ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БОРЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ

Тютюн завдає шкоди тілу, руйнує розум, отупляє цілі нації
Оноре де Бальзак

31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням, який з 1987 року щорічно проводиться за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Цього дня по всьому світі проходять антитютюнові акції. У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала конвенцію ВООЗ щодо боротьби з тютюнопалінням. Конвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання цієї згубної звички. Поштовхом для цього стали висока захворюваність та смертність в усьому світі.
Звідки ж прийшла ця згубна звичка? У звичному для нас вигляді тютюн з'явився в Європі у XV столітті. У 1492 році іспанська флотилія, на чолі з Христофором Колумбом, висадилася на невідомий острів, який вони вважали східним берегом Індії. Коли члени екіпажу зійшли на сушу, їх зустріли місцеві аборигени, які випускали з рота дим, після того як втягували його з рулонів скрученого тютюнового листя. Ці рулони іспанці називали «сигаро». Завдяки цьому випадку тютюн потрапив у Старий Світ і підкорив людство...
Згідно статистики, на нашій планеті палять приблизно 1,3 мільярди людей. За 1 секунду на Землі викурюється 300 тисяч сигарет. Кожні 6 секунд у світі через тютюн вмирає приблизно одна людина. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я від вживання тютюну щороку помирає близько 5 мільйонів людей. Очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно.
В Україні палить близько 11,5 млн. жителів, з них - 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.
Куріння серед підлітків досягло велетенського розмаху - у віці 15-17 років палить кожна четверта дівчина і кожен другий хлопець. Щоб почати курити діти знаходять масу причин. Це може бути як наслідування батькам, старшим товаришам, так і тиск з боку однолітків, бажання «виділитися» й здаватися дорослішими, відчуття новизни, цікавість, тощо.
Паління, на думку підлітків, не несе сильної загрози їх здоров'ю. В силу своєї незрілості їм важко оцінити небезпеки тютюнової залежності. Але реалії страшні: 25% курців помирає передчасно. У 30 разів частіше курці хворіють на рак легень, у 13 разів частіше потерпають від стенокардії, у 12 разів частіше у них стається інфаркт міокарда, у 10 разів частіше вони страждають від виразки шлунка...
За шкідливу звичку доведеться заплатити 10-30 роками життя, залежно від індивідуальних особливостей організму та кількості викурених сигарет. Смертельна доза нікотину міститься... в одній пачці сигарет, якщо викурити її відразу. А підлітка можуть вбити і 10 сигарет...
Коли людина затягується сигаретою, виникає спазм судин, зростає кількість серцевих скорочень, бо серце намагається активніше проштовхувати кров. У цей час органи і тканини відчувають кисневе голодування. Їм бракує поживних речовин. На цьому тлі може трапитися судинна катастрофа – інфаркт, інсульт, тощо. Вуглекислий газ "чіпляється" до гемоглобіну, перешкоджаючи еритроцитам переносити кисень.
За дослідженнями вчених, тютюновий дим – дуже отруйна речовина, яка містить у собі крім нікотину, близько 1000 особливо отруйних твердих і газоподібних речовин. Складові частини диму містять серед іншого миш'як, бензол, бензопірен, монооксид вуглецю, важкі метали (наприклад, свинець та кадмій), синильну кислоту та властиві тютюну нітрозаміни. Окрім негативного впливу на нервову систему і мозок, серцево-судинну і дихальну системи, тютюнопаління збільшує ризик захворювання злоякісними новоутвореннями.

