ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО ДНЯ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

Чорнобиль - це біда. Це не тема, а біль народу
Б. Олійник

 26 квітня 1986 року... Тоді, 34 роки тому, ніхто не здогадувався, що ця дата назавжди буде вписана чорними літерами в історію нашого народу, що про невеличке містечко Чорнобиль дізнається весь світ. Аварія, що трапилася тоді на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших катастроф в історії людства. Вона вплинула на долі мільйонів людей.
...Тоді на Чорнобильській АЕС готувалися до зупинки четвертого блоку на планово-попереджувальний ремонт. Цим вирішили скористатися, щоб провести випробування однієї з систем безпеки експлуатації реактора. Але програма випробування мала серйозні недоліки. Й внаслідок збігу цілого ряду обставин, починаючи з 1 години 24 хвилини 26 квітня, відбулася серія вибухів, які призвели до руйнування реактора та будівлі 4-го блока і викиду великої кількості радіоактивних речовин у довкілля.
Їх потужність була настільки великою, що було зруйновано сталеву і свинцеву обшивки реактора, а в повітря піднялося понад 60 тонн радіоактивних матеріалів. Сумарна радіація викинутих у повітря ізотопів склала 50 мільйонів кюрі, що у 30-40 разів більше, ніж при вибуху ядерної бомби в Хіросимі у 1945 році.
Чорнобильська АЕС була графітно-водним реактором, і саме графіт був легкозаймистим матеріалом. Після вибуху в реакторі залишилось близько 800 т графіту, який почав горіти. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини. Остаточно графіт перестав горіти лише 10 травня.
Першими в боротьбу з вогнем включилися воєнізовані пожежні частини міст Чорнобиля і Прип'яті, а також Києва й інших населених пунктів Київщини. Через кілька хвилин після вибуху два відділення пожежників, очолювані лейтенантом В. Правиком, а також черговий караул на чолі з лейтенантом В. Кібенком, прибули на 4-й блок й почали боротьбу з вогнем, що спалахнув на покрівлі, в приміщенні поблизу зруйнованого реактора. Це дозволило запобігти розповсюдженню пожежі в бік 3-го енергоблока. Незабаром на місце аварії прибули всі пожежники м. Прип'яті, які тієї ночі були вільні від чергування.
Понад годину, в умовах потужного іонізуючого випромінювання, в токсичній задимленій атмосфері, на висоті від 12 до 70 метрів, при постійній загрозі зрушення конструкції, тривав двобій людей з вогнем. На більшості ділянок пожежники зуміли локалізувати або повністю ліквідувати вогонь. Саме пожежникам вдалось врятувати нас від сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії.
Практично всі, хто першими включилися в боротьбу з пожежею, дістали небезпечні для життя дози опромінення. Шістьох з них врятувати не вдалося. Це лейтенанти В. Правик і В. Кібенок, старші сержанти В. Ігнатенко, В. Тішура, М. Титенок, сержант М. Ващук. Всі вони посмертно відзначені високими нагородами. Урядові нагороди також отримали 467 працівників пожежної охорони.
Загалом кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис. Всі вони отримали високі дози радіації.
Справжня інформація про масштаби катастрофи в СРСР приховувалася. Світ дізнався про катастрофу лише через два дні і тільки тому, що уряди зарубіжних країн вимагали пояснень.
Жителі міста Прип'ять, розташованого найближче до ЧАЕС, також не знали про небезпеку, гуляли з дітьми вулицями та у парках, займалися своїми звичними справами аж до обіду наступного дня - 27 квітня, коли їм раптом повідомили про евакуацію. Аби уникнути паніки та довгих зборів людям сказали, що це тимчасовий захід, і до 16:00 повністю евакуювали 50-ти тисячне місто.
