ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 205-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ЧАРЛЗА ДІККЕНСА
(1812-1870)

Діккенс найвище художнє вираження англійської традиції
С. Цвейг

7 лютого 2017 р. виповнюється 205 років від дня народження видатного англійського письменника, класика світової літератури, одного з найбільших прозаїків XIX століття Чарлза Діккенса (1812-1870).
Майбутній письменник народився 7 лютого 1812 р. в Портсмуті, в багатодітній сім'ї портового чиновника. Тут, а також в містечку Чатем, в якому родина Діккенсів проживала з 1817 по 1823 рр., пройшло його дитинство. Початкову освіту Чарлз здобув у Чатемській школі, де йому прищепили любов до англійської літератури й до читання взагалі. Батько нехтував вихованням сина. Бракувало Чарлзові також материнської уваги. Хлопець рано пізнав злидні і лихо. Книжки й саме життя були найголовнішими його вихователями.
З одинадцяти років, коли сім'я Діккенса переїхала до Лондона, а його батько за несплату боргів потрапив у в'язницю, майбутньому письменнику довелося самому заробляти собі на життя. Хлопець почав працювати на фабриці, що виробляла крем для взуття. Шість місяців, проведених у брудному старому приміщенні, були для вразливого хлопчика чи не найстрашнішими: одноманітна праця тривала з ранку до вечора. Це була й моральна травма для Чарлза, котрий прагнув учитися.
Хлопець дуже полюбив Лондон. Він міг годинами блукати вулицями. Саме тут, у лондонських нетрях він дістав своє справжнє виховання. Так маленький Чарлз створив у своїй уяві майбутній діккенсівський Лондон. Він проклав шляхи своїм героям: у якому б куточку цього міста вони не ховалися, він побував там раніше.
У 1824-1826 рр., коли справи сім'ї налагодилися, хлопець залишає фабрику й продовжує навчання у приватній школі «Академія Веллінгтон-Хаус».
В п'ятнадцять років він стає розсильним в одній з суддівських контор, потім переписувачем паперів і ділових листів. Чарлз добре познайомився з системою англійського судочинства, був присутнім на судових засіданнях, слухаючи виступи суддів і адвокатів.
Молодий Діккенс захоплюється театром, мріє про кар'єру актора. Юнак відвідує спектаклі, бере уроки сценічної майстерності, але важке становище сім'ї вимагає постійного заробітку. Він вивчає стенографію і отримує місце парламентського репортера.
З 1832 р. Чарлз працює у місцевій газеті, потім у часописі «Дзеркало парламенту». Діккенс дуже швидко зумів виділитися з-поміж інших працівників редакції: його репортажі були цікаві та набагато точніші, ніж звіти колег.
Сім'я потребувала грошей, а батько знову заліз у борги. Це й вирішило подальші кроки - Діккенс узявся за перо. Особливих зусиль нова робота не потребувала: стільки було передумано, пережито, побачено, що варто лише взятися за папір, а далі – то справа репортерського досвіду й часу.
В 1833 р. в одній з газет було надруковано його перше оповідання. В лютому 1836 р. вийшла його перша книга – "Нариси Боза", що принесла популярність автору. Всі нариси присвячені життю Лондона і його мешканців.
Дебютом Діккенса-романіста став роман "Посмертні записки Піквікського клубу" (1836-1837). Ім'я автора стало відоме кожному англійцеві.
Романи Діккенса являють собою панораму англійського життя Вікторіанської епохи, унікальну за багатством спостережень і різноманітності відображених людських типів. "Пригоди Олівера Твіста" (1838), "Крамниця старожитностей" (1841), "Домбі і син" (1848) створюють вичерпно повний портрет суспільства, оголяючи його пороки і вади.
Саме Діккенс відкрив для літератури і поетизував світ нетрів і звичаї їхніх мешканців. Співчуваючи героям, він доводить дію до благополучного фіналу, який винагороджує їх за страждання і приниження. Найтяжчі обставини не здатні підірвати віру героїв Діккенса в кінцеве торжество добра.
"Пригоди Олівера Твіста" перший роман в англійській літературі, головним героєм якого стала дитина. Це історія хлопця-сироти, який пройшов тяжку школу поневірянь та зміг вистояти, зберігши людську гідність.
Володіючи неабияким акторським даром, письменник виступав з публічними читаннями своїх творів, і його незмінно супроводжував величезний успіх.
У 1842 р. Діккенс разом із дружиною здійснює подорож до США та Канади. Намір побувати за океаном з'явився у письменника давно. Але він пережив глибоке розчарування в американській демократії та способі життя. Враження від подорожі описані в "Американських замітках" (1843), а також у романі "Життя і пригоди Мартіна Чезлвіта" (1844).
Паралельно в період з 1843 по 1848 рр. письменник працює над "Різдвяними розповідями". Різдвяний цикл включає 5 повістей: "Різдвяна пісня в прозі" (1843), "Дзвони" (1844), "Цвіркун на печі" (1945), "Битва життя" (1846), "Одержимий" (1848). Діккенс любив Різдвяні свята і сприймав Різдво як свято домашнього вогнища, з традиційними ритуалами цих свят - веселими іграми й танцями після вечері з обов'язковою індичкою та пудингом. Різдвяні повісті були задумані як свого роду соціальна проповідь, бо письменника обурив своєю жорстокістю «Закон про бідних», прийнятий англійським парламентом у 1834 р.
У 1844-1846 рр. письменник подорожує Італією, Францією, Швейцарією. Враження від мандрівки відтворені у циклі "Картини Італії".
Початок 50-х років – новий етап у творчості Ч. Діккенса. У 1850 р. він розпочав роботу над "Історією Англії для дітей", що мала стати захоплюючою і романтичною. У цей період Діккенс активно працює в різних жанрах, проте перевагу віддає роману. Були написані: "Життя Девіда Коперфілда, розказане ним самим" (1850), "Холодний дім" (1852-1853), "Важкі часи" (1854), "Крихітка Дорріт" (1855-1857), "Повість про два міста" (1859).
"Життя Девіда Коперфілда" – найпопулярніший роман Діккенса. Великою мірою автобіографічний, перекладений всіма мовами світу, екранізований десятки разів, і досі зачаровує читача своєю простотою і досконалістю.
В останнє десятиріччя свого життя – 60-і рр. – Діккенс створює "Великі сподівання" (1861), "Наш спільний друг" (1864-1865) – останній завершений роман. Починає, але не встигає завершити детективний роман "Таємниця Едвіна Друда" (1870).
8 червня 1870 р. у Чарлза Діккенса стався інсульт, а наступного дня він помер. Звістка про смерть улюбленого письменника приголомшила Англію. Це була національна трагедія. Поховали Чарлза Діккенса в Куточку поетів у Вестмінстерському абатстві.

