ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
КОРНІЯ ІВАНОВИЧА ЧУКОВСЬКОГО
(1882-1969)

Затриматися в літературі вдається не багатьом, а залишитися - майже нікому
К. І. Чуковський

31 березня 2017 р. виповнюється 135 років від дня народження відомого російського письменника, публіциста, літературознавця і перекладача, автора «Мухи-Цокотухи», «Доктора Айболита» та ще безлічі віршованих казок, на яких виросло не одне покоління дітей – Корнія Івановича Чуковського (справжнє ім’я – Корнейчуков Микола Васильович) (1882-1969).
Микола Васильович Корнейчуков народився 31 березня 1882 р. в Санкт-Петербурзі. Його батьком був багатий володар петербурзьких друкарень Еммануїл Соломонович Левенсон, в сім'ї якого жила і працювала прислугою полтавська селянка Катерина Йосипівна Корнейчукова – мати Корнія Чуковського. По-батькові «Васильович» було надано Миколі по імені хрещеного батька.
Невдовзі після народження сина батько покинув їх, і мати з двома дітьми переїхала в Одесу. В цьому місті пройшло дитинство майбутнього письменника. Мати змушена була важко працювати, щоб поставити на ноги двох дітей. Вона мріяла про те, щоб дати дітям освіту і віддала дочку до єпархіальної школи, а шестирічного сина – до дошкільного учбового закладу – дитячого садка мадам Бухтєєвої. Потім майбутній письменник навчався в Другій Одеській гімназії. Закінчити гімназію Чуковському так і не вдалося: у п’ятому класі його відрахували через низьке походження. Ці події він описав в автобіографічній повісті «Срібний герб».
Хлопець, перебиваючись на підробітках, самостійно опанував програму, склав іспити і отримав атестат зрілості. Працюючи малярем, вивчив англійську мову, придбавши за копійки самовчитель із вирваними сторінками та завчаючи нові слова під час роботи. У книзі були відсутні сторінки, де пояснювалися правила вимови та читання, однак це не завадило Миколі опанувати граматику та лексику незнайомої мови.
З 1901 р. Чуковський починає займатися журналістикою: пише статті в «Одеських новинах». Свій псевдонім 19-річний хлопець утворив від прізвища матері, розділивши його навпіл. Пізніше він додав несправжнє по-батькові Іванович. Під таким псевдонімом письменник працював з початку літературної діяльності.
Згодом це літературне ім’я стало офіційним, і після революції замість Миколи Васильовича Корнейчукова з’явився новий громадянин – Корній Іванович Чуковський.
26 травня 1903 р. Чуковський одружився з Марією Гольдфельд. Згодом у подружжя народилося 4 дітей: Микола, Лідія (стали відомими письменниками, а Лідія – ще й відомим правозахисником), Борис (загинув на фронті в 1941 р.) та померла в дитинстві Марія (Мурочка), якій присвячено багато дитячих віршів батька – носили прізвище Чуковського та по батькові Корнійович / Корніївна.
У 1903 р. Чуковський був відправлений кореспондентом до Лондона, де грунтовно ознайомився з англійською літературою, писав про неї у російській пресі, став відомим журналістом. Там же він познайомився з Артуром Конан Дойлем, Гербертом Уелсом та іншими письменниками.
Повернувшись до Росії під час революції 1905 р. Чуковський був захоплений революційними подіями, відвідав броненосець «Потьомкін», почав видавати в Петербурзі сатиричний журнал «Сигнал». Але всього чотири випуски сатиричного видання побачили світ – незабаром Чуковського заарештували. Лише завдяки зусиллям адвоката його виправдали.
У 1906 р. Корній Іванович переїжджає у фінське містечко Куоккала (нині Репіно Ленінградської області), де знайомиться з художником Іллею Рєпіним і письменником Володимиром Короленко. У Куоккале Чуковський прожив близько 10 років. Навколо письменника зібрався цілий літературно-мистецький гурток. Про багатьох із них письменник напише згодом у своїх мемуарних нарисах: «Репін. Горький…» (1940), «Із спогадів» (1959), «Сучасники» (1962).
Від поєднання слів «Чуковський» і «Куоккала» утворене «Чукоккала» (придумано Рєпіним) – назва рукописного гумористичного альманаха, який Корній Іванович вів до останніх днів свого життя та в якому залишили свої творчі автографи десятки знаменитостей – від І. Рєпіна до А. І. Солженіцина, – з часом перетворився на безцінний культурний пам'ятник.
У 1907 р. Чуковський опублікував переклади Уолта Уїтмена. Книга стала популярною. Чуковський стає впливовим критиком, громить бульварну літературу, дотепно захищає футуристів від нападок традиційної критики, виробляє власну впізнанну манеру писати (реконструкція психологічного образу письменника на підставі численних цитат з нього).