О 21 годині 28 травня дикторка інформаційної телепрограми «Время» стисло оголосила про аварію на Чорнобильській АЕС. З цього короткого повідомлення не можна було зрозуміти всю масштабність катастрофи.
В найбільш постраждалих областях Радянського Союзу, які тепер належать Україні, Білорусі та Росії, в перші дні після аварії не здійснювалося жодних заходів із захисту людей від радіації. Навпаки, небезпеку приховували. У Києві готувалися до масового святкування 1 травня – Міжнародного дня солідарності трудящих. І цей парад відбувся. Лише 2 травня 1986 р. радянське керівництво ухвалило рішення про евакуацію населення з 30-кілометрової зони навколо Чорнобильської атомної станції .
Радіоактивного забруднення зазнали величезні території. Перший удар прийняв сосновий ліс (близько 450 га), який знаходився поруч з Чорнобильською АЕС. Впродовж кількох днів після аварії цей ліс практично «згорів», ставши рудим.
Було забруднено 155 тис. кв. км території, що становить майже половину загальної площі Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 тис. кв. км, що більше ніж територія Данії, були забруднені цезієм-137 і стронцієм-90.
Значного забруднення зазнали водні джерела, особливо річки, що протікають неподалік від ЧАЕС і Київське водосховище, а також водозбірні площі басейнів рік Дніпро і Прип'ять. Сліди радіоактивності відразу після аварії були виявлені в усіх водосховищах Дніпровського каскаду, водою яких користуються понад 30 мільйонів жителів в Україні. Є небезпека проникнення радіонуклідів у підземні води.
Всього в Україні забруднено територію площею понад 50 тис. кв. км у 74 районах 12 областей (Київська, Житомирська, Чернігівська, Рівненська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Сумська, Тернопільська). На цій площі розташовані 2294 населені пункти.
Тоді ж радіоактивному опроміненню піддалися майже 8,5 млн людей, що перевищує чисельність населення Австрії. Загалом з постраждалих територій було переселено майже 400 тис. громадян, проте мільйони, як і раніше, живуть в умовах, коли залишкова дія радіації зберігається і створює ряд небезпечних наслідків.
До кінця 1986 року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним саркофагом. Його будували тисячі добровольців і мобілізованих солдатів, яких пізніше стали називати ліквідаторами. Загальна їх кількість за всі роки становить майже 600 тисяч осіб.
Незважаючи на аварію, ЧАЕС частково відновила роботу вже наприкінці 1986 року. Остаточно її закрили лише в грудні 2000 р.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 29 березня 1990 року (№ 8985-ХI) 26 квітня проголошено Днем чорнобильської трагедії. Цього ж дня відзначають цю трагічну дату в Білорусі та Росії.
У травні-червні 2019 р. відбулася прем'єра серіалу «Чорнобиль» американсько-британського виробництва. Фільм відразу ж вийшов на перші місця в рейтингах найкращих серіалів за версією сайту Internet Movie Database (IMDb), обійшовши навіть найпопулярнішу на той час «Гру престолів». Як вважають свідки тих подій, закордонним кінематографістам вдалося достовірно розповісти про трагічні чорнобильські події 1986 року.
Аварія на Чорнобильській АЕС стала новою віхою відліку в історії атомної енергетики, показала, наскільки небезпечною може бути сила атома і як неймовірно важко її вгамувати. Чорнобиль закликає людство об'єднати свої зусилля заради власного порятунку.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення позакласних заходів, присвячених роковинам Чорнобильської трагедії.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

