«Якщо ви вдало виберете професію і вкладете в неї душу, то щастя саме вас знайде»
К. Ушинський

Вибір професії – складний та відповідальний крок у житті людини. Зробити правильний вибір – значить знайти своє місце в житті. Тому хочеться побажати старшокласникам обрати професію до душі і стати справжніми професіоналами своєї справи. І нагадати - яку б професію ви не вибрали, успіх принесе тільки кропітка праця, терпіння і постійна робота над собою.
Отримати інформацію про актуальні нині в Україні професії можна із двох важливих загальнодержавних документів: Національного стандарту «Класифікатор професій ДК 003:2010» і «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників», в яких налічується понад сім тисяч назв професій.
Ринок праці не стоїть на місці. Професії, які були затребувані ще в недавньому минулому, тепер втрачають свою популярність, а замість них з'являються зовсім нові спеціальності. Список затребуваних професій щорічно оновлюється.
Пропонуємо Вам познайомитися з популярними і затребуваними сьогодні професіями.
Перелік професій надано в алфавітному порядку. Після короткого опису наводиться список літератури та інтернет-ресурсів у загальному алфавіті.

Аудитор


Аудитор перевіряє бухгалтерську і податкову звітність фірм. Доходи і витрати, угоди і договори – ніщо не сховається від його погляду. Чи відповідають закону проведені фінансові операції? Хто винен у допущених промахах? Виявити бухгалтерські помилки, дати керівництву консультації щодо їх виправлення – його основний обов'язок. По суті, він ревізор, але в той же час незалежний підприємець, експерт.
Працюють аудитори у численних спеціалізованих аудиторських компаніях або ж отримують ліцензію і займаються приватною практикою. Зустріч з аудитором гарантована кожній великій компанії, що надає державним податковим органам фінансові звіти. Все більше компаній, які вводять в свій штат внутрішнього аудитора – спеціаліста, перевіряючого фінансову звітність на конкретному підприємстві.

Дізнайтеся більше:

Аксьонова, Л. В. Енциклопедія сучасної жінки : 3500 корисних порад / Л. В. Аксьонова, В. Т. Гридіна ; [пер. з рос. О. А. Росінської]. – Донецьк : БАО, 2005. – 288 с. – (Жіноча спокуса).

Аудитор [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://essions/auditorwww.education.ua/ua/professions/auditor/

Аудитор. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/38

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. – СПб. : Питер, 2009. – 272 с. – Библиогр.: с. 271.

К нам едет ревизор! // Штучка. – 2008. – № 12. – С. 22-23.

"Я б в рабочие пошел..." // Детская энциклопедия. – 2012. – № 5. – С. 1-55.

Архітектор


"Архітектор – це той, хто займається справами людськими... Він повинний бути художником і поетом, і в той же час, знаючим інженером"
Ле Корбюзьє


Професія охоплює організацію всіх рівнів просторового середовища: від малих форм до великих територіальних систем. Архітектор вигадує основну концепцію будівлі, його зовнішність, пов'язує разом всі нюанси. Завдання архітектора – спроектувати споруду, яка максимально відповідає потребам замовника.
Фахівці цієї професії проектують будівлі (фасади та внутрішні приміщення), розробляють проектну документацію та розраховують надійність конструкцій. Професія архітектора була затребувана й актуальна у всі часи. Адже усі будівельні роботи, відновлювальні чи нове будівництво, відбуваються з допомогою архітектора.
Вибирайте професію архітектора, якщо ви любите малювати, маєте гарне просторове мисленням, "на ти" з комп'ютером, вмієте працювати в команді.

Дізнайтеся більше:

Архітектор [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
an style="font-size: 12pt; line-height: 115%; font-family: 'Times New Roman', 'serif';">https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D1%85%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80

Архітектор – одна з найдавніших і найбільш затребуваних професій [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.education.ua/ua/articles/448/

Архітектор. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/119

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. - СПб. : Питер, 2009. - 272 с. - Библиогр.: с. 271.

Подорож у світпрофесій. Випуск 2 // Позакласний час. - 2010. - № 11. - С. 77-84.

Бухгалтер


Жодне підприємство не зможе вести повноцінну діяльність без бухгалтерського обліку. В обов'язки даного фахівця входять: ведення податкового та управлінського обліку, нарахування заробітної плати співробітникам компанії або підприємства, проведення виплат за цивільними договорами, виконання робіт, спрямованих на скорочення витрат на податкові відрахування, здача податкової звітності. Крім того, фахівець бере участь в проведенні інвентаризації, активно взаємодіє з банками та кредитними організаціями, займається зовнішньою економічною діяльністю.
Люди цієї професії мають бути, перш за все, відповідальні та організовані, тому що несвоєчасна здача звіту або втрата якого-небудь документа може дорого обійтися компанії. Крім того, потрібно любити цифри, адже з ними доведеться стикатися щодня. Також необхідні висока концентрація уваги, скрупульозність і посидючість.
Професія бухгалтера високо затребувана на сьогоднішній день.

