ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 120-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
АНТУАНА ДЕ СЕНТ-ЕКЗЮПЕРІ
(1900-1944)

Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам'ятає.
Добре бачить лише серце. Найголовнішого очима не побачиш.
Ми відповідаємо за тих, кого приручили.
Антуан де Сент-Екзюпері

29 червня 2020 року виповнюється 120 років від дня народження французького письменника та військового льотчика Антуана де Сент-Екзюпері. Народився він у Ліоні, на півдні Франції, у шляхетній графській родині. Сім'я Екзюпері мала старовинне лицарське походження. Серед його предків були також архієпископи та відважні воєначальники, від яких часто залежала доля не лише Французького королівства, а й усієї Європи. Але на початку XX ст. від цієї колишньої могутності залишилися старі портрети на стінах родового замку, витерті гобелени та безліч родинних переказів і традицій.
Батько майбутнього письменника працював страховим інспектором, мати була талановитою художницею, людиною високої культури. Втративши в чотирирічному віці батька, хлопець ріс лише з матір'ю, яка стала головною людиною для нього, всіляко підтримувала і розвивала синові захоплення. Антуан був непосидою і мрійником. Він придумував ігри, складав казки, писав вірші, малював, грав на скрипці, завжди щось креслив і майстрував. Мати називала сина «король-сонце» за його рідкісну доброту, веселий характер і любов до природи. Дитячі роки залишили в душі письменника такий глибокий слід, що він навіть у зрілому віці завжди говорив: «Я прийшов з дитинства, як з країни».
За сімейною традицією, Антуан навчався в католицьких навчальних закладах. В 1909 р. брати де Сент-Екзюпері вступили до єзуїтського коледжу Сент-Круа в Мане, пізніше їх перевели до коледжу в Монгре.
У 12 років Антуан вперше піднявся в повітря на літаку: відомий авіатор Жуль Ведрін узяв його з собою в політ. Проте хлопець мріяв тоді не про польоти, а про море. Закінчивши школу, він готувався до екзаменів у Вищу військово-морську школу і займалася на підготовчих курсах Паризького військово-морського ліцею, але провалився на іспиті з літератури, бо замість твору про патріотизм солдата Першої світової війни, написав: «Я не був на війні, і не хочу говорити з чуток». Щирість юнака не подіяла на членів екзаменаційної комісії, він отримав найнижчий бал і назавжди втратив можливість здобути вищу освіту.
Тоді Антуан вирішив стати архітектором і в 1917 р. записався вільним слухачем в Паризьку школу мистецтв. У цей період формується культурний світогляд майбутнього письменника, він читає Достоєвського, Ніцше, Платона.
У тому ж році в його життя прийшла перша усвідомлена трагедія - від лихоманки помер молодший брат Франсуа. Перед смертю він заповів Антуану найдорожчі речі - велосипед і рушницю. Можливо, саме тоді, стоячи біля тіла померлого брата, він і замислився над основами людського буття, над законами, які примушують людину бути Людиною.
У 1921 р., ще до отримання диплома, Сент-Екзюпері призвали в армію. Він не став наполягати на відстрочці, яка мала бути йому для завершення навчання, і записався в винищувальний полк. Армійська служба Антуана почалася з роботи в бригаді ремонтників, і несподівано він відчув, що авіація – це його справжнє покликання. Аби сісти за штурвал літака, Сент-Екзюпері бере приватні уроки й успішно здає іспит на цивільного льотчика, передислоковується в Марокко, де отримує кваліфікацію військового пілота. Від цього часу авіація стала невід'ємною частиною його життя. У тому ж році Антуан закінчує офіцерські курси й отримує звання молодшого лейтенанта.
Військову службу Антуан закінчує вже у Франції. У січні 1923 р. його літак потрапляє в аварію, а він отримує серйозну травму голови та йде у відставку. Сент-Екзюпері оселяється в Парижі. Він намагається писати, але його літературна творчість на той час нікого не цікавить. Майбутній знаменитий письменник береться за будь-який заробіток. Цивільні професії конторника, комівояжера, які Антуанові де Сент-Екзюпері довелося опановувати після одужання, були йому не до душі. До того ж він не збирався розлучатися з авіацією, і, незважаючи на перенесені травми, продовжував польоти на цивільних літаках.
У 1926 р. через борги його мати змушена була продати родовий маєток, його «країну дитинства». Це стало для Антуана де Сент-Екзюпері справжнім потрясінням та водночас поштовхом до рішучих дій. Антуан стає пілотом компанії «Аеропосталь». Того ж року вийшло друком його перше оповідання «Льотчик». Відтоді література та авіація, постійно переплітаючись, підпорядкували собі все життя Сент-Екзюпері.