ПРО АВАРІЮ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС:

Каныгин Юрий Михайлович. Начало и конец времен : новый взгляд на историю / Ю. М. Каныгин ; [худож. П. Починок]. - К. : АСК, 2005. - 464 с.
б/ф 28

Кокотюха Андрей Анатольевич. Тайны и загадки Украины / А. А. Кокотюха ; [худож.-оформ. А. С. Юхтман]. - Харьков : Фолио, 2006. - 288 с. : фотогр.
ЦДБ(с)

Сто великих событий ХХ века / [авт.-сост. Н. Н. Непомнящий]. - М. : Вече, 2006. - 480 с. - (100 великих).
ЦДБ(с)

***

Байкєніч Ганна. [Добірка матеріалів про школу, навчання, історичних, громадських, культурних діячів, Українську гельсінську групу, Чорнобильську катастрофу, бій під Гурбами УПА проти НКВД] : тематична вкладка // Позакласний час. - 2019. - № 3. - Школа патріота. - С. 1-48.

Відлуння катастрофи : 14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 11. - С. 68-73.

10 фактів про аварію на ЧАЕС та її наслідки // Позакласний час. - 2016. - № 3. - С. 5.

Задорожна Олександра. Вербалізація змін в українському довкіллі, спричинених Чорнобильською аварією / О. Задорожна // Дивослово. - 2017. - № 4. - С. 46-48. - Бібліогр.: с. 48.

І гіркота пече полинна... : до 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС // Позакласний час. - 2016. - № 3. - С. 5-16.

Мікульонок І. О. Біль Чорнобиля на київській околиці : віхи історії / І. О. Мікульонок // Країна знань. - 2016. - № 3-4. - С. 36-37.

Мікульонок І. О. Катастрофа на ЧАЕС: тридцять років по тому : віхи історії / І. О. Мікульонок // Країна знань. - 2017. - № 4-5. - С. 38-40. - Бібліогр.: c. 40.

Мікульонок І. О. Мовчазні "мешканці" мертвого міста / І. О. Мікульонок // Країна знань. - 2012. - № 8. - С. 38-39.

Остин Игорь. Чернобыль: взгляд четверть века спустя / И. Остин // Открытия и гипотезы. - 2011. - № 5. - С. 2-6.

Смирнов В. Катастрофа століття у світлі безпеки життєдіяльності : [Чорнобильська аварія та її вплив на здоров'я жителів України ; атомна енергетика в Україні] / В. Смирнов // Безпека життєдіяльності. - 2011. - № 4. - С. 37-40.

Стусенко Олександр. Чорнобильська зона: погляд з близька : глобус України / О. Стусенко ; фото автора // Однокласник. - 2019. - № 4. - С. 24-25.

Стусенко Олександр. Чонобильська зона : погляд ізблизька : глобус України / О. Стусенко ; фото автора // Однокласник. - 2018. - № 4. - С. 28-29.

Чорнобиль: 30 років поспіль / уклад. С. Ю. Білоус // Школа юного вченого. - 2016. - № 3. - С. 14-19.

ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ У ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ:

...І сходить над Дніпром гірка зоря-полин...
Ліна Костенко

Завгородній, Юрій. Задовгий день "Ч". Зона поза часом : [роман] / [ред. А. Антоненко ; худож. М. Євшин]. - Львів : Кальварія, 2012. - 176 с. : іл.
б/ф 09

Іван Драч. Поезія. Чорнобильська мадонна : біогр. письменника, тексти віршів, стислий переказ змісту поеми, аналіз текстів, зразки учнівських творів : посіб для 11 кл. / [авт.-уклад. В. О. Казакова ; ред. Ю. А. Беткер]. - Харків : Ранок, 2001. – 48 с. - (Літературна крамниця). - Бібліогр.: с. 46.
ЦДБ(с)

Крищенко, Вадим Дмитрович. Не опускаючи очей... : вибране / В. Д. Крищенко ; [відп. за вип. І. М. Маркітан]. - К. : Кордон, 2013. - 630 с.
б/ф 02

***

Гіркий чорнобильський полин : аварія на Чорнобильській АЕС : вірші // Позакласний час. - 2016. - № 3. - С. 12-13.

Гуцало Євген. Чорнобильська дівчина Калина : [оповідання] / Є. Гуцало // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 11. - С. 68-73.

На Чорнобиль : пісню заспіваймо! / сл. Д. Павличка, муз. В. Колісніченка // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С. 19.

Олійник Борис Ілліч. Синівське : [до 80-річчя від дня народження Бориса Олійника] / Б. І. Олійник ; [упоряд. В. Костюченко ; післямова Н. Костенко]. - К. : Либідь, 2015. - 384 с. : фотогр., іл.

Пісні про Чорнобиль // Позакласний час. - 2016. - № 3. - С. 14-16.

Порожня зона, край мовчання... : 26 квітня - Міжнародний день пам'яті Чорнобиля // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 3. - С. 90.

Страждальна моя Україна : пісню заспіваймо! / сл. Г. Бідняка, муз. В. Колісніченка // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С. 19.

Тимошенко, О. Ф. Чорнобильська катастрофа та її наслідки крізь призму вивчення поеми Івана Драча "Чорнобильська мадонна" / О. Ф. Тимошенко, О. А. Чухлєбова // Історія та правознавство. - 2011. - № 11. - С. 29-31.

Чорнобиля гіркий полин : поетичне слово : [добірка віршів] // Позакласний час. - 2018. – № 3. - С. 18.

