ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 110-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ АСТРІД АННИ ЕМІЛІЇ ЛІНДГРЕН
(1907-2002)

Ми живемо для того, щоб робити людям добро
Астрід Ліндгрен

14 листопада 2017 року виповнюється 110 років від дня народження всесвітньо відомої шведської письменниці Астрід Ліндгрен (1907-2002), перу якої належать такі найулюбленіші книжки багатьох поколінь дітей, як «Пеппі Довгапанчоха», «Малюк і Карлсон, який живе на даху», «Пригоди детектива Калле Блюнквіста», «Міо, мій Міо», «Роня - донька розбійника», «Брати Лев’яче Серце» та інші.
14 листопада 1907 р. у родині фермерів на хуторі Нас (Віммербю, Швеція) на світ з’явилася дівчинка Астрід Анна Емілія Ерікссон, якій судилося стати однією з найбільш відомих шведських письменниць Астрід Ліндгрен.
У родині було четверо дітей. Вони виховувалися в атмосфері любові, добра і уваги, незважаючи на тяготи селянського життя. Ранні роки майбутньої письменниці були щасливі й залишили по собі стільки чудових спогадів, що вони стали основою для багатьох її майбутніх книжок. Пізніше Астрід напише автобіографічну книгу «Мої вигадки» про своє щасливе дитинство, повне ігор і пригод.
Змалку Астрід мала веселу вдачу, багату уяву, хист до жартів і до цікавих оповідей, – усі ці риси вона успадкувала від батька. Вдома її розповіді любили слухати не тільки брат і сестри, а й сусідські діти, з якими вона завше приятелювала. Не були до них байдужі й дорослі. А багато пізніше вона вигадувала різні цікаві історії для своїх дітей.
Навчалася Астрід добре. Особливо вдавалась їй творчість. Ще з початкових класів вчителі стали називати її «вімербюнською Лагерлеф».
Після закінчення школи Астрід недовго працювала в місцевій газеті, а потім поїхала до Стокгольма, де вчилася на стенографістку. У 1926 р. вона народила сина Ларса. Батько дитини був одружений і піклуватися про дитину молода мати мала сама. Через важке матеріальне становище Астрід залишає Ларса в прийомній сім’ї в Данії, а сама повертається в Стокгольм на пошуки кращого життя.
У Стокгольмі Астрід закінчує курси секретарів і отримує роботу. У 1928 р. вона влаштовується на роботу у Королівський автомобільний клуб. Там вона знайомиться зі своїм майбутнім чоловіком Нільсом Стуре Ліндгреном. Їх шлюб був зареєстрований в 1931 р. Після цього Астрід забираєсина Ларса до себе, а Стуре його усиновлює.
У 1934 р.у Ліндгренів народилася спільна дочка – Карін. Астрід вирішує стати домогосподаркою і присвятити себе дітям, але паралельно домашньому господарству вона пише казки та оповідання для сімейних журналів.
У 1941 р.А. Ліндгрен переїхала в скромну стокгольмську чотирикімнатну квартиру з видом на Васа-парк. Тут письменниця прожила до самої смерті.
У 1944 р. видавництво «Рабен і Шегрен» оголосило конкурс на найкращу книжку для дітей. Астрід Ліндґрен пише повість «У Бріт-Марі легшає на серці», і подає рукопис на конкурс, де він отримує другу премію.
Так у шведській літературі з’являється нове ім’я – Астрід Ліндґрен. Через рік те саме видавництво знову оголошує конкурс, і АстрідЛіндґрен подає на нього відхилений раніше іншим видавництвом рукопис. І він отримує першу премію.Це була «Пеппі Довгапанчоха».
За словами письменниці повість «Пеппі Довгапанчоха» вийшла в світ завдяки дочці. Коли дівчинка хворіла, Астрід довелося кожний вечір розповідати їй різні історії І одного разу Карін замовила історію про Пеппі Довгапанчоха, ім’я якої вигадала на ходу.
Книгу видали, і вона мала приголомшливий успіх. Домогосподарці Ліндгрен відразу ж запропонували роботу в дитячому видавництві і нагородили кількома преміями. На сьогодні повість перекладено понад шістдесятьма мовами світу, серед них і українською.
Уже через рік Астрід зайняла пост редактора дитячої літератури у видавництві «Рабен і Шегрен». На цій посаді вона пропрацювала до самої пенсії (1970). Тут же були видані і всі її наступні книги.
У 1946 р. з’являється перша частина не менш відомої трилогії про сищика Калле Блюмквіста.
У1950-1960-ті рр. А. Ліндгрен не тільки пише твори для дітей, а й читає їх на радіо. З 1970 р. її твори починають екранізувати.
Завдяки своїй безмежній активній роботі доходи Астрід почали обчислюватися мільйонами крон. Однак вона вважає за краще роздавати гроші тим, хто їх потребує, залишаючи собі лише необхідний мінімум.
У 1976 р. Ліндгрен висловлює публічний протест проти грабіжницького розміру податку на прибуток, розіславши в популярні газети відкритого листа у вигляді казки про Помперіпоссу з Монтерісманіі.
У 1978 р., при нагородженні письменниці премією миру, вона виступає з промовою проти насильства у вихованні дітей. На той час це був дуже сміливий вчинок.
У 1980-ті рр. А. Ліндгрен, будучи пенсіонеркою, відкриває і спонсорує центр реабілітації дітей-інвалідів.
У 1985 р. письменниця виступає проти жорстокого поводження з тваринами на фермах. Її відкритий лист з казкою про корову, яка протестує проти свого тяжкого життя, привертає увагу правлячих кіл влади. У червні 1988 р. парламент приймає закон, що забороняє жорстоке поводження з домашньою худобою. Він отримує назву «Закон Ліндгрен» – на честь письменниці, яка підняла цю тему на суспільний рівень.
Астрід Ліндгрен боролася за ненасильницькі методи, які, за її словами, повинні поширюватися і на дітей, і на тварин, і на весь навколишній світ.
Померла талановита письменниця 28 січня 2002 р. в Стокгольмі, переживши чоловіка й сина, похована на батьківщині, в Віммербю.
У Швеції вона стала живою легендою, оскільки розважала, надихала і утішала не одне покоління читачів, брала участь в політичному житті, змінювала закони і помітно вплинула на розвиток дитячої літератури. За свою літературну творчість і благодійну діяльність Астрід отримала безліч державних і міжнародних нагород і премій.
У 2002 р. урядом Швеції була заснована премія імені Астрід Ліндгрен, яка присуджується щорічно за досягнення в літературі для дітей та юнацтва. Її призовий фонд становить 5 мільйонів крон (450 000 євро).
У 2015 р. у Стокгольмі було відкрито музей-квартиру Астрід Ліндгрен. 18 листопада тут пройшла перша екскурсія. Вся обстановка квартири письменниці залишилась такою, яка була при житті письменниці. Ініціатива створення музею-квартири належить Товариству Астрід Ліндгрен та її родині.

