ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 185-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
МАРКА ТВЕНА
(1835-1910)

Гумор - це найбільший дар, даний людству.
Ніщо не може встояти перед натиском сміху
Марк Твен

30 листопада 2020 року виповнюється 185 років від дня народження Марка Твена (справжнє ім'я - Семюель Клеменс, 1835-1910), американського письменника, гумориста, сатирика, публіциста і видавця, найвідомішими творами якого є «Пригоди Тома Сойєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».
Семюель Ленгхорн Клеменс народився 30 листопада 1835 року в містечку Флорида (штат Міссурі) у сім'ї теннессійського купця Джона Маршала Клеменса і Джейн Лемптон Клеменс. Мати майбутнього письменника була жінкою виняткової доброти і душевної стійкості. Твен успадкував від неї надзвичайну емоційну чутливість і почуття гумору. Мати була його кумиром. Він був шостою дитиною у сім'ї. Та тільки троє його братів та сестер пережили дитинство.
Коли Семюелю було 4 роки, його сім'я переїхала у містечко Ганнібал, де батько виконував обов'язки мирового судді. Тут на річці Міссісіпі був річковий порт, який згодом стане прообразом містечка у знаменитих романах «Пригоди Тома Сойєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна». В цей час Міссурі був рабовласницьким штатом, тому вже в цей час майбутній письменник зміг ознайомитися із рабством, яке згодом описуватиме і засуджувати у своїх творах.
В березні 1847 року його батько помер через пневмонію, залишивши сім'ю в злиднях. Семюелю на той час було дванадцять років. Його віддали учнем до друкарні, де працював складачем старший брат. Хлопець отримав можливість багато, хоч і безсистемно, читати. З 1851 року він займається набором і редакцією статей та гумористичних нарисів для «Ганнібальського журналу», газети, власником якої був його брат Оріон.
Опанувавши ремесло, 18-річний Семюель Клеменс мандрує штатом, адже добрі складачі потрібні скрізь. Тоді він працював у друкарнях Нью-Йорку, Філадельфії, Сент-Луїса та інших міст.
Семюель займається самоосвітою. З Нью-Йорка майбутній письменник повідомляв сестрі, що просиджує вечори у бібліотеці, старанно конспектуючи діалоги Вольтера. У 18 років він уже знав Ч. Діккенса, В. М. Теккерея, В. Скотта, Е. По. Найвище серед класиків він цінував В. Шекспіра, трагедії якого захопили його ще в дитинстві, та М. де Сервантеса. Улюбленим героєм природженого гумориста став Дон Кіхот. З плином часу Марк Твен дедалі більше скидатиметься на Рицаря Сумного Образу...
Згодом Марк Твен повертається в Міссурі. На шляху до Нового Орлеану він подорожує на пароплаві. Тоді ж у нього з'явилася мрія стати капітаном корабля.
Йому було трохи за двадцять, коли він став працювати помічником лоцмана, а потім і самостійно водити кораблі по Міссісіпі. За два роки Марк Твен дуже добре вивчив річку й у 1859 році отримав диплом капітана корабля. Збулася мрія дитинства, юнакові здавалося, що він знайшов своє покликання. Клеменс навіть покинув журналістику, хоча до того раз по раз надсилав до редакцій газет і журналів свої гуморески та скетчі. Але тоді спалахнула Громадянська війна, яка поклала край його судноплавній кар'єрі.
Два тижні Твен пробув у загоні конфедератів, навіть отримав звання лейтенанта. Але потім загін розпався, і молодий Клеменс скористався цієї нагодою для дезертирства. Він шкодував про те, що став до лав захисників рабства.
Піддавшись на умовляння брата, який отримав високу урядову посаду в Неваді, Твен у липні 1861 р. вирушив на Далекий Захід, охоплений «срібною лихоманкою». Тут Семюель працював цілий рік на срібному руднику. Паралельно з цим він писав гумористичні розповіді для газети у Вірджинії-Сіті й у серпні 1862 року одержав запрошення стати її співробітником.
Ось тут і довелося Семюелю Клеменсу шукати для себе псевдонім. Другим днем його народження стало 3 лютого 1863 p., коли у невадській «Ентерпрайз» з'явилося перше оповідання, підписане псевдонімом «Mark Twain» (тобто «мірка два» — лоцманський термін, що означає рівень води, достатній для проходу корабля). От так на просторах Америки і з'явився письменник Марк Твен, який зумів у майбутньому завоювати своєю творчістю світове визнання. Обравши такий псевдонім, Клеменс намагався зберегти пам'ять про найліпшу, як на той час, пору свого життя.