***

Цікаві факти з життя Чарлза Діккенса:

- Входить у трійку найбільш екранізованих письменників у світі: за його творами знято безліч художніх творів
- Був дуже забобонною людиною. Він до всього торкався три рази – на удачу; вважав п’ятницю своїм щасливим днем, а в день виходу останньої частини чергового роману неодмінно виїжджав з Лондона
- Кожні 50 рядків написаного запивав ковтком гарячої води
- Часто мимоволі впадав у транс і був схильний до видінь
- Завжди спав головою на північ. Також він сідав обличчям на північ, коли писав свої великі твори
- Ненавидів пам’ятники і в своєму заповіті заборонив, щоб йому зводили будь-які статуї

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки уроків зарубіжної літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей (ЦСБД) м. Дніпра.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Діккенс повертатиметься зі свого забуття щоразу, коли людині захочеться радості
С. Цвейг

Диккенс, Чарльз. Большие надежды : [роман в пересказе для детей] / Ч. Диккенс ; [адапт. М. Ямамото ; пер. с англ. Н. Рейн ; ил. Б. Линч]. – М. : Детство. Отрочество. Юность, 2004. – 238 с. : ил. – (Иллюстрированная классика).
б/ф 30

Диккенс, Чарльз. Оливер Твист : [роман в пересказе для детей] / Ч. Диккенс ; [адапт. М. Лейтон ; пер. с англ. Е. Суриц ; ил. Р. Эстрада]. – М. : Детство. Отрочество. Юность, 2003. – 238 с. : ил. – (Иллюстрированная классика).
б/ф 03

Диккенс, Чарльз. Приключения Оливера Твиста ; Большие надежды : романы : [пер. с англ.] / Ч. Диккенс ; [авт. вступ. ст. Е. Неволина ; ил. А. Иткина]. – М. : ОЛМА-ПРЕСС ОБРАЗОВАНИЕ, 2004. – 638 с. : ил. – (Мое первое собрание сочинений).
б/ф 04

Діккенс, Чарлз.Різдвяна історія / Ч. Діккенс ; пер. з англ. І. Андрусяка ; ілюстр. Р. Попського. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. - 160 с.
б/ф 07, 08, 09, 10, 11, 13, 16, 19, 24, 28

Діккенс, Чарлз. Різдвяна пісня : [повість] / Ч. Діккенс ; переказ Дж. Тавнер ; іл. К. Доннеллі ; пер. з англ. І. Бондаренко. – Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2014. – 64 с. : ілюстр. – (Час читати). – Бібліогр.: с. 60-61. – В суперобкл.
б/ф 14