***

Цікаві факти:

  • За творами А. Ліндгрен знято більше 40 фільмів, телесеріалів, мультфільмів, театральних вистав та мюзиклів
  • Завдяки А. Ліндгрен вперше у світі прийняли закон, що забороняв тілесні покарання та інші види насильства з боку батьків по відношенню до дітей
  • Завдяки її виступам в пресі з проблем жорстокого поводження з тваринами був прийнятий закон про захист тварин, який отримав назву «Закон Ліндгрен»
  • Дитяча письменниця стала першою жінкою, якій при житті був встановлений пам’ятник (він знаходиться в центрі Стокгольма), й Астрід була присутня на урочистій церемонії його відкриття
  • Незвичайний подарунок отримала Астрід Ліндгрен в 1997 р. в день свого 90-річного ювілею – 350 дерев, що їх посадили 350 депутатів шведського парламенту
  • В 1997 р. письменниця отримала «зіркову прописку». На її честь названо одну із малих планет в Сонячній системі
  • Астрід Ліндгрен проголошено «Жінкою століття»

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки уроків зарубіжної літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменниці, популяризації книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей (ЦСБД) м. Дніпра.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИЦІ:

Я не хочу писати для дорослих!
Астрід Ліндгрен

Антология мировой детской литературы. Т. 4 / гл. ред. В. А. Володин ; отв. ред. Л. В. Поликовская ; подбор ил. А. Пущина. – М. : Аванта+, 2003. – 624 с. : ил.
ЦДБ(с)