Гострі критичні статті Чуковського виходили в періодиці, а потім склали книжки: «Від Чехова до наших днів» (1908), «Критичні оповідання» (1911), «Особи і маски» (1914), «Футуристи» (1922) та ін.
Чуковський – перший в Росії дослідник «масової культури».
У 1911 р. з'являється його стаття «Воскресаючий Шевченко», де К. Чуковський вперше підняв питання про майстерність Шевченка як поета. У той час критика визнавала Шевченка талановитим самоучкою, проте назвати його геніальним поетом – означало кинути виклик загальноприйнятій думці.
Стаття К. Чуковського про Т. Г. Шевченка з'явилася в результаті редагування творів поета для чотирьохтомника, що виходив у видавництві «Культура». У цій статті він виходить за межі власне творчості поета і на численних прикладах порівнює Шевченкові образи з образами народної поезії.
Починаючи з 1912 р. К. І. Чуковський захоплюється дослідженням творчої спадщини М. Некрасова, який був його улюбленим поетом. У своїх перших статтях про М. Некрасова Корній Іванович обурюється тим, що твори цього автора продовжують друкувати зі значними цензурними правками. Академік А. Коні, якому належав значний фонд рукописів М. Некрасова, вирішив передати Корнію Івановичу матеріали, які зберігалися в нього.
У 1918 р. К. І. Чуковський почав готувати перше після революції зібрання творів М. Некрасова. Головна праця його життя, як вважав К. І. Чуковський, – повне зібрання віршів Некрасова – вийшла друком у 1926 р. Результатами здійсненого дослідження стали також дві «Некрасівські збірки», том невідомих прозових творів Некрасова, книг про Некрасова: «Поет і палач» (1921), «Дружина поета» (1922), «Некрасов» (1926), а також ґрунтовна підсумовуюча праця «Майстерність Некрасова» (1952), за яку у 1962 р. він отримав Ленінську премію.
Крім Некрасова, Чуковський займався біографією і творчістю ряду інших письменників XIX століття (Чехова, Достоєвського, Слєпцова), брав участь у підготовці тексту і редагуванні багатьох видань. Найбільш близьким собі за духом письменником Чуковський вважав А. П. Чехова.
У 1916 р. Чуковський з делегацією Державної думи знов відвідує Англію. У 1917 р. виходить книга Паттерсона «З єврейським загоном в Галліполі» (про єврейський легіон у складі британської армії) під редакцією і з передмовою Чуковського.
Після жовтневої революції Корній Іванович продовжує займатися літературною критикою, видавши дві найбільш знамениті свої книги про творчість сучасників – «Книга про Олександра Блока» («Олександр Блок як людина і поет») та «Ахматова і Маяковський». Обставини радянського часу виявилися невдячними для критичної діяльності, і Чуковському довелося цей свій талант «зарити в землю», про що він згодом жалкував.
Більшість знає Чуковського завдяки його дитячим творам. Захоплення дитячою словесністю почалося порівняно пізно, коли він був уже знаменитим критиком. У 1916 р. письменник Максим Горький запросив Чуковського очолити дитячий відділ у видавництві «Парус». У 1916 р. Чуковський підготував перший збірник для дітей «Ялинка» і написав свою першу казку «Крокодил». Згодом вийшли у світ його знамениті казки «Мийдодир» і «Тараканище» (1923), «Муха-Цокотуха» (1924), «Бармалей» (1925), «Телефон» (1926) – неперевершені шедеври літератури для маленьких читачів, що видаються й досі.
«Лікаря Айболита»(1929) К. Чуковський написав за мотивами англійської казки Гью Лофтінга, збагативши її новими обставинами та надавши герою ім’я, яке звучить, як заклик про допомогу. Серед героїв книг К. Чуковського, які полюбились малюкам, особливе місце займає Бібігон, хлопчик з мізинчик, хоробрий і настільки симпатичний, що мимоволі віриш в його існування. Також письменник займається перекладами та переказами англійських, шотландських, валійських і норвезьких казок для різноманітних збірників і дитячих журналів.
Чуковський вважав, що писати для дітей може тільки абсолютно щаслива людина. Настільки ж щаслива, як і ті, для кого вона творить.
У житті Чуковського було ще одне захоплення – вивчення психіки дітей і того, як вони опановують мову. Свої перші спостереження надрукував у статті «Дитяча мова» (1907). Подальші публікації вийшли у книзі «Матерям про дитячі журнали» (1911). В одній зі статей, вміщеній у цьому виданні, письменник звертається до читачів із проханням: надсилати йому для дослідження цікаві дитячі слова, звороти – все, що може зацікавити в дитячій мові. Він записав свої спостереження за дітьми, за їх словесною творчістю в книзі «Маленькі діти» (1928), що отримала потім назву «Від двох до п'яти» (1933).