СЦЕНАРІЇ:

Ворожейкіна, Олена Миколаївна. Сьогодні в нашому класі... : години спілкування, сценарії свят та інші заходи : 5-6 кл. / О. М. Ворожейкіна. - Харків : Основа, 2009. - 208 с. - (Позакласні заходи). - Бібліогр.: с. 207.
б/ф 02, 04, 07, 09, 10, 14, 15, 16, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Іванисенко, В. М. Чорнобиль - трава полинова : пам'ятна дата / В. М. Іванисенко // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С. 10-11.
ЦДБ(с)

Канигін, Юрій Михайлович. Початок і кінець часів : новий погляд на історію / Ю. М. Канигін ; [пер. з рос. Н. М. Кадоб'янської]. - К. : А.С.К., 2008. - 448 с.
б/ф 04, 24

Кульчицька, Оксана Михайлівна. Калейдоскоп цікавих шкільних свят : свята, зустрічі, вечори, конкурси / О. М. Кульчицька ; [ред. Г. В. Осадко]. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2007. – 176 с.
ЦДБ(с), б/ф 24

Наші улюблені свята в школі. Вип. 3 / [ред. В. В. Григораш]. - Харків : Основа, 2009. – 304 с. - (Наші улюблені свята).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Сценарії екологічних заходів / [голов. ред. В. В. Григораш]. - Харків : Основа, 2006. – 368 с. - (Класний керівник ).
ЦДБ(с), б/ф 25

***

Біленко, Людмила. Поговоримо про життя : сценарій класної години у 10 класі / Л. Біленко // Біологія (Шкільний світ). - 2012. - № 10. - С. 7-15.

Виховні заходи квітня : [добірка сценаріїв] // Позакласний час. - 2012. - № 5-6. – С. 33-49.

Відлуння Чорнобильських дзвонів : [із збірки "Книга творить людину"] / Національна бібліотека України для дітей ; уклад. Ю. Чачко, І. Слободянюк // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 3. - С. 59-61.

Вільк, Валентина. Чорнобильська трагедія : причини, уроки, наслідки : класна година / В. Вільк // Історія України (Шкільний світ). - 2011. - № 14. - С. 5-11. - Бібліогр.: с. 5.

Вчитель-предметник в позаурочний час : [добірка сценаріїв] // Позакласний час. - 2011. - № 4. - С. 55-70.

Дзвони Чорнобиля : [добірка сценаріїв] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 5-6 (березень). – С. 100-101.

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [добірка сценаріїв та різноманітних матеріалів] / уклад. В. Полисаєва // Позакласний час. - 2014. - № 3. - Не журись!. - С. 101-116.

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля] : [добірка матеріалів] / підгот. В. Я. Полисаєва // Позакласний час. - 2012. - № 5-6. - Не журись!. – С. 113-126, 130-134.

[Добірка сценаріїв, нарисів, пісень та літературних матеріалів] : [добірка статей] / укладач В. Полисаєва // Позакласний час. - 2011. - № 4. - Не журись!. – С. 101-118.

Єрмакова, В. В. Чорнобиль: два кольори : [книжкова виставка] / В. В. Єрмакова // Шкільна бібліотека. - 2012. - № 5. - С. 108-109.

Завалькевич Т. Д. Біль Чорнобиля очима письменників : літературна вітальня : масові заходи в бібліотеці / Т. Д. Завалькевич // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 3. - С. 5-7.

Іванисенко В. М. Чорнобиль - трава полинова : пам'ятна дата // Позакласний час. - 2017. - № 3. - С. 10-11.

Іванова, Тетяна. Збережемо красу природи для наших нащадків : позакласний захід / Т. Іванова // Біологія (Шкільний світ). - 2012. - № 12. - С. 24-32.

Календар класного керівника : 2014 : квітень // Позакласний час. - 2014. - № 3. – С. 3-48.

Коробський, Микола. Земля - наш спільний дім : виховний захід / М. Коробський // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2014. - № 19 (жовтень). – С. 41-45.

Костін, Ігор. І сум, і біль... : 25 років від дня Чорнобильської трагедії : фотоілюстрації / І. Костін // Позакласний час. - 2011. - № 4. - Кольорова вкладка.

На гостину до квітня : [добірка матеріалів до свят] // Розкажіть онуку. - 2018. - № 3 (березень). - Вкладка "Навчання та виховання: місяць за місяцем". - С. 1-48.