Але не минуло й двох років журналістської роботи Твена у Вірджинії-Сіті, а потім у Сан-Франциско, як про нього почали говорити як про великого гумориста тихоокеанських схилів. Твен багато працював над технікою, стилем, домагаючись дохідливості та простоти, наполегливо опановуючи мистецтво усної розповіді. Необхідність заробляти на прожиття змусила його читати гуморески перед публікою. Після закінчення Громадянської війни гумористичні анекдоти, пародії були доволі популярними в Америці.
Покинувши Сан-Франциско заради Нью-Йорка, Твен поринув у життя великого міста. У травні 1867 р. з'явилася перша книга Твена - «Знаменита жаба-стрибуха з Калавераса», до якої увійшли переважно оповідання про Далекий Захід. Гумористичну історію про жабу-стрибуху Твен почув на золотих копальнях Каліфорнії, де він побував у 1865 р. В інтерпретації Твена цей мандрівний сюжет перетворився на оповідання, яке слухали із захватом, наче якусь легенду чи сагу.
Пізнавши радість першого великого успіху, Твен вирушив у подорож до Європи та Палестини на кораблі «Квакер-сіті». Листи та кореспонденції до нью-йоркської та каліфорнійської газет стали основою книги «Простаки за кордоном», що стала тріумфом письменника.
Твен жив ідеями своєї країни і свого часу. Як і багато його співвітчизників, він був переконаний у тому, що Америку чекає велике майбутнє. Гучний успіх «Простаків за кордоном» відчинив перед Твеном-журналістом двері у велику літературу.
2 лютого 1870 Семюель Клеменс одружився з Олівією Ленгдон, донькою вугільного магната із Баффало і сестрою його друга. Нове соціальне середовище нав'язувало свій спосіб життя. У 1871 Твен із сім'єю переїхав у Гартфорд (штат Коннектикут), де прожив 20 найщасливіших років.
Це було багате і затишне містечко, яке жило інтенсивним інтелектуальним життям. Там було багато літературних клубів. Душею одного з них була Г. Бічер-Стоу. Твен організував у себе вдома Ранковий клуб для молоді.
З ностальгії за втраченим дитинством, у 1876 році народилася книга, яку сам Твен визначив як гімн у прозі - «Пригоди Тома Сойєра», що назавжди внесла його ім'я в історію світової літератури. По суті, письменникові і видумувати нічого не довелося. Він згадав дитинство в Ганнібалі і своє життя в ті роки. І от на сторінках книги з'явилося містечко, у якому легко можна розрізнити риси Ганнібала, як утім, і риси безлічі інших дрібних населених пунктів, розкинутих на берегах Міссісіпі. А в Томі Сойєрі можна легко впізнати юного Семюеля Клеменса, який дуже не любив школу й у 9 років уже палив.
Щойно закінчивши «Тома Сойєра», Твен розпочав роботу над історичною книгою про англійське Середньовіччя «Принц і жебрак», але отримав замовлення знову написати про подорож до Європи. Потребуючи грошей, Твен прийняв пропозицію і вирушив з родиною до Німеччини. Майже два роки він мандрував Німеччиною, Швейцарією, Італією, Францією та Англією. Про свою подорож він розповів у книзі «Пішки по Європі» (1880).
Повернувшись додому, Твен знову звернувся до казкового сюжету про хлопця-простолюдина Тома Кенті, «принца нужди», який успішно впорався з роллю короля, що несподівано випала на його долю у той час, як принц Едвард опиняється у «Дворі покидьків», знемагаючи від голоду і страждань, які, врешті, спонукають його до гіркого висновку: «Ліпше було б мені осліпнути, ніж бачити це жахіття!»
«Принц і жебрак» (1882) - захопливий і найбільш динамічний роман Твена. Стрімко чергуються сцени палацового побуту та світу, прихованого за позолоченим фасадом тюдорівської Англії. Їхня контрастність підкреслює думку про розшарування суспільства. Цей твір став важливим етапом в еволюції світогляду письменника.
Навесні 1882 pоку Твен подорожує по Міссісіпі, відвідує рідний Ганнібал та інші пам'ятні з юності місця. Він вирушив у мандри за новим матеріалом для творчості. За щасливим збігом обставин, капітаном корабля, на якому плив письменник, виявився Біксбі, котрий колись навчав Твена лоцманської справи.
Чотирнадцять розділів книги спогадів він опублікував у журналі «Атлантік» ще 1875 р. під загальною назвою «Колишні часи на Міссісіпі». У 1883 p. Твен видав книгу «Життя на Міссісіпі», провідну роль у якій відіграє центральний образ вільної, могутньої ріки, що стала символом нічим не обмеженої свободи. У світі тотального рабства лише Міссісіпі залишається вільною. Оазисом свободи здається письменникові і лоцманство. «У ті часи, про які я пишу, вільнішим і шанованішим від лоцмана на Міссісіпі не було нікого». Багато розділів «Життя на Міссісіпі» присвячені таємницям цієї професії, її романтиці і є справжнім гімном на честь «лицарів стерна». Нова зустріч письменника з життям надрічних містечок загострила його почуття реалізму.