Вірші для дітей Чуковського піддавалися в той час жорстокій критиці за «безідейність». Ініціатором цькування стала Н. К. Крупська. Неадекватна критика надходила і від Агнії Барто. У середовищі редакторів виник навіть такий термін – «чуковщина».
У 1930-х рр. і пізніше Корній Іванович займався перекладами. Він багато перекладав з англійської мови. Завдяки його перекладам ми можемо познайомитися з «Пригодами Робінзона Крузо» Д. Дефо, «Пригодами Тома Сойєра» М. Твена, «Пригодами барона Мюнхаузена» Распе, «Хатиною дядечка Тома» Бічер-Стоу, «Пригодами Шерлока Холмса» А. Конан Дойля. Перекладав він і Р. Честертона, О. Генрі, У. Шекспіра, написав для дітей перекази творів Д. Дефо, Р. Е. Распе, Дж. Грінвуда.
Одночасно К. Чуковський займався теорією перекладу. Йому належить серія книг про майстерність перекладу: «Принципи художнього перекладу» (1919), «Мистецтво перекладу» (1930, 1936), «Високе мистецтво» (1941, 1968).
В цей же час Чуковський почав писати мемуари, над якими працював до кінця життя. Він відкрив для російського читача У. Уітмена – дослідження «Мій Уітмен» (1969), Р. Кіплінга, О. Уайльда.
Як лінгвіст Чуковський написав дотепну і темпераментну книгу про російську мову «Живий як життя» (1962).
У 1960-х рр. К. Чуковський задумав переказ Біблії для дітей. До цього проекту він залучив письменників та літераторів і ретельно редагував їх роботу. Сам проект був дуже важким у зв'язку з антирелігійної позицією радянської влади. Книга під назвою «Вавилонська вежа та інші стародавні легенди» була видана у видавництві «Дитяча література» в 1968 р. Однак весь тираж був знищений владою. Перше книжкове видання, доступне читачеві, побачило світ у 1990 р.
Ще один напрям діяльності письменника пов’язаний із переїздом на дачу в Передєлкіно, де Корній Іванович прожив до кінця свого життя. К. І. Чуковський започаткував традицію збирати дітей з навколишніх сіл на святкові вогнища, куди запрошував відомих людей. До дітей у Передєлкіно приїжджали Л. Кассіль, С. Михалков, А. Барто, Рина Зелена, А. Райкін та ін. На таких зустрічах в останні роки збиралося до півтори тисячі дітей.
Саме в Передєлкіно Корній Іванович реалізував іще одну свою мрію – організував за власний кошт дитячу бібліотеку. У 1957 р. поряд із його дачею було побудовано справді дитячу бібліотеку – зовні вона нагадувала теремок, всередині було затишно та зручно, кімнати обладнані веселими різнокольоровими меблями. Це була не лише бібліотека, але й читальня та дім дитячої книги. К. І. Чуковський хотів, щоб діти знали сучасних письменників, тому на стінах скрізь висіли їх портрети. Письменники та художники з усіх міст надсилали в бібліотеку свої книги, портрети, картини та іграшки. У бібліотеці можна було не лише читати, а й малювати, столярувати, слюсарювати, переплітати книги. Діти самі слідкували за порядком у бібліотеці, допомагали вести каталоги, записувати нових читачів, видавати літературу.
«І ранок, і полудень, і вечір мої позаду, – писав Корній Іванович, будучи в досить поважному віці. – Але коли я беру в руки перо, мене досі не покидає ілюзія, що я ще молодий … Бути з молодими – наш радісний обов’язок». К. І. Чуковський вважав, що йому випала щаслива старість, тому що його постійно оточували діти, молодь, тому що він міг займатися своєю улюбленою справою.
В останні роки Чуковський – всенародний улюбленець, лауреат низки державних премій, був нагороджений численними орденами та медалями, йому було присвоєно вчений ступінь доктора філологічних наук (1957), а в Великобританії – почесне звання доктора літератури Оксфордського університету (1962).
До останніх днів Корній Іванович продовжував працювати, редагуючи у лікарні останній, шостий, том зібрання своїх творів. Помер письменник 28 жовтня 1969 р. на 88-му році життя від вірусного гепатиту. Похований на невеликому кладовищі селища Передєлкіно. На дачі в Передєлкіно, де письменник прожив більшу частину життя, нині діє його музей.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей (ЦСБД) м. Дніпра.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Всі інші мої твори до такої міри затулені моїми дитячими казками, що в уявленні багатьох читачів я, крім «Мийдодира» і «Мухи-Цокотухи», взагалі нічого не писав
К. Чуковський