Дізнайтеся більше:

Бухгалтер // Юная лед<spanи. - 2012. - № 4. - С. 47.

Бухгалтер. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/44

Бухгалтер - це звучить гордо // Куди піти навчатися. – 2008. – № 1, № 6. – С. 60, С. 45.

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. – СПб. : Питер, 2009. – 272 с. – Библиогр.: с. 271.

Професія бухгалтер [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://biznesua.com.ua/profesiya-buhgalter/

Професія економіста // Економіка в школах України. – 2011. – № 3. – Вкл. – С. 1-4.

Профессия – деньги считать : (секреты профессии бухгалтера) // Мне 15. – 2011. – № 9. – С. 8-9.

"Я б в рабочие пошел..." // Детская энциклопедия. – 2012. – № 5. – С. 1-55.

 Дизайнер

Дизайнер створює простір з неповторним стилем, аурою, енергетикою. Він не тільки художник, але і конструктор, проектувальник, і навіть виконроб. Професія дизайнера стала популярною лише в ХХ столітті. В залежності від виду діяльності фахівця з дизайну виділяють кілька основних галузей даної професії:
• промисловий дизайн (оформлення та створення побутової техніки, транспорту, знарядь праці, меблів);
• дизайн середовища (створення інтер'єрів, оформлення будівель, дільниць);
• графічний дизайн (створення торгових марок та знаків, рекламних роликів з використанням комп'ютерної графіки);
• 3D-дизайн (створення анімацій, презентацій, макетів з допомогою спеціальних комп'ютерних програм);
• ландшафтний дизайн (роботи, пов'язані з оформленням земельних ділянок, парків, садів);
• дизайн одягу, взуття та аксесуарів.
Дизайнер – одна з найбільш престижних і високооплачуваних професій на сьогоднішній день.

Дізнайтеся більше:

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. – СПб. : Питер, 2009. – 272 с. – Библиогр.: с. 271.

Дизайнер інтер’єру – опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/71

Професія дизайнер : опис спеціальності та особливості роботи [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://jwoman.in.ua/profesiya-dizajner-opis-spetsialnosti-ta-osoblivosti-roboti.html

Журналіст


Професія передбачає вміння оперативно збирати, аналізувати, якісно обробляти та в грамотному, доступномі вигляді подавати актуальну інформацію, яка цікавить широкі кола людей. Щоб стати успішним у цій професії, необхідно мати літературні здібності, а головне – по-справжньому цікавитися життям і тим, про що доводиться писати чи розповідати. Люди цієї професії можуть працювати кореспондентами, репортерами, публіцистами, аналітиками та ін. Також вони можуть бути фотожурналістами та незалежними (позаштатними) репортерами, так званими стрінгерами. Останні часто працюють в гарячих точках, де й готують свої репортажі прямо з самого центру подій.
Майже половина робочого часу журналістів витрачається на пошук матеріалу та інформації, а решта – на написання статей і новин.

Дізнайтеся більше:

Панкеев, И. Мастер-класс № 4 : журналистская этика / И. Панкеев // Крылья. – 2008. – № 4. – С. 12-14.

Панкеев, И. А. Свободное использование произведений : школа юного журналиста / И. А. Панкеев // Крылья. – 2010. – № 3. – С. 8-11.

Професія зблизька: журналіст [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://znoclub.com/vybir-pofesii-abo-vyzy/155-profesiji-zblizka-zhurnalist.html

Журналіст: професія і покликання [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://yaremche.org/news/1036

Інженер

Не так давно технічні спеціальності вважалися безперспективними і низькооплачуваними. Але в останні десятиліття ситуація змінилася. Бум містобудування обіцяє велике майбутнє професії інженера-проектувальника та архітектора. Завдяки розвитку нафтогазової промисловості зріс попит на фахівців з організації видобутку сировини. Хороші шанси побудувати кар'єру мають інженери-механіки. Їх робота полягає в проектуванні, виробництві та використанні технічного обладнання.

Дізнайтеся більше:

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. - СПб. : Питер, 2009. - 272 с. - Библиогр.: с. 271.

Інженер-будівельник

Інженер на будівництві – це виконавець робіт, тобто виконроб, він керує загальнобудівельними роботами, монтажем конструкцій, здійснює контроль за якістю.
В проектних організаціях інженери виконують роботи з комплексного проектування: архітектурної, конструктивної частини (електропостачання, опалення та вентиляція, водопровід і каналізація, слабкострумові системи – телефон, пожежна сигналізація, телеспостереження та ін.). Крім того, розробляють генеральні плани проектованих комплексів, в які входять дороги, земляні роботи, організація будівництва. Напрямок діяльності будівельників дуже широкий – крім зведення будівель, виробничих комплексів, заводів, фабрик, вони проектують мости, гідротехнічні споруди, греблі, дамби і т. п.