Екзюпері літає на гідроплані, випробовує літаки, доставляє пошту в Північну Африку, стає начальником французького аеропорту Кар-Джуба, закинутого в африканських пісках, технічним директором філіалу авіакомпанії в Південній Америці... Це була нелегка, часто небезпечна для життя робота. Сент-Екзюпері був надзвичайно сміливим пілотом, справжнім майстром своєї справи, який ніколи не кидав товаришів у небезпеці. За цю службу письменник був удостоєний найвищої французької нагороди - ордена Почесного легіону.
Понад усе він любив небо. Воно давало йому стимул до життя та жагу до нових польотів. Він літав над океаном, над горами й пустелями, прокладав нові траси, рятував друзів, які зазнавали аварій, багато разів сам зазнавав аварій, лише дивом уникаючи смерті. Одного разу його літак упав серед пустелі, і його врятували бедуїни... Ремесло льотчика давало Сент-Екзюпері особливе бачення світу. Він мовби дивився на землю з висоти польоту, гостріше відчуваючи невидимі зв'язки між людьми. Після цього він пробував донести свої відчуття та переживання до людей, описуючи свої пригоди в літературних творах.
В очікуванні рейсів він знову взявся за перо і результатом його праці став рукопис роману «Південний поштовий», в якому розповідалося про рейси в Сахару пілота поштового літака, про романтику й небезпеку поштової авіації, що зв'язує людей у різних, найвіддаленіших куточках Землі.
У 1929 р. Сент-Екзюпері повертається у Францію. Він вступає на Вищі курси військово-морської авіації і пропонує свій рукопис видавцям. Роман надрукували в кінці 1929 р., і він приніс авторові визнання і багатство.
Ще більший успіх мав наступний роман «Нічний політ» (1931), за який він отримав літературну премію і який відразу було екранізовано. А наступна книга - «Планета людей» (1939) - принесла Антуанові де Сент-Екзюпері світову славу. У 1939 р. Французька Академія присудила йому за цю книгу премію в номінації «Роман».
З початком Другої світової війни Сент-Екзюпері робить усе можливе й неможливе, щоб повернутися до військової авіації. Цьому опиралися всі, адже вважали, що Екзюпері -письменник набагато потрібніший людству, ніж Екзюпері - військовий льотчик. Комісія визнала його непридатним до польотів, але ціною неймовірних зусиль Сент-Екзюпері добився свого і знову став військовим льотчиком.
Після капітуляції Франції він залишає батьківщину й живе в Нью-Йорку. Там пише повісті «Військовий льотчик» (1942) та «Лист до заручника» (1943). Ці книги стали дієвою зброєю французького Руху Опору. В Америці Екзюпері написав і свій найзнаменитіший твір - казку «Маленький принц» (1943), яка стала останнім завершеним твором письменника, його заповітом людству. Подорож маленького принца - алегорія пошуків усього людства, яке іноді не розуміє, що найцінніше в житті знаходиться поруч, і, щоб усвідомити це, треба довіритися власному серцю.
Сент-Екзюпері із червня перебував у Алжирі й Тунісі, де здійснив кілька розвідувальних польотів. Йому дозволили п'ять бойових вильотів, він домігся ще трьох. З останнього польоту письменник і льотчик Антуан де Сент-Екзюпері не повернувся. О 8:30 він вилетів з бази на Корсиці з розвідувальною місією – зробити аерофотозйомку в районі Альп. Однак, о 14:45, коли в баках закінчилося пальне, літак несподівано зник з радарів в районі Сан-Рафаеля, невеличкого містечка на Лазуровому узбережжі. Сталося це 31 липня 1944 року.
Доля літака і великого письменника залишалася невідомою понад півстоліття. Серед ймовірних гіпотез трагедії розглядали механічну несправність літака, битву в повітрі, катастрофу в Альпах... Однак жодна з них не отримала підтвердження. Кілька разів у рибальські сіті потрапляли уламки літаків, але то були не ті уламки.
7 березня 1998 р. на палубу невеликого рибальського судна разом із рибою в сітях було витягнуто срібний браслет з ім'ям зниклого льотчика та його дружини. Уламки літака Антуана де Сент-Екзюпері знайшли через кілька років після цього. З сімдесятиметрової глибини було піднято фрагменти літака, зокрема, кабіну пілота. На уламках зберігся серійний номер літака – 2734L.
Літак не мав пошкоджень від куль. Єдине, що відомо, це те, що він увійшов у воду на великій швидкості й вибухнув, а його частини рознесло на великій площі під водою. При цьому не було знайдено жодних людських залишків. Дослідження рештків літака не дало відповіді на питання про те, як саме загинув Антуан де Сент-Екзюпері.
В день смерті письменника народилася легенда, що філософ, льотчик і письменник, який понад усе вірив у людей, направив свій літак високо в небо, до зірок, туди, куди повернувся Маленький принц...