Чуковский, Корней Иванович. Айболит / К. И. Чуковский ; [худож. Л. Якшис]. – М. : Махаон, 2010. – 16 с. : ілюстр. – (Солнышко) (Читаем сами и с мамой).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Чуковский, Корней Иванович. Айболит / К. И. Чуковский ; [худож. И. Шляхов]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2009. – 10 с. : ілюстр. – (Читаем детям).
Б/ф 06

Чуковский, Корней Иванович. Айболит / К. И. Чуковский ; [худож. А. Клепаков]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2003. – 8 с. : ілюстр. – (Читаем детям).
Б/ф 15

Чуковский, Корней Иванович. Айболит ; Бармалей : сказки в стихах / К. И. Чуковский ; [худож.: В. Вторенко, В. Дугин]. – М. : ОНИКС : Центр общечеловеческих ценностей, 2008. – 64 с. : ілюстр. – (Библиотечка детской классики).
Б/ф 03, 08, 13, 17, 26, 30

Чуковский, Корней Иванович. Айболит ; Бармалей : сказки в стихах / К. И. Чуковский ; [худож.: В. Вторенко, В. Дугин]. – М. : ОНИКС : Центр общечеловеческих ценностей, 2006. – 64 с. : ілюстр.– (Библиотечка детской классики).
Б/ф 13, 17, 30

Чуковский, Корней Иванович. Бармалей : [стихи] / К. И. Чуковский ; [ил. М. С. Мосияш]. – Харьков : Айлес, 2007. – 10 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 13, 15,16, 17, 30

Чуковский, Корней Иванович. Бармалей / К. И. Чуковский ; худож.: В. Вторенко, В. Дугин. – М. : ОНИКС, 2004. – [18] с. : ілюстр.– (Детская библиотечка).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Доктор Айболит : [сказка] / рис. В. Канивца. – М. : Эксмо, 2006. – 160 с. : ілюстр.
Б/ф 15

Чуковский, Корней Иванович. Доктор Айболит ; Джек – покоритель великанов / К. И. Чуковский ; [худож. В. Челак]. – М. : Махаон, 2007. – 128 с. : ілюстр.
Б/ф 04, 06, 28, 30

Чуковский, Корней Иванович. Ежики смеются : [стихи] / К. И. Чуковский ; [худож. А. Халилова]. – 10 с. : ілюстр. – (Топотушки).
ЦДБ(мл)

Чуковський, Корній Іванович. Загадки / К. І. Чуковский ; пер. з рос. В. Германа; худож. І. Дорошенко. – К. : Махаон-Україна, 2004. – 16 с. : ілюстр. – (Сонечко).
ЦДБ(мл), б/ф 06, 15, 24, 25, 26

