ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 295-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ГРИГОРІЯ САВИЧА СКОВОРОДИ
(1722-1794)

Мало можна вказати таких народних постатей, якою
був Сковорода і яких би так пам’ятав і поважав народ…
Його мандрівне життя є предметом оповідань і легенд...
М. Костомаров

3 грудня 2017 року виповнюється 295 років від дня народження видатного філософа, мислителя, педагога і письменника Григорія Савича Сковороди (1722-1794).
Народився він у сотенному містечку Чорнухи Лубенського полку, що нині на Полтавщині, у небагатій козацькій родині. У 1734 р., після закінчення сільської чотирирічної початкової школи, 12-річний Григорій поїхав у Київ, щоб навчатися у Києво-Могилянській академії.
Його навчання в академії, з перервами, тривало до 1753 р. Багато часу проводив студент Сковорода у бібліотеці академії, яка стала для нього джерелом знань. У навчанні Григорій був перший. Г. Сковорода здобув в академії глибокі знання з філософії, вітчизняної, античної, західноєвропейської літератур, досконало опанував кілька іноземних мов, серед яких були латинська, грецька, німецька.
У 1741 р. Григорія, який мав чудовий голос – альт – відібрали для співочої придворної капели цариці Єлизавети та забрали до Петербурга.
Наприкінці 1744 р. двір Єлизавети Петрівни вирушив у подорож до Києва. Це стало щасливим випадком для Григорія Сковороди. Прибувши додому він одразу подав прохання про дозвіл на продовження навчання. На диво, його відпустили і він зміг продовжити навчання у Києво-Могилянській академії.
Навчаючись у академії на другому курсі філософії, Григорій став шукати можливості продовжити освіту в Європі. Згодом така нагода з’явилася: у 1745 р. Г. Сковороду, як знавця європейських мов, запросили у якості перекладача в складі російської місії здійснити поїздку за кордон. Григорій одразу ж погодився на подорож, яка мала тривати п’ять років і весь цей час мандрує Європою та навчається, скориставшись місцевими університетами та бібліотеками.
Г. Сковорода відвідує Австрію, Словаччину, Польщу, Німеччину, де знайомиться з життям народу, вивчає їхні звичаї і ближче знайомиться з культурою, передовими філософськими ідеями, літературними течіями. Ця подорож справила надзвичайно важливе значення на формування поглядів майбутнього філософа.
У жовтні 1750 р. Григорій Савич повернувся в Україну та зайняв місце вчителя в Переяславському колегіумі, де запроваджує багато новаторських ідей. Г. Сковорода викладає курс по-новому, цікаво і доступно. Студенти дуже любили відвідувати його лекції. Але нова методика викладання не сподобалася переяславському єпископу. Між ним і Сковородою виник конфлікт і влітку 1751 р. останній змушений був покинути колегіум.
На деякий час Григорій Сковорода повертається в Києво-Могилянську академію, у клас богослов’я. У 1753 р. його, як кращого студента рекомендують на посаду домашнього вчителя в родину поміщика. Сковорода погоджується і на рік підписує угоду та починає нову роботу.
У 1753-1759 рр. Г. Сковорода жив у селі Ковраї, в маєтку поміщика Степана Томари. Його вихованець отримав ґрунтовну домашню освіту, після чого зробив прекрасну кар’єру за звичаями української старшини. Це були чи не найкращі роки в житті філософа. Саме тут митець написав переважну більшість поетичних творів, що склали збірку «Сад Божественних пісень».
У 1759 р. Григорія Савича запросили зайняти посаду викладача поетики, етики та грецької мови у Харківському колегіумі. Сковорода прийняв пропозицію і десять років працював у цьому навчальному закладі. У Григорія Савича була власна система оцінювання. Замість балів він писав справжні вироки, наприклад «вельми тупий», «справжнє безглуздя», «досить гострий» і таке інше. Попри це, він все одно був легендарним учителем, якого всі любили. У колегіумі він потоваришував з учнем Михайлом Ковалинським, який вже після смерті вчителя, у 1794-1795 рр. напише його біографію, на яку посилалися й посилаються всі дослідники творчості великого мудреця – «Життя Григорія Сковороди».