Дізнайтеся більше:

Інженер-будівельник - Каталог професій [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.education.ua/uaprofessions/civil-engineer/

 Інженер-конструктор

Проектує техніку і устаткування. Будні конструктора – розробка технологічних схем, розрахунки і креслення вузлових елементів і деталей механізмів, підготовка технічних завдань для виробництва, авторський нагляд за виготовленням і випробуваннями. У невеликих організаціях в обов'язок інженера-конструктора входить ще узгодження проектів з інспектуючими організаціями і навіть пошук замовників.
Робота інженера не закінчується на стадії проектування та розрахунків. "Слабкі місця" конструкції виявляються на випробуваннях. За допомогою спеціальної діагностичної апаратури конструктор може протестувати льотні характеристики літака, прохідність джипу, герметичність підводного човна. Він спілкується з випробувачами техніки, з'ясовує, наскільки машина зручна у використанні, при необхідності допрацьовує конструкцію.

Дізнайтеся більше:

Інженер-конструктор. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/134

Маркетолог

Маркетолог – це фахівець з вивчення смаків покупців і просування товару. Досліджує, яка продукція матиме великий попит і чому, оцінює ринок конкретних товарів і послуг. Проводить ретельний моніторинг галузі, організовує роботу інтерв'юєрів, що з'ясовують переваги покупців. Обробляє інформацію за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. Складає докладний звіт з цифрами, графіками, порівняльними характеристиками. Робить прогноз і розробляє рекомендації.
Маркетологи сьогодні необхідні будь-якій фірмі, зацікавленій в просуванні і збуті своєї продукції. Відділи маркетингу є в банках, промислових холдингах, торгових фірмах. Маркетологи затребувані і в спеціалізованих консалтингових компаніях, які надають послуги з проведення маркетингових досліджень.

Дізнайтеся більше:

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. – СПб. : Питер, 2009. – 272 с. – Библиогр.: с. 271.

Лисак, У. Маркетолог – досвідчений дослідник ринку / У. Лисак // Куди піти навчатися. – 2009. – № 4. – С. 26.

Маркетолог – Каталог професій [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.education.ua/ua/professions/marketer/

Маркетолог. Опис професій [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/143

Подорож у світ професій. Випуск 3 // Позакласний час. – 2010. – № 12. – С. 61-68.

Професія економіста // Економіка в школах України. – 2011. – № 3. – Вкл. – С. 1-4.

Менеджер

 Менеджер – це висококваліфікований спеціаліст з організації управління і одна з найбільш популярних професій на сьогоднішній день. Це професіонал найвищої кваліфікації в сфері уп¬равління економікою, що відмінно роз¬бирається в правових і господарських справах, здатний знаходити стра¬тегічно точні управлінські рішення в найскладніших обставинах. Менеджер повинен уміти так керувати людьми, щоб вони захотіли і змогли повністю розкрити свій можливий потенціал. Це людина, яка має планувати, організовувати, координувати та контролювати певні процеси на підприємстві.

Дізнайтеся більше:

Гай, Є. Коли свято стало професією / Є. Гай // Однокласник. – 2007. – № 2. – С. 4-5.

Держи курс на будущее! // Юная леди. – 2012. – № 5. – С. 26-29.

Менеджер [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.nnc.kiev.ua/oldSite/prof_MEN.htm

Професія економіста // Економіка в школах України. – 2011. – № 3. – Вкл. – С. 1-4.

Сухова, О. С. Готовність до підприємницької діяльності : [система уроків] / О. С. Сухова
// Економіка в школах України. – 2011. – № 7. – С. 19-30.

"Я б в рабочие пошел..." // Детская энциклопедия. – 2012. – № 5. – С. 1-55.

Менеджер з продажу

Сьогодні, коли економічна система як ніколи раніше орієнтована на сферу послуг, професія менеджера з продажу опинилася на першому місці в списку найбільш популярних. Саме ці люди забезпечують фінансове благополуччя більшості компаній. Їх життя проходить в нескінченних телефонних розмовах.
Суть роботи менеджерів з продажу – реалізація товару. Перш за все, менеджеру з продажу необхідно відмінно знати ринок і уміти відчувати зміни на ньому. Оскільки велика частина роботи менеджера полягає в спілкуванні з клієнтами, йому слід бути комунікативно компетентним, тобто уміти слухати інших, вставати на позицію партнера, а головне викликати прихильність до себе і викликати довіру оточуючих. Говорити потрібно так, щоб людям було приємно тебе слухати, і вони розуміли, про що йдеться.

Дізнайтеся більше:

Гай, Євгенія. Коли свято стало професією / Є. Гай // Однокласник. – 2007. – № 2. – С. 4-5.