Особливо небезпечним є так зване «пасивне куріння» - вдихання диму від запаленої сигарети та диму, який видихають курці. Фахівці ВООЗ дійшли висновку, що пасивне куріння є причиною багатьох захворювань у дорослих, які не курять, включаючи рак легенів і серцеві захворювання. У дітей пасивне куріння може викликати астму, респіраторні інфекції, кашель, задишку, запалення середнього вуха, а також синдром раптової смерті немовлят...
Кожна третя жінка-курець народжує недоношену дитину. Якщо вагітна жінка курила, негативний вплив на здоров'я її дитини зберігатиметься протягом наступних 7-9 років. Дитину наражає на ризик не тільки та жінка, яка курить, а й та, яка перебуває у задимленому приміщенні, і навіть та жінка, яка кинула курити рік чи два тому!
Припустімо, ви курите вже протягом довгого часу. Що станеться, коли ви кинете? Десь через 20 хвилин після останньої цигарки, ваш кров'яний тиск нормалізується. Через тиждень тіло стане вільне від нікотину. Вам більше смакуватиме їжа. Дихання стане свіжим, тіло й одежа не матимуть поганого запаху. Через місяць зменшиться кашель, закупорка пазух, стомлюваність та задишка. Після п'яти років ризик померти від раку легенів знизиться до 50 відсотків. Через 15 років імовірність ішемічної хвороби серця стане такою ж, як і в людини, яка ніколи не курила.
А ще - вас більше не турбуватиме, де і за що купити тютюн. Зросте ймовірність того, що ваші діти не стануть курцями. Можливо, ви житимете довше. Крім того, за останні роки у світі створено багато програм з профілактики паління, основним компонентом яких є інформування про наслідки паління, його вплив на організм. Проте, один факт є винятково важливим і незмінним - виражене бажання людини кинути курити, наявність у курця твердої волі і неухильної рішучості позбутися руйнуючої здоров'я, небезпечної для життя вади - паління. Не думайте, що для вас занадто пізно кинути цю звичку; чим швидше ви це зробите, тим ліпше буде для вас, ваших близьких і вашого оточення.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення позакласних заходів, присвячених профілактиці шкідливих звичок.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

ПРО ШКІДЛИВІСТЬ КУРІННЯ:

Абетка цікавих літніх справ : на допомогу вихователю : [добірка матеріалів для роботи з дітьми в літній період] // Позакласний час. - 2018. - № 5. - С. 3-52.

Агітбригадо, на сцену! : на допомогу вихователю // Позакласний час. - 2014. - № 6. - С. 87-100.

"Бережи здоров'я змолоду!" : [тиждень профілактики шкідливих звичок] // Позакласний час. - 2019. - № 7. - С. 13-24.

Бібліотека - на стражі здоров'я : (колективна творчість бібліотекарів) : [добірка сценаріїв] // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 1. - С. 92-100.

Бригас, Андрій. Кишеньковий убивця : твоє здоров'я : [шкідливість куріння] / А. Бригас // Колосок. - 2014. - № 2. - С. 18-25.

Вальчук, М. А. В здоровому тілі - здоровий дух : експрес-гра : поговоримо про головне / М. А. Вальчук // Позакласний час. - 2018. - № 3. - С. 11-12.

[Добірка матеріалів з проблем тютюнопаління] // Позакласний час. - 2011. - № 10. - С. 25-40.

[Добірка матеріалів на допомогу виховній роботі в школі] / ред. колегія І. Д. Бех, С. В. Кириленко, О. І. Кіян, Т. Д. Дем'янюк, І. В. Гавриш, О. М. Скребець, В. П. Сергієнко // Позакласний час. - 2012. - № 21-22. - Позакласний час плюс. - С. 69-86.

Добрянський, В. І. Тютюнопаління - пагубна звичка / В. І. Добрянський // Безпека життєдіяльності. - 2014. - № 12. - С. 7-9. - Бібліогр.: с. 9.

Ємець, Л. В. Стежиною здоров'я : виховний захід / Л. В. Ємець // Розкажіть онуку. - 2018. - № 7 (липень). - Змістове наповнення сучасного освітнього середовища початкової школи. - Вип. 2. - С. 50-52.

Життя прожити - не поле перейти : [добірка віршів про шкідливі звички] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 19-20 (жовтень). - С. 139.

Загроза життю : 18 січня - 55 років тому американські лікарі зобов'язали сигаретні компанії писати на пачках про небезпеку куріння для здоров'ю // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 12. - С. 45.

За хмарою тютюнового диму : [добірка матеріалів про шкідливість куріння] // Позакласний час. - 2012. - № 19-20. - С. 69-76.

Звичка, яка вбиває : 16 листопада - Міжнародний день відмови від куріння // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 10. - С. 43-44.

Календарик 2016. Травень : корисні розваги та заняття з дітьми від 6 до 10 : [добірка матеріалів для вчителів початкової школи, батьків, дідусів та бабусь] / упоряд. Г. Давидова, К. Поліняка, С. Шевчук // Розкажіть онуку. - 2016. - № 4 (квітень). - Тематична вкладка. - С. 1-45.