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків зарубіжної літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації книги і читання.
Список містить вступну статтю, яка знайомить з життєвим та творчим шляхом письменника. Розділи списку містять інформацію про твори письменника, які є в бібліотечній системі та про літературознавчі статті, розробки уроків, сценарії, інтернет-ресурси.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Ми відповідаємо за тих, кого приручили
Антуан де Сент-Екзюпері

Сент-Екзюпері, Антуан де. Маленький принц : повісті / мал. авт. ; з фр. пер. А. Перепадя ; [передм. Б. Чайковського] . – К. : Школа, 2003. – 144 с. : іл. – (Хрестоматія школяра).
ЦДБ(мл), б/ф 02, 04, 08, 09, 10, 11, 14, 16, 19

Сент-Экзюпери, Антуан де. Маленький принц / [пер. с фр. Н. Галь ; ил. авт.]. – М. : АСТ : Астрель : Хранитель, 2006. – 304 с. : ил. – (Любимое чтение).
ЦДБ(с)

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Абельмас, Нина Васильевна. Золотая энциклопедия афоризмов : мудрые мысли великих людей / Н. В. Абельмас ; [ред. С. Ковалева]. – Донецк : БАО, 2008. – 416 с. : ил.
б/ф 14

Афоризмы, мысли и высказывания выдающихся мужчин : полное собрание мужского остроумия и жизненной мудрости / [авт.-сост. Е. О. Хомич]. - Минск : Харвест, 2007. – 512 с. : ил. – Библиогр.: с. 511.
б/ф 04

Афанасьев, А. Ю. Я познаю мир : детская енциклопедия : Великие писатели / [авт. А. Ю. Афанасьев ; ил.: Г. Н. Соколов, О. А. Васильев]. – М. : АСТ : Астрель : Транзиткнига, 2005. – 398 с. : ил. – (Детская энциклопедия).
ЦДБ(с), б/ф 28

Васильева, Елена Константиновна. 100 знаменитых писателей / [авт. и рук. проекта Д. Таболкин]. – Харьков : Фолио, 2006. – 510 с. – (100 знаменитых).
ЦДБ(с), б/ф 28

Усі письменники і народна творчість : [довідник] / [авт.: І. Н. Черсунова, Р. Б. Шутько та ін. ; голов. ред. Д. В. Марков]. – К. : Майстер-клас, 2007 ; 2008. – 864 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 14

Энциклопедия для детей. Т. 15 : Всемирная литература. Ч. 2 : ХІХ и ХХ века / [гл. ред. В. Володин ; худож. Е. Дукельская]. – М. : Аванта+, 2005. – 656 с. : ил. – Библиогр.: с. 647.
б/ф 04

***

Арабески до повісті "Планета людей" : 80 років - Антуан де Сент-Екзюпері // Шкільна бібліотека. – 2019. – № 10. – С. 29-33.

Все про все : сторінки для допитливих : [добірка статей]. Вип. 2 // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 15-16. – С. 129-144.

Гузь, Ольга. Орієнтовне поурочне планування для 8 класу : уроки № 50-57 / О. Гузь // Зарубіжна література в школах України. – 2017. – № 2. – С. 22-47.

Гузь, Ольга. У пошуках себе й високого польоту : література 20-21 ст. / О. Гузь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2017. – № 4. – С. 2-40, 3-я с. обкл.

Дерягіна, В. "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері. "Принц і жебрак" Марка Твена : [інсценівка] : книги-ювіляри 2017 / В. Дерягіна // Шкільна бібліотека. – 2017. – № 2. – С. 97-99.

Дячок, С. О. Музей зачарованих фігур : сценарій театрального дійства / С. О. Дячок // Зарубіжна література в школах України. – 2014. – № 4. – С. 10-13.

Замріяний льотчик : до 115-річчя від дня народження А. де Сент-Екзюпері (1900-1944) // Календар знаменних і пам'ятних дат. – К., 2015. – № 2, 2015. – С. 95-102. – Бібліогр.: с. 100-102.