Саме в листах до М. Ковалинського Григорій Савич висловлював найважливіші ідеї, що згодом ставали основою філософських трактатів. В Харкові Сковорода приватно перекладав Плутарха, писав свої твори. В цей період були написані знамениті «Байки Харківські», вступні лекції до курсу етики («Прокинувшись, побачили славу його», «Хай цілує мене поцілунками уст своїх!» (1765-1766), трактати та діалоги: «Вступні двері до християнської доброчинності» (1766), «Нарциз, або Пізнай самого себе» (1767), «Симфонія, названа книга Асхань, про пізнання самого себе» (1767), та інше.
У Харкові Григорій Сковорода прославився також своєю скромністю: просто одягався та харчувався, шанобливо й чемно поводився з найбіднішими людьми. Про стиль життя Г. Сковороди у харківський період його перший біограф напише: «Уставав дуже рано, їв раз на день, без м’яса і риби, був завжди веселий, сильний, рухливий, з усього задоволений, до всіх добрий, усім готовий послужити. Поважав і любив добрих людей без різниці їх стану, навідувався до хворих, розважав сумних, ділився останнім з тим, хто нічого не мав».
Відмовлявся Г. Сковорода і від високих світських посад. Навесні 1768 р., через конфлікт з єпископом, Григорій Савич був змушений звільнитися з роботи у Харківському колегіумі.
Г. Сковорода був прихильником загальної освіти для всіх верств суспільства. Його педагогічні ідеї з вимогами загальної та доступної освіти, думки про трудове виховання, знайшли подальший розвиток в українській педагогіці.
Останні 25 років свого життя (1769-1794 рр.) Г. Сковорода мандрував Україною, проповідуючи серед народу свої філософські та соціальні погляди. У своїх філософських працях він обстоював ідею рівності між людьми, права кожного, незалежно від соціального становища, на щастя і волю, вважаючи волю найвищим досягненням людини. Слава про нього йшла всюди, і кожний, чи то пан, чи селянин хотів його побачити й почути.
Саме на цей період припадає розквіт творчості Сковороди-філософа: він закінчує збірку «Сад Божественних пісень», пише основні філософські трактати, притчі та діалоги: «Бесіда, названа двоє» (1772), «Діалог, або Розмова про давній світ» (1772), «Розмова п’яти подорожніх про істинне щастя в житті» (1773-1774), «Кільце» (1773-1774), «Розмова, названа Алфавіт, або Буквар миру» (1774), «Жінка Лотова» (1780-1788), «Вдячний Еродій» (1787), «Убогий Жайворонок» (1787), «Діалог. Назва його – Потоп зміїний» (1791) та інші.
Твори Г. Сковороди за життя не були надруковані. Лише в 1798 р. вийшов друком «Нарциз, або Пізнай самого себе», і то без прізвища автора. В 1806 р. журнал «Сіонський Вєстник» надрукував ще деякі твори Сковороди. Потім у Москві в 1837–1839 рр. вийшли окремо деякі його твори, і лише в 1861 р. надруковано першу, але неповну збірку його творів. Більша збірка, теж не повна, вийшла в 1896 р. в Харкові, під редакцією професора Д. Багалія. Тут надруковано 16 творів, 9 з них - уперше! Крім того тут надруковано біографію Г. Сковороди та деякі його вірші. Ще одне видання творів Григорія Сковороди вийшло в 1912 р. в Петербурзі під редакцією В. Бонч-Бруєвича. Але повного видання творів нашого філософа й досі нема, бо різні його рукописи знаходяться по різних архівах та бібліотеках.
В останні роки життя Григорій Савич тяжко хворів, жив у селі Іванівка. Здійснивши подорож до Орловщини, де жив тоді його єдиний друг Михайло Ковалинський, Г. Сковорода подарував йому частину своїх рукописів. Проживши в товариша три тижні, наприкінці серпня 1794 р., Григорій Савич вирушив до України. Прощаючись, зазначив, що ця зустріч остання.
На деякий час філософ затримався у Знаменському монастирі (Курськ), потім попрямував туди, де вирішив прожити свої останні дні.
Г. Сковорода повернувся до Іванівки, яка нагадувала йому рідні Чорнухи, привітався з господарем, ненадовго зайшов до своєї кімнати, а ввечері вийшов у сад. Прогулявся по саду, обійшов найулюбленіші місця та зупинившись під розлогою липою, окреслив прямокутник і почав копати. Закінчивши копати, вистелив дно дубовим листям і пішов до своєї кімнати…
Пішов з життя Григорій Сковорода 9 листопада 1794 р. Перед смертю він заповів викарбувати на могильному каменю слова: «Світ ловив мене, та не спіймав...».
Зараз його могила знаходиться у селі Сковородинівка (колишня Пан-Іванівка Золочівського р-ну Харківської області).

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки уроків української літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації книги.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей (ЦСБД) м. Дніпра.