Чуковський, Корній Іванович. Казки : [пер. з рос.] / К. І. Чуковский ; худож. Л. Якшис. – К. : Махаон-Україна, 2007. – 128 с. : ілюстр. – (Батьки читають дітям).
ЦДБ(мл), б/ф 06, 07, 10, 15, 19, 24, 26

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце / К. И. Чуковский ; [худож. О. С. Кхан]. – Харьков : Манго ; Айлес, 2007. – 10 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 11, 26, 30

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце / К. И. Чуковский ; [худож. А. Клепаков]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2007. – 10 с. : ілюстр. – (Читаем детям).
ЦДБ(мл), б/ф 06

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце... : сказки в стихах / К. И. Чуковский ; [худож.: В. Вторенко, В. Дугин]. – М. : Оникс 21 век, 2004. – 64 с. : ілюстр. – (Библиотечка детской классики).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце и другие сказки / К. И. Чуковский ; худож. Р. Сахалтуев ; [предисл. А. Костецького]. – Харьков : Ранок ; Веста, 2006. – 128 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце ; Телефон ; Путаница : [сказки в стихах] / К. И. Чуковский ; [худож. В. Вторенко]. – М. : ОНИКС, 2008. – 64 с. – (Библиотечка детской классики).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 04, 17, 26, 28

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце ; Телефон ; Тараканище : сказки в стихах / К. И. Чуковский ; [худож.: Л. Каюков и др.]. – М. : ОНИКС, 2011. – 64 с. : ілюстр. (Библиотечка детской класики).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Чуковский, Корней Иванович. Краденое солнце ; Федорино горе / К. И. Чуковский. – М. : Самовар, 2007. – 48 с. – (Любимые книги детства).
Б/ф 15

Чуковский, Корней Иванович. Крокодил : Старая-престарая сказка / К. И. Чуковский ; [рис. В. Сутеева ; ред. Г. Коненкина]. – [М.] : Планета детства, [2001?]. – 40 с. : ілюстр. – (Энциклопедия золотых сказок).
ЦДБ(мл), б/ф 07

Чуковский, Корней Иванович. Крокодил : Старая-престарая сказка / К. И. Чуковский ; худож. В. Сутеев. – М. : Планета детства, 2004. – 48 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл)

Чуковський, Корній Іванович. Лікар Айболить : казки та вірші : [пер. з рос.] / К. І. Чуковский ; [упоряд. Н. В. Кир'ян ; передм. А. Г. Костецького ; іл. В. А. Дунаєвої]. – К. : Школа, 2006. – 204 с. : ілюстр. – (Казкова планета).
Б/ф 07, 09, 19, 24

Чуковський, Корній Іванович. Лікар Айболить : казки та вірші : [пер. з рос.] / К. І. Чуковський ; [передм. А. Костецького ; худож. В. Дунаєва ; упоряд. Н. В. Кир'ян]. – К. : Школа, 2006. – 204 с. : ілюстр. – (Моя улюблена книжка).
Б/ф 16, 30

Чуковський, Корній Іванович. Лікар Айболить ; Джек – підкорювач велетів : [за Г'ю Лофтінгом] / К. І. Чуковський ; [пер. з рос. В. Герман ; худож. В. Челак]. – К. : Махаон-Україна, 2007. – 128 с. : ілюстр. – (Батьки читають дітям).
Б/ф 02, 04, 10, 14, 15, 16, 17, 24, 25, 30

Чуковский, Корней Иванович. Лучший подарок : [стихи и загадки] / К. И. Чуковский ; [худож. А. М. Алексеев]. – М. : АСТ : Астрель, 2008. – 29 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 03, 06, 17, 26

Чуковський, Корній Іванович. Мийдодір : казки : [пер. з рос.] / К. І. Чуковський ; [худож. Л. Якшис]. – К. : Махаон-Україна, 2008. – 16 с. : ілюстр. – (Сонечко).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Мойдодыр / К. И. Чуковский ; [худож. И. Шляхов]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2007. – 10 с. : ілюстр. – (Читаем детям).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Мойдодыр : сказки / К. И. Чуковский ; худож. В. Сутеев. – М. : Планета детства, 2002. – 64 с. : ілюстр.
Б/ф 28