Кожукало, Н. В. "Опустела без тебя земля..." : вечер памяти Антуана де Сент-Єкзюпери - французского писателя и небесного путешественника / Н. В. Кожукало // Зарубіжна література в школах України. – 2014. – № 6. – С. 49-53.

Козієва, В. В. Подорож Маленького Принца до Країни літературних героїв : [сценарій невеличкої вистави для учнів 4-5 кл] / В. В. Козієва // Зарубіжна література в школах України. – 2014. – № 5. – С. 54-55.

Конкурс "На крилах зарубіжної літератури" : [роботи учасників] // Зарубіжна література в школах України. – 2017. – № 3. – С. 10-25.

Мележик, В. І. "Мистецтво маленьких кроків..." : конспект літературної конференції для старшокласників / В. І. Мележик // Зарубіжна література в школах України. – 2014. – № 9. – С. 57-62. – Бібліогр.: с. 62.

Наливайко, Олена. Квіти улюбленому письменникові : позакласний захід для учні 10-11 класів / О. Наливайко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2017. – № 3. – С. 29-31.

Павлова, Елена. Память в камне и бронзе... : [пам'ятники головному герою казки Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц"] / Е. Павлова // А почему?. – 2012. – № 9. – 3-я с. обкл.

Подорож Літературним Всесвітом "Грані любові" / О. І. Боровик [и др.] // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2014. – № 12. – С. 6-9.

Роботи переможців конкурсу "Яскраве світло класики та сучасної літератури" // Зарубіжна література в школах України. – 2016. – № 11. – С. 9-19. – Бібліогр.: с. 16.

Сент-Екзюпері, Антуан. Правила виховання дітей від Антуана де Сент-Екзюпері / А. Сент-Екзюпері // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 6. – С. 2-3.

Сильні духом : [добірка матеріалів] // Позакласний час. – 2018. – № 6. – С. 36-46.

Ступакова, Наталія. Найголовніше можна побачити лише серцем! : шоу-сайтик : [мультфільм за відомою казкою Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"] / Н. Ступакова // Барвінок. – 2016. – № 2. – С. 28.

Творчий конкурс "Лист літературному героєві" // Зарубіжна література в школах України. – 2016. – № 1. – 3-я, 4-а с. обкл.

Тюхай, Н. Н. Тем, кто любит Маленького принца : конкурс за книгою Сент-Екзюпері А. "Маленький принц"] / Н. Н. Тюхай // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 8. – С. 88-89.

Филиппов, Алексей. Антуан де Сент-Экзюпери / А. Филиппов // Эпоха в лицах. – 2011. – № 34. – С. 4-5.

Хроменко, І. А. Антуан де Сент-Екзюпері і його троянда : книги-ювіляри 2017 / І. А. Хроменко // Шкільна бібліотека. – 2017. – № 2. – С. 87-89.

Хроменко, Ірина. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей : 7 клас / І. Хроменко // Зарубіжна література в школах України. – 2012. – № 7-8. – С. 80-82.

Цілком таємно : досьє на літературних героїв / Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 11. – С. 51-59.

Шулик, Ірина. Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері / І. Шулик // Зарубіжна література в школах України. – 2016. – № 1. – С. 44-45.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=490. – Назва з екрана.

Антуан де Сент-Екзюпери. Маленький принц [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.100bestbooks.ru/read_book.php?item_id=39. – Назва з екрана.

Антуан де Сент-Екзюпері. Нічний політ [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=488. – Назва з екрана.

Антуан де Сент-Екзюпері. Планета людей [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=489. – Назва з екрана.

Життя і книги Антуана де Сент-Екзюпері [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://uamodna.com/articles/zhyttya-i-knygy-antuana-de-sent-ekzyuperi/. – Назва з екрана.

Найкращі цитати Антуана де Сент-Экзюпері, які потрібно пам'ятати завжди [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://moemisto.ua/vn/blog/tsitati-antuana-de-sent-ekzyuperi-207.html. – Назва з екрана.

Письменник, який любив небо [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://litakcent.com/2008/04/23/jevhenija-kovalevska-pysmennyk-jakyj-ljubyv-nebo/. – Назва з екрана.

Сент-Екзюпері Антуан де. Біографія. Твори [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=5966. – Назва з екрана.

Сказка Маленький принц – Антуан де Сент-Экзюпери [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://deti-online.com/skazki/sbornik-skazok/malenkiy-princ/. – Назва з екрана.

40 цікавих фактів про Антуана де Сент-Екзюпері[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://tsikavi-fakty.com.ua/40-tsikavyh-faktiv-pro-antuana-de-sent-ekzyuperi/. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"