ТВОРИ Г. С. СКОВОРОДИ

Його біографія, мабуть, ще краща за його твори, але які гарні його твори
Л. Толстой

Сковорода, Григорій. Вибрані твори в українських перекладах / Г. Сковорода ; [упоряд. текстів, передм. та прим. Л. Ушакова]. – Харків : Ранок : Веста, 2003. – 144 с. – (Програма з літератури).
ЦДБ(с), б/ф 04, 09, 10, 11, 13

Сковорода, Григорій Савич (1722-1794). Сад божественних пісень : для ст. шк. віку / Г. С. Сковорода ; [упоряд. текстів, передм. В. О. Шевчука]. – К. : Школа, 2007. – 334 с. – (Бібліотека шкільної класики).
ЦДБ(с), б/ф 10, 11, 24, 25, 26, 28

Сковорода, Григорій Савич (1722-1794). Сад божественних пісень : для ст. шк. віку / Г. С. Сковорода ; [упоряд. текстів, передм. В. О. Шевчука]. – К. : Школа, 2007. – 334 с. – (Шкільна хрестоматія).
ЦДБ(с) б/ф 02, 03, 06, 07, 08, 09, 14, 15, 16, 17, 19, 26, 28, 30

ЛІТЕРАТУРА ПРО Г. С. СКОВОРОДУ

50 знаменитых украинских книг / [ред. И. Д. Клугман]. – Харьков : Фолио, 2004. – 509 с.
ЦДБ(с), б/ф 04

100 великих українців. – К. : Арій, 2008. – 496 с. : фотоілюстр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Афоризмы, мысли и высказывания выдающихся мужчин : полное собрание мужского остроумия и жизненной мудрости / [авт.-сост. Е. О. Хомич]. – Минск : Харвест, 2007. – 512 с. – Библиогр.: с. 511.
ЦДБ(с), б/ф 04

Баландин, Рудольф Константинович. Русские мыслители / Р. К. Баландин ; [худож. Г. Н. Соколов]. – М. : АСТ : Астрель : ХРАНИТЕЛЬ, 2006. – 541 с. : ілюстр. - (Великие и знаменитые).
б/ф 04

Григорій Сковорода. Творча спадщина : посіб. для 9 кл. / авт.-упоряд. О. Д. Марченко. – Харків : Ранок, 2001. – 32 с. - (Літературна крамниця). – Бібліогр.: с. 30.
ЦДБ(с)

Єшкілєв, Володимир Львович. Усі кути Трикутника : апокриф мандрів Григорія Сковороди / В. Л. Єшкілєв. – К. : Академія, 2012. – 248 с. – (Автографи часу).
ЦДБ(с)

Історія української філософії : підручник. – К. : Академвидав, 2008. – 624 с. – (Альма-матер). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 14, 26

Клімов, Андрій Анатолійович.Великі українці / А. А. Клімов. – Харків : Веста : Ранок, 2008. – 128 с. : ілюстр. – (Дитяча енциклопедія).
б/ф 02, 04

Клімов, Андрій Анатолійович. Україна. Видатні постаті / А. А. Клімов. – Харків : Веста : Ранок, 2008. – 128 с. : ілюстр. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 14, 24, 28

Лапікура, Валерій. Валерій і Наталя Лапікури про Григорія Сковороду, Жана Анрі Фабра, Петра Котляревського, Івана Кожедуба, Михайла Остроградського / В. Лапікура ; худож. С. Горобенко. – К. : Грані-Т, 2008. – 120 с. : ілюстр. – (Життя видатних дітей).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Мельничук, Георгій. 1000 незабутніх імен України / Г. Мельничук ; [худож. Ю. А. Демидьонок ; ред. І. М. Андрусяк]. – К. : Школа, 2005. – 288 с. : ілюстр. – (1000).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 10

Наш перворозум. Григорій Сковорода на портреті і в житті : фотокнига / авт.-упоряд. В. Стадниченко. – К. : Спалах, 2004. – 180 с. : фотогр. – (Наш перворозум).
ЦДБ(с)

Остапенко, Павло Вікторович. Усі видатні постаті історії України : [за шк. прогр.] : біограф. нарис / П. В. Остапенко. – Харків : Торсінг плюс, 2007. – 352 с. : ілюстр. – (Іду на урок).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Сто найвідоміших українців / [авт. ст.: Х. Бедрик-Білан та інші ; під. заг. ред. Ю. Павленка]. – Вид. 3-тє, випр. та допов. – К. : Автограф : Орфей, 2005. – 640 с. : іл. – (100 найвідоміших).
б/ф 08, 28

Ткаченко, Анатолій Федорович. Знаменитые украинцы / А. Ф. Ткаченко. – К. : Аристей, 2005. – 444 с.
ЦДБ(с)