Князєва, Олена. Дорослі розмови про тютюнокуріння : [тютюнопаління з точки зору фахівців різних галузей] / О. Князева // Колосок. - 2011. - № 1. - С. 38-40.

Мельохіна, В. Б. Шкідливі звички: паління / В. Б. Мельохіна // Безпека життєдіяльності. - 2015. - № 6. - С. 4-7.
Оржеховська, В. М. "Здоровий спосіб життя" : (факультативний курс) / В. М. Оржеховська // Позакласний час. - 2019. - № 7. - С. 25-38.

Отруйна звичка : 31 травня - Всесвітній день без тютюну // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 4. - С. 89-92.
Пожарська, Г. Ю. Суд над шкідливими звичками : сценарій виховного заходу / Г. Ю. Пожарська // Безпека життєдіяльності. - 2015. - № 9. - С. 13-18.

Проект "Ми - за здоровий спосіб життя" // Позакласний час. - 2016. - № 11. - С. 37-46.

Проект "Ми - за здоровий спосіб життя" : [добірка матеріалів] / упоряд. Н. Поступальська // Позакласний час. - 2012. - № 17-18. - С. 19-24.

Пулик, О. В. Я буду здоровим! : поговоримо про головне : тренінг / О. В. Пулик // Позакласний час. - 2018. - № 9. - С. 13-14.

5 стежин здоров'я : [добірка матеріалів допоможе учням отримати багато необхідної та корисної інформації, а також різноманітні поради щодо зміцнення та збереження власного здоров'я] // Позакласний час. - 2015. - № 7. - С. 13-32.

Рак, Л. Б. Шкідливим звичкам - ні! : [сценарій] / Л. Б. Рак // Розкажіть онуку. - 2013. - № 19-20 (жовтень). - С. 135-136.

Світ проти куріння : 31 травня - Всесвітній день боротьби з тютюнокурінням // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 4. - С. 14.

Скажи курінню - ні! : 17 листопада - Міжнародний день відмови від куріння // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 10. - С. 57.

Ткачук, А. О. Здоров'я - найцінніший скарб : поговоримо про головне / А. О. Ткачук // Позакласний час. - 2018. - № 11. - С. 25-26.

Шкідливі звички... Оберемо життя : [добірка сценаріїв, анкета для дітей] // Позакласний час. - 2015. - № 1. - С. 63-74.

Шлях у безодню... : [добірка матеріалів про тютюн, вплив нікотину на організм] // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 9. - С. 93-94.

Що? Де? Коли? : календар подій : 2018 : листопад // Позакласний час. - 2018. - № 10. - С. 6-9.

Що слід знати про куріння? : учні запитують // Позакласний час. - 2018. - № 3. - С. 15-16.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Виховна година «Вплив куріння на здоров’я підлітків» [Електронний ресурс] // Всеосвіта [вебсайт]. – Електронні дані. – Режим доступу:
https://vseosvita.ua/library/vihovna-godina-vpliv-kurinna-na-zdorova-pidlitkiv-11209.html/. – Назва з екрана.

Вплив куріння на організм [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://stopsmoking.org.ua/whyto/vpliv-kurinnya-na-organizm/. – Назва з екрана.

Вплив куріння на організм людини [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://pidruchniki.com/85510/bzhd/vpliv_kurinnya_organizm_lyudini. – Назва з екрана.

Вплив тютюну на організм людини [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ru.osvita.ua/vnz/reports/bjd/26407/. – Назва з екрана.

Куріння вбиває: як саме та як часто [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.bbc.com/ukrainian/blogs-44869486. – Назва з екрана.

5 причин кинути курити [Електронний ресурс] / МОЗ України. – Режим доступу:
https://moz.gov.ua/article/health/5-prichin-kinuti-kuriti. - Назва з екрана.

Тютюнопаління [Електронний ресурс] // Вікіпедія [вебсайт]. – Електронні дані. – Режим доступу:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Тютюнопаління. – Назва з екрана.

Чим небезпечне тютюнопаління для здоров’я і життя людини [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://city-adm.lviv.ua/news/science-and-health/medicine/233867-chym-nebezpechne-tiutiunopalinnia-dlia-zdorovia-i-zhyttia-liudyny. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"