Чуковский, Корней Иванович. Мойдодыр ; Путаница / К. И. Чуковский ; [худож. О. Ю. Горбушин]. – М. : Самовар, 2007. – 48 с. : ілюстр. – (Любимые книги детства).
Б/ф 28, 30

Чуковский, Корней Иванович. Мойдодыр ; Федорино горе ; Чудо-дерево : сказки в стихах / К. И. Чуковский ; [худож. В. Вторенко]. – М. : ОНИКС, 2008. – 64 с. : ілюстр. - (Библиотечка детской класики).
ЦДБ(мл), б/ф 06, 11, 17, 25, 26

Чуковский, Корней Иванович. Муха-Цокотуха. 25 загадок, 25 отгадок : [сказки, загадки в стихах] / К. И. Чуковский ; худож. О. Горбушин. – М. : Самовар, 2007. – 48 с. : ілюстр. – (Любимые книги детства)
ЦДБ(мл)

Чуковський, Корній Іванович.Муха-Цокотуха / К. І. Чуковский ; пер. з рос. Ю. Веснянко ; худож. Т. Савельєва. – Львів : Аверс, 2001. – 15 с. : ілюстр.
Б/ф 15

Чуковський, Корній Іванович.Пригоди Бібігона : казки, вірші, загадки / К. І. Чуковський ; худож.: Ю. Якунін, М. Якунін ; [пер. з рос. В. Герман]. – К. : Махаон-Україна, 2007. – 112 с. : ілюстр. – (Батьки читають дітям).
ЦДБ(мл), б/ф 10, 24

Чуковский, Корней Иванович. Приключения Бибигона : стихи, сказки, загадки / К. И. Чуковский ; худож.: Ю. Якунин, Н. Якунин. – М. : Махаон, 2008. –111 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 15, 17, 28

Чуковский, Корней Иванович. Приключения Бибигона : стихи, сказки, загадки / К. И. Чуковский ; худож.: Ю. Якунин, Н. Якунин. – М. : Махаон, 2007. – 111 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 06, 13

Чуковский, Корней Иванович. Радость : [стихи и сказки] / К. И. Чуковский ; ил.: В. Сутеева, В. Конашевича. – М. : Планета детства ; АСТ ; Астрель, 2002. – 64 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 14

Чуковский, Корней Иванович. Сказки / К. И. Чуковский ; худож. Л. Якшис. – М. : Махаон, 2007. – 128 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Сказки / К. И. Чуковский ; худож. Е. Антоненков. – М. : Росмэн, 2004. – 200 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович (1882-1969). Сказки и стихи для детей : сказки, стихи, загадки, английские народные песенки / К. И. Чуковский ; коллект. худож. – М. : Планета детства, 2002. – 384 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Стихи и сказки ; От двух до пяти / К. И. Чуковский ; [предисл. В. Берестова ; худож.: В. Дувидов, А. Елисеев]. – М. : Астрель : АСТ, 2003. – 704 с. : ілюстр. – (Детская всемирная библиотека).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Тараканище / К. И. Чуковский ; [худож. Л. Якшис]. – М. : Махаон, 2010. – 18 с. : ілюстр. – (Солнышко) (Читаем сами и с мамой).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Чуковский, Корней Иванович. Тараканище / К. И. Чуковский ; [худож. Л. Якшис]. – М. : Махаон, 2009. – 16 с. : ілюстр. – (Солнышко) (Читаем сами и с мамой).
Б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Чуковский, Корней Иванович. Тараканище : [сказка в стихах] / К. И. Чуковский ; [ил. М. С. Мосияш]. – Харьков : Манго ; Айлес, 2007. – 10 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 14, 16, 24

Чуковский, Корней Иванович. Тараканище ; Муха-Цокотуха : [сказки в стихах] / К. И. Чуковский ; [худож. Л.Каюков]. – М. : Оникс 21 век, 2004. – 56 с. : ілюстр.– (Любимая книжка).
Б/ф 15