Україна Incognita / [за заг. ред. Л. Івшиної ; упоряд.: В. Панченко, С. Махун, І. Сюндюков]. – Вид. 7-ме, стер. – К. : Українська прес-група, 2015. – 400 с. – (Бібліотека газети "День")
ЦДБ(с), б/ф 04, 26

Усі письменники і народна творчість : [довідник] / [авт.: І. Н. Черсунова, Р. Б. Шутько та інші ; голов. ред. Д. В. Марков]. – К. : Майстер-клас, 2007, 2008. – 864 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 08, 09, 10, 14, 19, 24, 26, 28

Усі українські письменники / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 384 с. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Усі українські поети / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 448 с. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 08, 09, 10, 24

Ушкалов, Леонід Володимирович. Григорій Сковорода / Л. В. Ушкалов. – Харків : Фоліо, 2009. – 128 с. – (Знамениті українці).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Ушкалов, Леонід Володимирович. Григорій Сковорода ; Тарас Шевченко ; Іван Франко ; Леся Українка / Л. В. Ушкалов. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2012. – 472 с.
б/ф 04

Шляхи сподівань : укр. літ. кінця XVIII - поч. ХХ ст. / упоряд. і передм. В. І. Шкляр. – К. : Грамота, 2006. – 512 с. : ілюстр. – (Шкільна бібліотека).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 26, 28, 30

Штельмах, Марія Леонідівна. P. S. Григорія Сковороди... : [повість] / М. Л. Штельмах ; [відп. за вип. Г. Ф. Висоцька]. – Харків : Гімназія, 2013. – 315 с. – Випущено на зам. Держ. ком. телебачення та радіомовлення України за прогр. "Українська книга" 2013 р.
б/ф 30

Я пізнаю світ : дит. енциклопедія : Українська література (до 20-х рр. ХХ ст.) : Із вершин та низин / [авт. В. О. Шевчук ; худож. Н. В. Задорожна]. – К. : Школа, 2006. – 592 с. : ілюстр. – (Я пізнаю світ). – Бібліогр.: с. 558-572.
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

***

Вчитель української літератури в позаурочний час // Позакласний час. – 2010. – № 10. – С. 91-106.

Гнатюк, Лілія. Чому вивчення мови Григорія Сковороди актуальне для українців у XXI столітті / Л. Гнатюк // Дивослово. – 2013. – № 5. – С. 53-58. - Бібліогр.: с. 58.

"День за днем" : календар-вкладка до журналу "Шкільна бібліотека" : грудень 2012 / підгот. О. Близнюк // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 21-22. – Вкладка. – С. 1-8.

[Добірка сценаріїв морально-етичного спрямування] // Шкільна бібліотека. – 2016. – № 4. – С. 49-60.

Івахненко, Л. Григорій Сковорода - видатний український письменник, філософ : урок-дослідження в 9-му класі / Л. Івахненко // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 33-34. – С. 16-19. – Бібліогр.: с. 19.

Йосипенко, Сергій. Філософія, релігія, модерність Григорія Сковороди : з виступу на VI Академічній дискусії (пряма мова) / С. Йосипенко // Дивослово. – 2013. – № 5. – С. 51.

Казанжи, О. Анакреонтичні та гораціанські оди у творчості Г. Сковороди і В. Капніста / О. Казанжи // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2009. –№ 1. – С. 6-9. – Бібліогр.: с. 9.

Каналюк, Валентина. Байки Григорія Сковороди / В. Каналюк // Дивослово. – 2011. –№ 10. – С. 24-28. – Бібліогр.: с. 28.

Климович, О. Ю. "У чому сенс життя" : (до річниці від дня народження Григорія Сковороди) : 9 кл. / О. Ю. Климович, Т. О. Воробйова // Історія та правознавство. – 2011. – № 30. – С. 19-22.

Костюченко, Валентина. Григорій Сковорода - філософ, письменник, учитель, музикант, співець : заняття в "Літературній вітальні" / В. Костюченко // Дивослово. – 2012. – № 11. – С. 11-13. – Бібліогр.: с. 13.

Крушинський, А. Мандрівник, мудрець, байкар, поет: Сковорода Г. / А. Крушинський // Вісник Книжкової палати. – 2008. – № 1. – C.46-47.

Левченко, Юлія. Гідне продовження бібліографічної Сковородіани / Ю. Левченко // Вісник Книжкової палати. – 2011. – № 12. – С. 21-22. – Рец. на кн.: Григорій Сковорода (1722-1794) : наук.-допоміж. бібліогр. покажч. Вип. 2 / уклад. : О. Шкіра [та ін.] ; за ред.: В. П. Коцура, М. Корпанюка, І. Стогнія ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди, Бібліотека, Нац. гірн. ун-т, Наук.-техн. б-ка. – Дніпропетровськ, 2010. – 195 с.