Ліндгрен, Астрід (1907-2002). Малий і Карлсон, що живе на даху : повість / А. Ліндгрен ; пер. зі швед. та післямова О. Сенюк ; ред. Н. Ю. Якушко ; іл. Л. Карапетян. – К. : Школа, 2005. – 400 с. : ілюстр. – (Моя улюблена книжка).
ЦДБ(мл), б/ф 02

Ліндгрен, Астрід (1907-2002). Пеппі Довгапанчоха : повість : [для мол. та середнього шк. віку] / А. Ліндгрен ; зі швед. переклала О. Сенюк ; [ілюстр. Інгрід Ван Німан]. – К. : Школа, 2005. – 303 с. – (Моя улюблена книжка) (Дитячий світовий бестселер).
ЦДБ(с)

Ліндгрен, Астрід.Малий і Карлсон, що живе на даху : повість / А. Ліндгрен ; пер. О. Сенюк ; [іл. Л. Карапетян]. – К. : Школа, 2005. – 400 с. : ілюстр. – (Моя улюблена книжка).
б/ф 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15

Ліндгрен, Астрід.Знаменитий детектив Блюмквіст : повісті / А. Ліндгрен ; пер. зі швед. та післям. О. Д. Сенюк ; [ілюстр. В. А. Дунаєвої]. – К. : Школа, 2004. – 431 с. : ілюстр. – (Золота бібліотека).
ЦДБ(мл), б/ф 03, 04, 06, 08, 09, 11, 13, 15, 16, 17, 19, 25, 26, 30

Ліндгрен, Астрід.;Знаменитий детектив Блюмквіст : повісті / А. Ліндгрен ; зі швед. пер. О. Сенюк ; [ілюстр. В. А. Дунаєвої]. – К. : Школа, 2003. – 431 с. : ілюстр. – (Дитячий світовий бестселер).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИЦЮ:

Волощук, Евгения Валентиновна. В мире сказок и приключений : литература : хрестоматия-пособие для 5-го класса / Е. В. Волощук. – К. : Генеза, 2006. – 352 с. : ілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 03, 15, 16, 17

Волощук, Євгенія Валентинівна. У світі казок і пригод : зарубіжна література : хрестоматія-посіб. для 5-го кл. / Є. В. Волощук ; [голов. ред. О. Удод ; худож. оформ. Ю. Конопко]. – К. : Генеза, 2006. – 352 с. : ілюстр.
б/ф 10, 24, 28, 30

Денисенко, Лариса. Лариса Денисенко про Анжеліну Ісідору Дункан, Максима Рильського, Ігора Стравінського, Астрід Ліндгрен, Джонні Хрістофера Деппа II / Л. Денисенко ; [худож. О. Гаврилова]. – К. : Грані-Т, 2008. – 128 с. : ілюстр. – (Життя видатних дітей).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Костецький, Анатолій Георгійович. Пригоди славнозвісних книг / А. Г. Костецький ; голов. редактор І. Нізельська; худож. В. Бариба. – К. : Початкова школа, 2005. – 224 с.
ЦДБ(с), б/ф 08

Хомин, Ірина. Ірина Хомин про Карла Гаусса, Астрід Ліндгрен, Ніколо Паганіні, Каміллу Клодель, Ван Гога, Соломію Крушельницьку / І. Хомин ; худож. Н. Дойчева. – К. : Грані-Т, 2008. – 136 с. : ілюстр. – (Життя видатних дітей).
ЦДБ(с), б/ф 04, 09, 10, 14, 15, 19, 24, 26, 28

***

Білоусова, Т. Г. Видатна казкарка – Астрід Ліндгрен : [сценарій літературної вікторини] / Т. Г. Білоусова // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 19-20. – С. 44.

Бражникова, Людмила. Мандрівка на килимі-літаку : видатні казкарі 20 ст. та їхні твори. Казка в інших видах мистецтва : 5 кл. / Л. Бражникова // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2007. – № 45. – С. 20-22.

Веселі шибеники Астрід Ліндгрен, або За що люблять Карлсона? : до 70-річчя "Пеппі Довгапанчоха", 60-річчя "Малий і Карлсон, що живе на даху" та 45-річчя "Пригоди Еміля із Льонеберги" : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 9. – С. 32-36.

Гузь, О. О. Сучасна література. Зростання і взаємини зі світом : уроки з вивчення творів Астрід Ліндгрен, Міхаеля Енде та Крістіне Нестлінгер : [сучасна література в школі] / О. О. Гузь, С. Тіхоненко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2016. – № 4. – С. 13-20.