Чуковский, Корней Иванович. Телефон / К. И. Чуковский ; [худож. И. Шляхов]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2007. – 10 с. : ілюстр. – (Читаем детям).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Телефон : [стихи] / К. И. Чуковский ; [ил. И. С. Панасюк]. – Харьков : Манго ; Айлес, 2007. – 10 с. : ілюстр.
ЦДБ(мл), б/ф 24

Чуковский, Корней Иванович. Федорино горе / К. И. Чуковский ; [худож. И. Шляхов]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2006. – 10 с. : ілюстр. – (Читаем детям).
Б/ф 16

Чуковский, Корней Иванович. Федорино горе / К. И. Чуковский ; [пер. з рос. В. Германа ; худож. Л. Якшис]. – К. : Махаон-Україна, 2003. – 16 с. : ілюстр. – (Сонечко) (Читаємо самі та з мамою. 3-5 років).
ЦДБ(мл), б/ф 15

Чуковский, Корней Иванович. Чудо-дерево / К. И. Чуковский ; худож. В. Вторенко. – М. : ОНИКС, 2004. – [12] с. : ілюстр.– (Детская библиотечка).
ЦДБ(мл)

Чуковский, Корней Иванович. Чудо-дерево : стихи, англ. нар. песенки, загадки / К. И. Чуковский ; худож. А. Елисеев. – М. : Центр общечеловеческих цінностей, 2003. – 72 с. : ілюстр. – (Библиотечка детской класики).
Б/ф 13

Чуковский, Корней Иванович. Чудо-дерево : [стихи и загадки] / К. И. Чуковский ; [худож. А. Елисеев]. – М. : Планета детства, 2002. – 29 с. : ілюстр.
Б/ф 03, 06, 30

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Знаменитые люди / авт. рус. текста А. Брагин. – М. : АСТ ; Астрель, 2002. – 40 с. : ил. – (Все обо всем).
ЦДБ(мл), б/ф 13

Искусство / пер. с итал. И. Горелой ; авт. рус. текста А. Брагин. – М. : Астрель : АСТ, 2003. – 39 с. : ил. – (Все обо всем).
Б/ф 24

Энциклопедия для детей. Т. 9. Ч. 1 : Русская литература : От былин и летописей до классики ХІХ века / [гл. ред. М. Аксенова ; гл. худож. Е. Дукельская]. – М. : Аванта+, 2004. – 670 с. : ілюстр.
Б/ф 28

Энциклопедия для детей. Т. 2. Ч. 2 : Русская литература: ХХ век / [гл. ред. М. Аксенова]. – М. : Мир энциклопедий Аванта+, 2006. – 686 с. : ілюстр.
Б/ф 28

***

Бочарова, Ольга. Тот, кого боялся "Тараканище" / О. Бочарова // Эпоха в лицах. – 2007. – № 24. – С. 10.

Васильева, Н. Викторина по произведениям дедушки Корнея : подготовительная к школе группа : к 130-летию со дня рождения К. И. Чуковского (1882-1969) : чтение художественной литературы / Н. Васильева // Дошкольное воспитание. – 2012. – № 8. – С. 73-75.

Герасимова, Н. От рождения художник : чтение художественной литературы : [художник-ілюстратор В. М. Ходасевич і казки К. І. Чуковського] / Н. Герасимова // Дошкольное воспитание. – 2013. – № 11. – С. 14-26.

Горшкова, Ирина. Кем был классик? : занимательная игра для 10-го класса / И. Горшкова // Библиотека в школе -Первое сентября. – 2010. – № 18. – С. 32-81. – Библиогр.: С. 38.

Григоренко, А. Корней Чуковский. Другая сторона сказки / А. Григоренко // Эпоха в лицах. – 2007.– № 34. – С. 16-17.

Если хочешь быть здоров : [добірка інсценівок, вправ, конкурсів] // Розкажіть онуку. – 2011. – № 3 (лютий). – Расскажите внуку. – 2011. – Вып. 6. – С. 67-75.

Зиман, Л.Предварительлный курс русской поэзии : к 130-летию со дня рождения К. И. Чуковского : профессия – педагог // Дошкольное воспитание. – 2012. – № 3. – С. 90-95.

Ивашина, Л. И. Слава великому сказочнику! / Л. И. Ивашина // Позакласний час. – 2007. – № 3. – С. 16-18.