Мельник, Віктор. Григорій Сковорода – "національний філософ" / В. Мельник // Вісник Книжкової палати. – 2012. – № 12. – С. 35-36.

Місця Слобожанщини, якими мандрував Григорій Сковорода // Історія України (Шкільний світ). – 2008. – № 21. – С. 16-17.

"Невловимий" філософ : до 290-річниці від дня народження Григорія Сковороди // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 21-22. – С. 8-10.

Обідченко, О. О. Григорій Сковорода. Огляд життя і творчості / О. О. Обідченко // Все для вчителя. – 2013. – № 11. – С. 128-130.

Роздобудько, Ігор. Григорій Сковорода у Таганрозі : перебування Григорія Сковороди у Таганрозі – факти і міфи / І. Роздобудько // Чумацький шлях. – 2013. – № 3. – С. 22-23.

Сагач, Г. М. Ave, Skovoroda! Ідемо за Сковородою : програма авторського елективного спецкурсу з медіаосвітнім компонентом для учнів 9 (10, 11) класів загальноосвітніх навчальних закладів / Г. М. Сагач // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 8. – С. 42-56.

Українські письменники - герої художніх творів : бесіди про книги для учнів 7-9 класів : [із збірки "Книга творить людину"] / уклад. Н. Гажаман // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 4. – С. 40-49.

Уманська, Тамара. Тваринний світ у байках Григорія Сковороди : 9-й клас : [конспект уроку] / Т. Уманська // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 33-34. – С. 20-25. - Бібліогр.: с. 22.

Усатенко, Галина. Про Григорія Сковороду, ідентичність і давню літературу / Г. Усатенко // Дивослово. – 2013. – № 5. – С. 47-50. – Бібліогр.: с. 50.

Ушкалов, Леонід. Людина межі: Григорій Сковорода в рецепції Михайла Драгоманова / Л. Ушкалов // Дивослово. – 2014. – № 10. – С. 52-57. – Бібліогр.: с. 57.

Ушкалов, Леонід. Про нове академічне видання повної збірки творів Григорія Сковороди / Л. Ушкалов // Дивослово. – 2013. – № 5. – С. 59-62. – Бібліогр.: с. 62.

Щаслива вільна людина : до 295-річчя від дня народження Г. С. Сковороди (1722-1794) // Календар знаменних і пам'ятних дат. – К., 2017. – № 4, 2017. – С. 82-97. – Бібліогр.: с. 89-97.

Харківська, Н. І. Готуємось до ЗНО-2012 : персоналії : [спецвипуск] / Н. І. Харківська, О. О. Івакін // Історія та правознавство. – 2012. – № 7. – С. 3-39.

Цимбаляк, Марія. "Серце тоді насичується, коли освічується". Сенс людського життя. Розмірковування над афоризмами Григорія Сковороди : 9-й клас : [конспект уроку] / М. Цимбаляк // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2011. – № 19-20. – С. 15-23. – Бібліогр.: с. 23.

Шевчук, Тетяна. Барокова парадигма творчості Григорія Сковороди / Т. Шевчук // Дивослово. – 2011. – № 11. – С. 48-52. – Бібліогр.: с. 52.

Шевчук, Тетяна. Григорій Сковорода: шлях мудреця : п'єса / Т. Шевчук // Дивослово. – 2011. – № 1. – С. 29-32.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Біографія Г. С. Сковороди [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/skovoroda-grygorij-biografiya/. – Назва з екрану.

Григорій Сковорода. Байки Харківські [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ukrclassic.com.ua/katalog/s/skovoroda-grigorij/494-grigorij-skovoroda-bajki-kharkivski. – Назва з екрану.

Григорій Сковорода. Збірка «Сад Божественних пісень» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ukrclassic.com.ua/katalog/s/skovoroda-grigorij/503-grigorij-skovoroda-zbirka-sad-bozhestvennikh-pisen. – Назва з екрану.

Григорій Сковорода. Повне зібрання творів у 2-х томах [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://litopys.org.ua/skovoroda/skov.htm. – Назва з екрану.

Григорій Сковорода - філософ і педагог [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://md-eksperiment.org/etv_page.php?page_id=2457&album_id=120&category=STATJI. – Назва з екрану.

Григорій Сковорода. Філософські трактати [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ukrclassic.com.ua/katalog/s/skovoroda-grigorij/504-grigorij-skovoroda-filosofski-traktati. – Назва з екрану.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"