«Життя на Міссісіпі» стала прологом до однієї із найвидатніших книг Америки - «Пригоди Гекльберрі Фінна» - книги, з якої «вийшла вся американська література» (Е. Хемінґвей). Пояснюючи задум роману, Твен писав: «Я візьму хлопчину років тринадцяти-чотирнадцяти і пропущу його крізь життя... Але не Тома Сойєра. Том Сойєр не підходить для цього характеру». Цей твір, на думку критиків, став кращим у творчості Марка Твена, й задумувався як продовження «Пригод Тома Сойєра».
У середині 80-х pp. Твен заснував Браунінгівське товариство. «Браунінґівські вечори» прославили його як тонкого поціновувача поезії. На той час Марк Твен був уже відомим літератором і успішним бізнесменом. Він заснував видавничу фірму. Однією з перших книг, опублікованих власним видавництвом, стали його «Пригоди Гекльберрі Фінна».
Під час економічної кризи 1893-1894 рр. видавництво розорилося. В цілях економії і можливості заробітків Твен з родиною переїхав до Європи. За чотири роки борги були виплачені, матеріальне становище сім'ї покращилося й у 1900 р. вони повернулися на батьківщину.
У 1901 році письменник одержав почесний ступінь доктора красного письменства від Єльского університету. У наступному році - почесний ступінь доктора права від Міссурійського університету. Марк Твен дуже пишався цими званнями. Для людини, яка у 12 років покинула школу, визнання його таланту ученими мужами знаменитих університетів було дуже важливим.
А поза тим, на схилі життя, доля раз по раз завдавала Твену жорстоких ударів. У 1896 p., саме тоді, коли він разом з дружиною подорожував навколо світу з метою написати на замовлення ще одну книгу «По екватору» (1897), від менінгіту померла улюблена дочка, двадцятип'ятирічна Сьюзі. В 1904 році Твен втратив дружину, а напередодні Різдва 1909 року від нападу епілепсії померла дочка Джин. Через рік помер старший брат. Письменник мужньо прийняв виклик долі, відповівши на нього лавиною оповідань, політичних і критичних статей, численних промов і гострих памфлетів.
Серед публікацій останнього періоду успіхом була повість, переповнена злим гумором, - «Людина, яку розбестив Гедліберг» (1899), в якій порушуються фундаментальні основи буття.
У 1906 році Марк Твен обзавівся особистим секретарем, яким став А. Б. Пейн. Він висловив бажання написати книгу про життя письменника. Твен починає диктувати Пейну історію свого життя. Через рік його знову відзначили ученим ступенем. Цього разу він одержав почесний ступінь доктора красного письменства від Оксфордського університету.
До цього часу Марк Твен був уже важко хворим, а більшість членів його родини померли один за одним. Письменника мучать жорстокі напади стенокардії. Зрештою, серце не витримало, і 24 квітня 1910 року, у віці 74 років, Марк Твен помер.
Його останній твір - сатирична повість «Таємничий незнайомець» була опублікована посмертно в 1916 році по незавершеному рукопису.
Цікаво знати:
В день, коли народився Марк Твен, поруч з Землею пролітала комета Галлея і помер письменник в день її наступної появи біля земної орбіти. Письменник передбачив свою смерть ще в 1909 році: «Я прийшов у цей світ разом з кометою Галлея, і в наступному році покину його разом з нею».
Марк Твен дружив з одним з найзагадковіших людей свого часу - винахідником Ніколою Тесла. Письменник і сам запатентував кілька винаходів, як то: саморегульовані підтяжки і альбом для вирізок з клейкими сторінками. Також Марк Твен винайшов блокнот з відривними листочками для журналістів, шафу з розсувними полицями, машинку для зав'язування краваток.
У США створено два музеї Марка Твена. Один розташований у місті Ганнібал (штат Міссурі), а другий - у Гартфорді (штат Коннектикут). Музей у м. Ганнібалі називають «Будинком Тома Сойєра».
У невеликому американському містечку Ганнібал, де пройшли дитячі роки майбутнього письменника, на високому скелястому березі стоїть пам'ятник двом нерозлучним підліткам, образи яких було створено творчою фантазією Марка Твена, - Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну.