На Чорнобиль журавлі летіли... : [вечір пам'яті] // Позакласний час. - 2010. - № 3. – С. 119-121.

Петринка, Людмила. Усний журнал для учнів 9-11 класів "Катастрофа на Чорнобильській АЕС: уроки трагедії" : до 25-річчя сумної події / Л. Петринка // Географія та основи економіки в школі. - 2011. - № 3. - С. 35-38.

Позняков, Павло. Не допустимо більше Чорнобилів! : виступ агітбригади / П. Позняков // Біологія (Шкільний світ). - 2010. - № 6. - С. 7-9.

Савіцька, В. Г. Чорнобиль не має минулого часу : [сценарій] / В. Г. Савіцька // Позакласний час. - 2016. - № 3. - С. 10-12.

Стежинами Чорнобильського лиха : година спілкування / підгот. Ю. Чабан // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 3. - С. 49-50.

Сценарна мозаїка : виховні заходи квітня : [добірка матеріалів до Всесвітнього дня здоров'я, Дня авіації та космонавтики, Міжнародного дня Землі, вшанування Чорнобильської трагедії] // Позакласний час. - 2015. - № 3. - С. 29-42.

Фестиваль квітневих заходів : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2016. - № 3 (березень). - С. 27-38.

Чорна трагедія на кольоровій землі : [сценарій] // Шкільна бібліотека. - 2014. – № 4. – С. 44-45.

Чорнобиль - біль душі людської : [бібліотечні заходи] : "дошка пошани" // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 5-6. - С. 39-48.

Чорнобиль очима бібліотек : [робота бібліотек до 25-річчя Чорнобильської катастрофи] // Вісник Книжкової палати. - 2011. - № 4. - С. 25.

Чорнобиль - рана незагойна : колективний захід // Позакласний час. - 2013. - № 5-6. - С. 54-58.

[Чорнобильська трагедія] : [добірка сценаріїв] // Шкільна бібліотека. - 2012. – № 5. – С. 109-112.

Шкільне дозвілля : [добірка сценаріїв, ігор, спрямованих на формування у дітей ціннісного ставлення до себе, родини, людей, суспільства, держави, праці, природи, культури та мистецтва] : у квітні // Позакласний час. - 2018. - № 3. - С. 21-34.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Незабутнє: минуло 32 роки від Чорнобильської трагедії: події, факти, цифри [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://uamodna.com/articles/chornobyljsjka-katastrofa-vchora-sjogodni-zavtra/. – Назва з екрана.

Причини та масштаби аварії [Електронний ресурс] // Чорнобильська АЕС [вебсайт]. – Електронні дані. - Режим доступу:
https://chnpp.gov.ua/ua/uk/component/content/article/42-about/accident-of-1986/175-2012-02-01-08-01-38529. – Назва з екрана.

Серіал "Чорнобиль. – Режим доступу:
https://megogo.net/ua/view/4376421-chornobil.html. - Назва з екрана.

Серіал "Чорнобиль": що було і чого не було під час аварії : розказує очевидець [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.bbc.com/ukrainian/features-48498443. - Назва з екрана.

«Усієї правди про Чорнобиль ми ніколи не дізнаємося» - ліквідатор аварії коментує серіал [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.radiosvoboda.org/a/29979302.html. – Назва з екрана.

Чорнобиль (мінісеріал) [Електронний ресурс] // Вікіпедія [вебсайт]. – Електронні дані. - Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Чорнобиль_(мінісеріал). – Назва з екрана.

Чорнобильська катастрофа [Електронний ресурс] // Вікіпедія [вебсайт]. – Електронні дані. - Режим доступу:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Чорнобильська_катастрофа. – Назва з екрана.

Чорнобильська катастрофа та її наслідки для України [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://referat-ok.com.ua/ekologiya/chornobilska-katastrofa-ta-jiji-naslidki-dlya-ukrajini. - Назва з екрана.

Чорнобильська катастрофа : цей день в історії [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.jnsm.com.ua/h/0426M/ – Назва з екрана.

Чорнобильська трагедія [Електронний ресурс] / Український інститут національної пам’яті. – Режим доступу:
https://uinp.gov.ua/aktualni-temy/chornobylska-tragediya. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"