Діккенс, Чарлз.Різдвяна пісня в прозі = A christmas carol in prose : Святочна повість із Духами / Ч. Діккенс ; [пер. з англ. О. Мокровольського ; худож. В. Бариба]. – К. : Грамота, 2012. – 160 с. – Текст укр., англ. мовами.
б/ф 15

Діккенс, Чарлз.Різдвяні повісті / Ч. Діккенс ; пер. з англ. О. Мокровольського ; [вступ. сл. Б. Щавурського ; ілюстр. О. Дудіна]. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан ; К. : Веселка, 2012. – 464 с. : ілюстр. – (Світовид : бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах. Сер. 2, Література 20 ст.).
б/ф 02, 03, 06, 15, 17, 25, 26, 30

Діккенс, Чарлз.Різдвяні повісті / Ч. Діккенс ; пер. з англ. О. Мокровольського ; [вступ. сл. Б. Щавурського ; ілюстр. О. Дудіна]. – Тернопіль : Навчальна книга - Богдан ; К. : Веселка, 2007. – 464 с. : ілюстр. – (Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах "Світовид". Серія 2, Література ХІХ ст.).
ЦДБ(с)

Диккенс, Чарльз. Рождественская песнь / Ч. Диккенс ; [пер. с англ. Т. Озерской] ; ил. Л. Марайя. – М. : Эксмо, 2015. – 152 с. : ілюстр. – (Иллюстрации из детства).
б/ф 17

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Андрусик, С. І. Система уроків з вивчення повісті Чарлза Діккенса "Різдвяна пісня у прозі" / С. І. Андрусик // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2013. – № 1. – С. 17-25.

Білотіл, Надія.Що робить людину щасливою? : причини деградації Скруджа та його переродження у творі Чарлза Діккенса "Різдвяна пісня в прозі" : бінарний урок світової літератури та англійської мови, 6 клас / Н. Білотіл // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 11-12. – С. 16-19. – Бібліогр.: с. 19.

Бовсунівська, Т. В. Чарльз Діккенс & ідеологема "стара добра Англія" / Т. В. Бовсунівська // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 6. – С. 52-55.

Бучма, Алла. Чарльз Діккенс. "Пригоди Олівера Твіста" : система уроків світової літератури : 10 клас / А. Бучма // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 11-12. – С. 46-53. – Бібліогр.: с. 53.

Все про все : сторінки для допитливих : [добірка статей]. Вип. 2 // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 15-16. – С. 129-144.

Загарія, Ганна. Літературна вікторина : за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня у прозі" / Г. Загарія // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 41-42. – С. 44-46.

Івашина, Леся. Дні милосердя, доброти, всепрощення : про різдвяну подорож Скруджа в часі і просторі як можливість осягнути своє життя. Щасливий фінал як особливість різдвяного оповідання / Л. Івашина // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 41-42 (листопад). – С. 38-39.

Із скарбнички педагогічних знахідок учасників дистанційного тренінгу // Зарубіжна література в школах України. – 2011. – № 11. – С. 21-23.

Із скарбнички педагогічних знахідок учасників дистанційного тренінгу "Сучасні підходи до вивчення світової літератури" // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 4. – С. 10-15.

Із скарбнички педагогічних знахідок учасників дистанційного тренінгу "Сучасні підходи до навчання світової літератури" // Зарубіжна література в школах України. – 2011. – № 12. – С. 13-17.

Лазаревич, К. "...Моим дорогим детям с надеждой..." : история Англии в изложении Диккенса / К. Лазаревич // Библиотека в школе - Первое сентября. – 2008. – № 11. –С. 34-36.

Лукашенко, Людмила. Різдвяні дзвони "Пісень у прозі" : Ч. Діккенс "Різдвяна пісня у прозі": 6 клас / Л. Лукшенко // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 41-42 (листопад). – С. 36-37.

Мінаєва, О. О. "Диво Різдва" : інтегрований урок світової літератури та англійської мови : компаративний аналіз творів Ч. Діккенса "Різдвяна пісня у прозі" та М. Гоголя " Ніч перед Різдвом" / О. О. Мінаєва, Ю. О. Паляничка // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 4. – С. 38-40.

Петричко, Ірина. Творімо на землі добро : різдвяна подорож Скруджа в часі і просторі як можливість переглянути своє життя / І. Петричко // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 41-42 (листопад). – С. 40-43.

Пітерська, Олена. Подорож Скруджа в часі та просторі : за повістю Чарльза Діккенса "Різдвяна пісня в прозі" : [учитель – учителеві] / О. Пітерська // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2016. – № 6-7. – С. 33-35. – Бібліогр.: с. 35.

Приходько, Л. І. Література та життя : проза та поезія у формуванні духовності людини : урок-засідання круглого столу / Л. І. Приходько // Зарубіжна література в школах України. - 2011. - № 5. - С. 46-48.