Іващенко, Л. О. Життя і творчість Корнія Чуковського : шлях митця / Л. О. Іващенко, В. Г. Заєць // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 2. – С. 79-82.

Кототкова, Марина. Литературная топография в сказках К. И. Чуковского / М. Кототкова // Семейное чтение. – 2008. –№ 2. – С. 43-47.

Крючков, Павел. Давайте читать наизусть : к 130-летию Корнея Чуковского / П. Крючков // Библиотека в школе (Первое сентября). – 2012. – № 3, март. – Остров сокровищ : записки о детской литературе. – 2012. – № 3. – С. 29-30, 35.

Крючков, Павел Михайлович. Имени Чуковского : заметки на полях волшебства : [присудження Літературної премії імені Корнія Чуковського] / П. М. Крючков // Библиотека в школе (Первое сентября). – 2012. – № 1, январь. – Остров сокровищ : записки о детской литературе. – 2012. – № 1. – С. 26-27. – Дод. до ст. на диску: Библиотека в школе. – 2012. – Январь.

Кубрякова, Е. Б."Сказки дедушки Корнея" : (викторина-презентация для начальной школы) : масові заходи в бібліотеці : [сценарій] / Е. Б. Кубрякова // Шкільний бібліотекар. – 2011. – № 6. – С. 24-27.

Кузьменкова, Е. М. В гостях у дедушки Корнея / Е. М. Кузьменкова, А. М. Рыбинская // Читаем, учимся, играем. – 2007. – № 1. – С. 16-22. – Бібліогр.: с. 22.

Микуленок, И. О.Добрый доктор Айболит из Вильнюса : це цікаво // Країна знань. – 2013. – № 7-8. – С. 58-59.

Навчаємося граючись : країна дошкілля // Розкажіть онуку. – 2011. – № 19-20 (жовтень). – С. 145-154.

Нє відривайте хвостів пуголовкам! : Корній Чуковський про релігійне виховання дітей // Дошкілля. – 2010. – № 1. – С. 6-8.

"Ой що то за шум учинився, що Комар на Мусі оженився..." : (до 90-річчя казки Корнія Чуковського "Муха-Цокотуха") : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 10. – С. 22-23.

Скульптура Мухи-Цокотухи в Донецке (Украина) / подгот. Ольга Азгальдова // Библиотека в школе (Первое сентября). – 2012. – № 6, июнь. – С. 63.

Фомин, Дмитрий Владимирович. Сказки К. И.Чуковского и их первые иллюстраторы / Д. В. Фомин // Библиотековедение. – 2007.–№ 6. – С. 74-79. – Библиогр.: C. 80.

Чуккокола : [большой кроссворд] // Отчего и почему. – 2012. – № 3. – С. 4-5.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Корній Іванович Чуковський (1882-1969) [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://www.shevkyivlib.org.ua/derzhavni-zakupivli/205-vidatny-persony-chukovsky.html. – Назва з екрану.

Корній Іванович Чуковський [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://lessons.com.ua/kornij-ivanovich-chukovskij/. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Коротка біографія [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://allforchildren.com.ua/author5-chukovsky1.htm. – Назва з екрану.

Корній Чуковський: маловідомі факти з життя відомого письменника [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://2010.orthodoxy.org.ua/node/45922. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Курчатко : казки для найменших [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://megaznaika.com.ua/kazka/kurcha-chukovskuy.html. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Лікар Айболить [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://казка.укр/chukovski_ajbolit.html. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Мийдодір [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://abetka.ukrlife.org/myidodyr.htm. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Муха-Цокотуха [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://abetka.ukrlife.org/cokotuha.htm. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Плутанина [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://казка.укр/plutanina.html. – Назва з екрану.

Корній Чуковський. Федорене горе [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://казка.укр/fedorine_gore.html. – Назва з екрану.

Оповідання Корнія Чуковського українською [Електронний документ]. – Режим доступу:
http://казка.укр/tag_chukovsky.html. – Назва з екрану.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ ! БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ПРАЦЮЮТЬ В ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ. ПІДГОТУЄМО МАТЕРІАЛИ ЗА ВАШИМИ ЗАМОВЛЕННЯМИ. ЧЕКАЄМО НА ВАШІ ЗАПИТИ

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"