Гуцол, В. П. «Зірка на ім'я Ліндгрен» : [долі та слово] / В. П. Гуцол // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2015. – № 10. – С. 27-30.

Думанська, Марія. Дитяча книга як об'єкт гендерних досліджень / М. Думанська // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 9-10. – С. 41-44.

Ігрові форми роботи в бібліотеці : тематична збірка : [сценарії] // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 7. – С. 5-55.

Кирпа, Галина. Астрід, яка жила над дахом / Г. Кирпа // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2009. – № 13-14. – С. 3-5.

Ковальчук, Т. Л. Где живет Карлсон? / Т. Л. Ковальчук // Читаем, учимся, играем. – 2009. – № 1. – С. 52-57. – Библиогр.: с. 57.

Кожукало, Н. В. Ток-шоу "Астрід Ліндгрен: казка не закінчується" / Н. В. Кожукало // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 7-8. - С. 12-15. - Бібліогр.: с. 15.

Котова, І. С. Конспект інтегрованого уроку світової літератури та етики : 5 кл. / І. С. Котова // Зарубіжна література в школах України. – 2011. – № 10. – С. 46-50.

Кравченко, Ирина. Неугомонная Астрид Линдгрен / И. Кравченко // Семейная газета НИКА. – 2010. – 11 нояб. – С. 16-17.

Кравченко, Ирина.Смелая женщина Астрид Линдгрен / И. Кравченко // Эпоха в лицах. – 2010. – 20 мая. – С. 4-5.

Михальчук, О. І. Астрід Ліндгрен та її казкова повість "Міо, мій Міо" : сучасна література : [уроки для 6 кл. : 2 семестр] / О. І. Михальчук // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2016. – № 1. – С. 20-28.

Назарчук, О. І. Мандрівка до загадкової країни Читалії : театралізоване дійство / О. І. Назарчук // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 12. – С. 36-40.

Просекова, О. А. На крышу к Карлсону / О. А. Просекова, Е. Р. Мохнатова // Читаем, учимся, играем. – 2009. – № 6. – С. 68-71. – Бібліогр.: с. 71.

Святкова карусель : травень 2017 : [добірка матеріалів для проведення свят] / упоряд. Г. Давидова, К. Поліняка // Розкажіть онуку. – 2017. – № 4 (квітень). – Тематична вкладка. – С. 1-32.

Середа, М. М.Дивовижні пригоди найвеселішої дівчинки світу : урок з вивчення твору Астрід Ліндгрен "Пеппі Довгапанчоха" : позакласне читання / М. М. Середа // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 9. – С. 25-27.

Чарівний світ Астрід Ліндгрен : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей ; уклад. Н. Сисоєва // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 19-20. – С. 26.

Черезова, І. О. Калле Блюмквіст і Расмус : сценарій театралізованого заходу до 105-річчя від дня народження Астрід Ліндгрен / І. О. Черезова // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 7-8. – С. 90-93.

Черезова, І. О. Калле Блюмквіст та його друзі : інсценізація за мотивами творів А. Ліндгрен / І. О. Черезова // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 15-16. – С. 94-100.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Астрид Линдгрен : великие сказочники мира[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.skazka.com.ru/bio/astrid-lindgren. – Назва з екрану.

Астрід Ліндгрен. Твори [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://javalibre.com.ua/java-book/author/bio/25144. – Назва з екрану.

Астрід Ліндгрен. Цікаві факти [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://dovidka.biz.ua/astrid-lindgren-tsikavi-fakti/. – Назва з екрану.

Астрід, яка жила на даху [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://old.dyvensvit.org/articles/2673.html. – Назва з екрану.

Біографія Астрід Ліндгрен / ЦДБ ім. Т. Г. Шевченка м. Києва [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.shevkyivlib.org.ua/derzhavni-zakupivli/498-bibliografichniy-pokazhchik-biografiya-astrid-lindgren.html. – Назва з екрану.

Коротка біографія Астрід Ліндгрен [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://moyaosvita.com.ua/literatura/korotka-biografiya-astrid-lindgren-kult-ditinstva/. – Назва з екрану.

Цікаві факти про Карлсона [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-50A67454862B7/list-22AE31EDF27. – Назва з екрану.