Різдвяна містерія : [анотації до книг про Різдво] // Шкільна бібліотека. – 2016. – № 12. – С. 16-18.

"Різдвяна філософія" Чарльза Діккенса // Шкільна бібліотека. 2012. – № 1. - С. 27.

Слободянюк, Олена. Допомогти не втратити душу : Ч. Діккенс "Пригоди Олівера Твіста" / О. Слободянюк // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 37 (жовтень). –С. 8-24.

Хроменко, Ірина. Велике право на людяність, доброту і милосердя : на матеріалі творчості А. Чехова, Ч. Діккенса, Ф.Г. Бернет / І. Хроменко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2013. – № 1. – С. 37-40.

Хроменко, Ірина. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей : 7 клас / І. Хроменко // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 7-8. – С. 80-82.

Шевченко, Тетяна. Хто він насправді - знаменитий англієць Чарлз Діккенс? : урок світової літератури, 10 клас / Т. Шевченко // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 11-12. – С. 54-55.

Шишкалова, Н. Г. Чарлз Діккенс / Н. Г. Шишкалова// Країна знань. – 2009. – № 9-10. – С. 59-60.

Щасливець літературної долі : до 200-річчя від дня народження Ч. Діккенса // Календар знаменних і пам'ятних дат. – К., 2011. – № 1, 2012. – С. 88-97. – Бібліогр.: с. 94-97.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Діккенс Чарльз. Домбі і син [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/perekaz-zl/printout.php?id=86&bookid=0. – Назва з екрану.

Диккенс Чарльз. Крошка Доррит [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://az.lib.ru/d/dikkens_c/text_0060.shtml. – Назва з екрану.

Диккенс Чарльз. Наш общий друг [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.rulit.me/books/nash-obshchij-drug-kniga-1-i-2-read-111179-1.html. – Назва з екрану.

Діккенс Чарльз. Пригоди Олівера Твіста [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://ae-lib.org.ua/texts/dickens__the_adventures_of_oliver_twist__ua.htm. – Назва з екрану.

Діккенс Чарльз. Пригоди Олівера Твіста : стислий переказ [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/perekaz-zl/printout.php?bookid=3&id=86. – Назва з екрану.

Діккенс Чарльз. Різдвяна пісня у прозі : оповідання [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://ae-lib.org.ua/texts/dickens__a_christmas_carol_in_prose__ua.htm. – Назва з екрану.

Діккенс Чарльз - Різдвяна пісня у прозі, або Різдвяне оповідання з привидами (скорочено)[Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/perekaz-zl/printout.php?bookid=1&id=86. – Назва з екрану.

Чарльз Діккенс. Біографія [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printout.php?id=12. – Назва з екрану.

Чарльз Діккенс. Біографія [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.zarlit.com/author/dikkens.html. – Назва з екрану.

Чарльз Діккенс. Біографія. Творчість [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://supermif.com/zar_liter/%D1%87%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B7-%D0%B4%D1%96%D0%BA%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%81-%D0%B1%D1%96%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%8F-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C-%D0%B0%D0%BD.html. – Назва з екрану.

Чарльз Диккенс. Биография [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.parta.com.ua/stories/writers/92/.– Назва з екрану.

Чарлз Діккенс. Великі сподівання [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://ae-lib.org.ua/texts/dickens__great_expectations__ua.htm. – Назва з екрану.

Чарльз Диккенс. Жизнь Дэвида Коперфилда, рассказанная им самим [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.lib.ru/INPROZ/.../DIKKENS/d15.txt. – Назва з екрану.

Чарльз Диккенс. Лавка древностей [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.lib.ru/INPROZ/.../DIKKENS/t7.txt. – Назва з екрану.

Чарльз Діккенс. Посмертні записки Піквікського клубу [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://reff.net.ua/29792-CHarl_z_Dikkens_Posmertnye_zapiski_Pikvikskogo_kluba.html. – Назва з екрану.

Чарлз Діккенс та його роман «Великі сподівання» / А. Баканов [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.ae-lib.org.ua/texts/bakanov__dickens_great_exp__ua.htm. – Назва з екрану.

Чарльз Диккенс. Тайна Эдвина Друда [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://lib.ru/INPROZ/DIKKENS/d27.txt. – Назва з екрану.

Чарльз Діккенс. Тяжкі часи [Електронний документ]. – Режим доступу:
https://www.litmir.me/br/?b=252600. – Назва з екрану.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ ! БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ПРАЦЮЮТЬ В ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ. ПІДГОТУЄМО МАТЕРІАЛИ ЗА ВАШИМИ ЗАМОВЛЕННЯМИ. ЧЕКАЄМО НА ВАШІ ЗАПИТИ

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"