ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 110-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ПИСЬМЕННИКА

Все зміниться! Буде все
Без насильства, злиднів, неправди

Василь Барка

16 липня 2018 р. виповнюється 110 років від дня народження талановитого українського письменника, представника української діаспори у Сполучених Штатах Америки – Василя Барки (справжнє ім'я – Василь Костянтинович Очерет) (1908-2003).
Майбутній письменник народився 16 липня 1908 р. в селі Солониця Лубенського повіту на Полтавщині в козачій родині. Батько хлопчика був на російсько-японській війні, звідки повернувся покаліченим. Сім'я жила бідно, батько працював плотником, а також разом зі своїми трьома синами доглядав чужі сади, під час громадянської війни працював інструктором у майстернях, де виробляли кінське спорядження для армії Будьонного. Очерети переїхали у відкритий степ неподалік від хутора Миколаївка, у якому була трикласна початкова школа, до якої і ходив Василь.
У 1917 р. хлопець вступив до Лубенського духовного училища, яке згодом було перетворено на трудову школу. Улюбленим предметом Василя була література. Він захоплювався творчістю Г. Сковороди, Т. Шевченка, І. Франка, Ф. Достоєвського, М. Коцюбинського, В. Стефаника... Вивчав марксизм, але «красиві» теорії не задовольняли серце майбутнього письменника.
У 1927 р. Василь закінчив Лубенський педагогічний технікум, працював учителем фізики і математики в шахтарському селищі Сьома Рота на Донбасі.
У 1928 р. через конфлікт з місцевими партійними керівниками В. Барка поспішно виїздить на Північний Кавказ до м. Краснодар. Там письменник вступає до місцевого педагогічного інституту на філологічний факультет.
Згодом у Харкові Василь Барка видає книгу поезій «Шляхи» (1930). Але «Літературна газета» звинуватила його у виявах класово ворожого світогляду, буржуазному націоналізмі, у спробах відновити релігійний «пережиток капіталізму». Поета примусили публічно при всіх каятися на зборах РАПП (Російської асоціації пролетарських письменників, до української секції якої він входив).
У 1932 р. в Харкові виходить друга книжка Василя Барки «Цехи». Вона була «ідеологічно правильна», цілком на «виробничі сюжети». Вірші цієї збірки створювалися під враженням спостережень на заводі «Красноліт», де письменник був у творчому відрядженні.
В цей час Василь Барка одружується з дівчиною-адигейкою Натхо Довлетхан,
наступного року у них народився син Юрій.
Писати на замовлення поет більше не може, тому обирає добровільну поетичну німоту, хоча продовжує творити «для себе». На жаль, всі ці твори були втрачені під час війни.
Василь Костянтинович вступає в аспірантуру на українське відділення, але через постійний тиск він змушений був перевестись до відділу історії середньовічних західноєвропейських літератур Московського педінституту.
Одночасно з навчанням в аспірантурі поет працює в Краснодарському художньому музеї науковим співробітником. Але і там пильні ідеологічні наглядачі добачили «контрреволюційність» в оформленні експозиції (використав твори митців релігійної тематики). За це Василя Барку було віддано під суд. Врятувався поет випадково через зміну настроїв у Кремлі. Пізніше Барка-науковець почав читати курс лекцій з історії західноєвропейських літератур у Краснодарі, також працював над кандидатською дисертацією щодо стилю «Божественної комедії» Данте.
У 1940 р. він успішно захистив дисертацію у Москві. Потім читав лекції з історії західноєвропейської літератури на філологічному факультеті Ростовського університету.
У 1941 р. В. Барка пішов добровольцем у народне ополчення, хоча мав можливість бути звільненим за станом здоров'я. У 1942 р., під час одного з боїв, був тяжко поранений і опинився на окупованій території. За поетом доглядали, незважаючи на ризик, чужі люди. Німці загрожували покаранням за допомогу пораненим радянським воїнам, а з радянських літаків скидали попередження, що всі, хто залишився в живих після бою з німцями – зрадники Батьківщини. Василь Барка опинився між двох вогнів і вирішив порвати з режимом. Одужавши, працював коректором у місцевій газеті «Кубань».
