit.org/franko_ivan_yakovych. – Назва з екрану.

Франко Іван Якович – Твори [Електронний документ]. – Режим доступу :
http://ukrlit.org/franko_ivan_yakovych/tvory. – Назва з екрану.