Держи курс на будущее! // Юная леди. – 2012. – № 5. – С. 26-29.

Менеджер з продажу. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/112

Професія економіста // Економіка в школах України. – 2011. – № 3. – Вкл. – С. 1-4.

Сухова, О. С. Готовність до підприємницької діяльності : [система уроків] / О. С. Сухова // Економіка в школах України. – 2011. – № 7. – С. 19-30.

"Я б в рабочие пошел..." // Детская энциклопедия. – 2012. – № 5. – С. 1-55.

 Менеджер по роботі з персоналом

Менеджер по персоналу, або HR-менеджер – це стратег. Він повинен знайти спосіб, щоб кожен співробітник працював максимально ефективно. Головне – результат, а щоб його отримати, потрібна серйозна мотивація. Як її добитися і пояснити працівникам, чого від них чекають – це і є завданням менеджера по персоналу. Для цього він сам повинен вникнути в суть інновації і стратегію своєї компанії.
Окрім цього, HR-фахівці стежать за рівнем кваліфікації штатних працівників компанії і сприяють зростанню їх професіоналізму, для чого застосовуються різні тести, тренінги і учбові програми.

Дізнайтеся більше:

Менеджер по роботі з персоналом [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/4

Технолог харчового виробництва

Сьогодні професія технолога харчових виробництв є однією з найбільш затребуваних на ринку праці. Обов'язки технолога харчового виробництва: попередити і вирішити всі проблеми, які можуть виникнути на різних етапах виробництва. Без цієї професії продукти харчування не були б такими смачними та якісними.

Дізнайтеся більше:

Технолог харчового виробництва [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.education.ua/ua/professions/technologist-food-production/

Технолог харчового виробництва. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/135

Програміст

Програміст – це спеціаліст, що займається розробкою алгоритмів та програм на основі математичних моделей. У переліку перспективних спеціальностей займає особливе місце. Враховуючи широкий спектр діяльності, професію ділять на три основні напрямки:
– Прикладні програмісти – фахівці, що займаються розробкою конкретних програм, необхідних для роботи організації.
– Системні програмісти – програмують операційні системи, інтерфейси до розподілених баз даних, працюють з мережами.
– Веб-програмісти – мають справу з мережами, але, як правило, з глобальними, такими, як Internet. Вони пишуть веб-інтерфейси до баз даних, створюють динамічні веб-сторінки і т.п.

Дізнайтеся більше:

Грецов, А. Г. 100 популярных профессий : психология успешной карьеры для старшеклассников и студентов / А. Г. Грецов, Т. Бедарева. – СПб. : Питер, 2009. – 272 с. – Библиогр.: с. 271.

Манакова, М. Моя первая книга о профессиях / М. Манакова ; [худож. И. Есаулов]. – Ростов н/Д : Проф-Пресс, 2007. – 16 с. : ил. – (Для маленьких друзей).

Все про Все : сторінки для допитливих : [добірка статей]. Вип. 4 // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 19-20. – С. 130-144.

Держи курс на будущее! // Юная леди. – 2012. – № 5. – С. 26-29.

Жіноча кмітливість : 21 червня - 170 років тому в Манчестерському університеті було випробувано першу комп'ютерну програму // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 5. – С. 87.

Подорож у світ професій. Випуск 3 // Позакласний час. – 2010. – № 12. – С. 61-68.

Програміст [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%82

Програміст – Каталог професій [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://dyzainer.com/opis-profesiyi-programist-vsi-plyusi-i-minusi/

Програміст. Опис професії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://jobs.ua/ukr/career/view/23

Які професії сьогодні найбільш популярні в Україні? [Електронний ресурс].– Режим доступу:
https://zno.ua/news/yaki-profesiji-sogodni-najbilsh-populyarni-v-ukrajini.html

Фінансист

Фінансист – це людина, яка відмінно розбирається в тенденціях фінансових ринків, вміє грамотно прогнозувати зміни і успішно вкладати гроші в різні проекти, аналізувати ризики. Ця професія – одна з найпрестижніших і прибуткових у всьому світі. Фінансисти різного рівня потрібні не тільки на великих виробництвах і в невеликих фірмах, але і у приватних осіб. Більшість фахівців з фінансів працюють в інвестиційних фондах, фінансових компаніях, банках і державних відомствах. Серед фахівців цієї сфери найлегше знайти роботу бухгалтерам і банківським працівникам.

Дізнайтеся більше:

Професія фінансист [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://biznesua.com.ua/profesiya-finansist-hto-takiy-finansist-opis-profesiyiПрофесія економіста // Економіка в школах України. – 2011. – № 3. – Вкл. – С. 1-4.

Професія економіста // Економіка в школах України. – 2011. – № 3. – Вкл. – С. 1-4.