На початку 1943 р. Василь Костянтинович востаннє бачив свою сім'ю: його мобілізували на роботи до Німеччини. Війна назавжди розлучила його з рідними. У важкому зимовому переході поет писав вірші, та більшість з них загубилися. У цьому ж році письменник вибрав собі псевдонім, дивлячись на барки, які розвантажував, і порівнюючи себе з ними («тягнуться по річці туди-сюди, несучи на собі те, що людям потрібно»). Зміною прізвища на псевдонім намагався захистити свою сім'ю від переслідувань.
У Берліні Василеві Барці вдалось вирватися з табору. Він працював коректором у видавництві «Голос». У 1945 р., після розгрому Берліна, разом з іншими вигнанцями-втікачами письменник здійснив 1000-кілометровий перехід до Авсбурга в табір «Ділі» (табір для переміщених осіб). Ночував у ящику, терпів незгоди. Там поет почав свій перший прозовий твір – роман «Рай», який вийшов у Нью-Йорку в 1953 р.
У 1946 р. в Німеччині вийшла збірка віршів Василя Барки «Апостоли», а у 1947 р. з'явилася збірка «Білий світ». Письменник намагався перебратися до Франції, але невдало.
У 1950 р., з офіційного дозволу, В. Барка переїхав до Америки, та працював над історією української літератури, видав окремі частини під назвами «Хліборобський Орфей, або Кларнетизм», «Правда Кобзаря» (1961). Писав релігійно-філософські та літературознавчі есе, перекладав. Кілька років працював редактором на радіостанції «Свобода».
Поетичні збірки поета «Псалом голубиного поля», «Океан» вийшли у 1958-1959 pp.
Протягом 1958-1961 рр. Василь Барка працював над романом «Жовтий князь», який опублікував окремою книгою в Нью-Йорку в 1963 р. (перевиданий у 1968 р., у 1981 р. вийшов у перекладі французькою і тільки в 1991 р. з'явився в Україні). У романі «Жовтий князь», відтворені реальні події голодомору 1932-1933 рр. в Україні.
Матеріалом для твору послужили спогади очевидців і власні враження письменника, який у 1933 р. відвідав родину свого брата на Полтавщині, а потім і сам пережив голод на Кубані. У романі, який можна було б назвати сімейною хронікою, розповідається про життя Мирона Катранника і його родини від осені 1932 до жнив 1933.
Темі голоду в Україні 1932-1933 pp. В. Барка присвятив також поетичні твори та роман «Рай».
У 1968 р. вийшла поетична збірка «Лірник» (відповідно до естетичних традицій нью-йоркської школи).
Протягом 1969-1988 рр. письменник працював над романом-притчею «Спокутник і ключі землі» (про життя українців в Америці). У цей час вийшла епічна поема «Судний степ», присвячена тисячоліттю християнства в Україні, 2 і З томи поезій «Океан», поетична збірка «Свідок для сонця шестикрилих» (Нью-Йорк, 1981), драматична поема в двох томах «Кавказ» (Київ, 1993). Ці твори Василь Барка вважав найголовнішими у своєму художньому доробку.
Помер видатний український письменник у Глен Спей (українському поселенні неподалік від Нью-Йорка) 11 квітня 2003 р.
Василь Барка – автор близько двадцяти поетичних збірок. Його роман у віршах «Свідок для сонця шестикрилих» складається з чотирьох великих томів, що налічують дві тисячі сторінок тексту. Твори письменника було видано англійською та французькою мовами.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків української літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації книги.
У списку представлені книги, літературно-критичні статті, сценарії заходів, розробки уроків, електронні ресурси, що висвітлюють життя та творчість письменника. Список містить вступну статтю, яка знайомить з життєвим та творчим шляхом митця.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

 ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Земля, з дитинства рідна! Як її
старим покинути й піти в чужину,
а потім горювати: любий сину,
якби-то знов побачити її!
Василь Барка

Барка, Василь. Вибрані твори / В. Барка ; упоряд. тексту та перед. Г. М. Кудрі. – Харків : Ранок : Веста, 2005. – 304 с. – (Програма з літератури).
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 08, 09, 10, 14, 16

Барка, Василь. Жовтий князь : [роман] / В. Барка ; [ред. Л. А. Климчик]. – К. : Школа, 2009. – 256 с. – (Бібліотека шкільної класики).
б/ф 02, 04, 07, 08, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Барка, Василь Костянтинович. Жовтий князь : [твори шкільної програми для обов'язкового читання та вивчення : роман] / В. К. Барка ; [передм. авт. ; ред. Л. А. Климчук]. – К. : Школа, 2007. – 251 с. – (Бібліотека шкільної класики).
ЦДБ(с), б/ф 09, 26, 28

Барка, Василь Костянтинович. Жовтий князь : [роман] / В. К. Барка ; [передм. авт. ; ред. Л. А. Климчик]. – К. : Школа, 2007. – 251 с. – (Україна крізь віки).
ЦДБ(с)

Барка, Василь. Жовтий князь / В. Барка ; [упорядк. тексту та передм. Г. М. Кудрі]. – Харків : Ранок : Веста, 2005. – 304 с. – (Програма з літератури).
ЦДБ(с), б/ф 03, 11, 13, 15, 17, 24

Барка, Василь. Жовтий князь : [роман] / В. Барка ; [упорядкув. тексту та передм. Г. М. Кудрі ; ред. Т. О. Попова]. – Харків : Веста : Ранок, 2003. – 304 с. – (Програма з літератури).
б/ф 24

Барка, Василь. Поезія. Жовтий князь : повість / В. Барка. – К. : Наукова думка, 2000. – 299 с. : ілюстр., портр. – (Бібліотека школяра).
б/ф 19

Барка, Василь. Поезія. Жовтий князь / В. Барка ; уклад. А. Я. Бельдій ; ред. Н. М. Максименко. – К. : Наукова думка, 2003. – 304 с. – (Бібліотека школяра).
б/ф 24

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Великий довідник школяра : гуманітарні та суспільні науки : 5-11(12) кл. ; [ред. Р. Дерев'янченко]. – Харків : Школа, 2008. – 1072 с.
ЦДБ(с)

Великий довідник школяра : 5-11 кл. : [гуманітарні науки]. Ч. 1 : Історія України ; Українська література ; Українська мова. – [Харків] : [Школа], [2004]. – 528 с.
ЦДБ(с), б/ф 04, 10

Єрмановська, Ганна Едуардівна. Україна : шляхами історії ; Україна - наш дім ; біографія міст і сіл - біографія країни... / Г. Е. Єрмановська. – Харків : Факт, 2016. – 463 с. – іл.
ЦДБ(с)

Література України : для дітей середнього шкільного віку / [авт.-упоряд.: В. М. Скляренко, Я. О. Батій ; іл. Г. В. Беззубова ; голов. ред. Н. Є. Фоміна]. – Харків : Фоліо, 2006. – 319 с. : ілюстр., фотогр. – (Дитяча енциклопедія).
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

50 знаменитых украинских книг / В. П. Андрусенко, Л. С. Загребельная, Е. В. Козырь и др. ; [ред. И. Д. Клугман]. – Харьков : Фолио, 2004. – 509 с.
ЦДБ(с), б/ф 04

Турута, Тетяна. Вивчення творчості Василя Барки в школі : посіб. для вчителя / Т. Турута. - Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. – 48 с. – Бібліогр.: с. 47.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04

Українська література : 10-11кл. : довідкові матеріали. – К. : Школа, 2005. – 96 с. – (Шкільна шпаргалка).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Усі українські письменники / [упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева]. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 384 с. – (Іду на урок). – Пристат. бібліогр.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Усі письменники і народна творчість : [довідник] / [авт.: І. Н. Черсунова, Р. Б. Шутько та інші ; голов. ред. Д. В. Марков]. – К. : Майстер-клас, 2007 ; 2008. – 864 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 08, 09, 10, 14, 19, 24, 26, 28

***

Адах, Наталія. Словотворчість Василя Барки / Н. Адах // Дивослово. – 2013. – № 6. – С. 38-42. – Бібліогр.: с. 42.

Байкєніч, Ганна. [Добірка матеріалів про історичні події січня, Українську Революцію, Акт злуки УНР і ЗУНР, про Другу Світову війну, видатних державних і культурних діячів України та ін.] : тематична вкладка / Г. Байкєніч, О. Охрімчук // Позакласний час. – 2017. – № 12. – Школа патріота. – С. 1-48.

Барабаш, Юрій. Апокаліпсис від Василя Барки : роман "Жовтий князь" у контексті літературної апокаліптики / Ю. Барабаш // Дивослово. – 2011. – № 8. – С. 52-61. – Бібліогр.: с. 61.

Дятленко, Т. Символічний пейзаж як елемент метафізичного виміру у романі В. Барки "Жовтий князь" : до проблеми формування вмінь аналізувати пейзаж у прозових творах різних художніх систем / Т. Дятленко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2010. – № 4. – С. 14-17. – Бібліогр.: с. 17.

Коваленко, Сергій. "Поезія - один із найдорогоцінніших дарів духа людині..." : особистісно зорієнтований урок в 11 кл. на матеріалі ранніх поетичних збірок Василя Барки / С. Коваленко // Дивослово. – 2008. – № 7. – С. 14-19. – Бібліогр.: с. 19.

Копитько, Ірина. Гірка па'мять / І. Копитько // Вісник Книжкової палати. – 2008. – № 12. – С. 32-34.

Мовчан, Раїса. Поетичний світ раннього Василя Барки / Р. Мовчан // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2007. – № 1. – С. 78-89.

Огарьова, Людмила. "То був страшний навмисний голод" : урок за романом Василя Барки "Жовтий князь" / Л. Огарьова // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2007. – № 12. – С. 17-20.

Овсієнко, Наталія. "Чорна сповідь моєї Вітчизни..." : урок-психологічне дослідення роману Василя Барки "Жовтий князь" / Н. Овсієнко // Дивослово. – 2008. – № 7. – С. 9-13. – Бібліогр.: с.13.

Сергієнко, Антоніна. Організація групової навчальної діяльності учнів на уроках української літератури / А. Сергієнко // Бібліотечка "Дивослова". – 2008. – № 4. – С. 2-56.

Приходченко, Катерина. Тестові завдання до теми "Василь Барка" : 11 кл. / К. Приходченко // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2009. – № 33. – С. 20-23. – Бібліогр.: с. 23.

Поліщук, Ярослав. Від правди до істини Шевченка / Я. Поліщук // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2010. – № 7. – С. 3-9.

Русанова, Олена. Тема голодомору в літературних творах : цикл уроків у 11-му кл. / О. Русанова // Українська мова та література (Шкільний світ). – 2008. – № 40. – С. 10-20.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Василь Барка: біографія, твори, критика [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://md-eksperiment.org/post/20170311-biografiya-vasilya-barki. – Назва з екрана.

Василь Барка: біографія [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ukrclassic.com.ua/katalog/b/barka-vasil/123-vasil-barka-biografiya. – Назва з екрана.

Василь Барка. Відлуння десятиліть [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://virchi.narod.ru/poeziya2/barka.htm. – Назва з екрана.

Василь Барка: життєвий та творчий шлях [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlitzno.com.ua/vasil-barka-zhittyevij-ta-tvorchij-shlyax/. – Назва з екрана.

Василь Барка. Жовтий князь [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=49. – Назва з екрана.

Василь Барка: повні тексти творів [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/books/author.php?id=31. – Назва з екрана.

Василь Барка. Свідок для сонця шестикрилих. Том 1[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://chtyvo.org.ua/authors/Barka/Svidok_dlia_sontsia_shestykrylykh_Tom_1/. – Назва з екрана.

Василь Барка. Свідок для сонця шестикрилих. Том 2[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://chtyvo.org.ua/authors/Barka/Svidok_dlia_sontsia_shestykrylykh_Tom_2/. – Назва з екрана.

Василь Барка. Свідок для сонця шестикрилих. Том 3 [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://chtyvo.org.ua/authors/Barka/Svidok_dlia_sontsia_shestykrylykh_Tom_3/. – Назва з екрана.

Василь Барка. Твори [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ukrlit.org/barka_vasyl_kostiantynovych/tvory. – Назва з екрана.