***

Матеріали інформаційного бібліографічного списку літератури можна використати організаторам дитячого читання для підготовки до проведення уроків зарубіжної літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника, популяризації дитячої літератури.
Запропоновану літературу можна знайти у фондах Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра.

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА:

Твен, Марк. Пригоди Гекльберрі Фінна : роман / пер. з англ. І. І. Стешенко ; [худож. О. Б. Богомаз]. - К. : Національний книжковий проект, 2010. - 464 с. : іл. - (Бібліотека шкільної класики ; 6 кл., Позакласне читання).
ЦДБ(с), б/ф 04, 07, 11, 16

Твен, Марк (1835-1910). Пригоди Гекльберрі Фінна : [роман] / С. Л.Клеменс ; з англ. пер. І. Стешенко ; [худож. О. Богомаз]. - К. : Школа, 2008. - 400 с. : іл. - (Золота бібліотека).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Твен, Марк. Пригоди Гекльберрі Фінна : роман / М. Твен ; пер. з англ. І. І. Стешенко ; [худож. О. Б. Богомаз]. - К. : Школа, 2008. - 400 с. : іл. - (Дитячий світовий бестселер).
б/ф 02, 03, 06, 07, 08, 09,14, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28

Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра : повість / М. Твен ; пер. з англ. В. Митрофанова ; [іл. О. Богомаз]. - К. : Національний книжковий проект, 2010. - 288 с. : іл. - (Дитячий світовий бестселер).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 06, 07, 09, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 24, 25, 28

Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра : повість / М. Твен ; пер. з англ. В. Митрофанова ; [іл. О. Богомаз]. - К. : Національний книжковий проект, 2010. - 288 с. : іл. - (Бібліотека шкільної класики).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 06, 13, 16, 19, 24, 25

Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра / [пер. з англ.: Л. Красавіцької, С. Суліми ; адапт. Д. Лайкен ; іл. студії "Пабло Маркос"]. - Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2007. - 160 с. : іл. - (Моя улюблена класика).
б/ф 04

Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра ; Пригоди Гекльберрі Фінна / М. Твен ; [пер. І. Л. Базилянської ; худож. М. Гец]. - Харків : Школа, 2007. - 431 с. : іл. - (Бібліотека пригод). - Бібліогр.: с. 540.
б/ф 04

Твен, Марк. Пригоди Тома Сойєра ; Пригоди Гекльберрі Фінна : повісті : пер. з англ. / [вступ. сл. О. Тараненко ; іл.: Г. Мазурін, Г. Фітінгоф]. - Тернопіль ; К. : Навчальна книга - Богдан : Веселка, [2004]. - 480 с. : іл. - (Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах "Світовид") (Література 19 століття).
б/ф 26

Твен, Марк. Приключения Гекльберри Финна : [роман] / [пер. с англ. А. Николаевской]. - М. : Детство. Отрочество. Юность, 2004. - 240 с. : ил. - (Иллюстрированная классика).
б/ф 15

Твен, Марк. Приключения Гекльберри Финна : роман / М. Твен ; пер. с англ. Н. Дарузес ; [послесл. А. Зверева ; ил. Г. Фитингофа]. - М. : ОНИКС 21 век, 2004. - 365 с. : ил. - (Золотая библиотека).
ЦДБ(с), б/ф 06, 11, 19, 25, 30

Твен, Марк (1835-1910). Принц і злидар : [повість] / К. С. Ленгхорн ; пер. з англ. Ю. Лісняк ; [худож. А. Воробйов]. - К. : Махаон-Україна, 2006. - 256 с. : іл. - (Казкові повісті).
б/ф 02, 04, 09, 10, 14, 16, 19, 24, 26, 28

Твен, Марк. Принц і злидар : повість / М. Твен ; пер. з англ. М. Рябової ; ред. М. О. Слюсаревська ; худож. В. Гальдяєв. - К. : Школа, 2005. - 220 с. : іл. - (Золота бібліотека видавництва "Школа").
б/ф 17, 19, 30

Твен, Марк. Принц и нищий : повесть / М. Твен ; [пер. с англ. К. Чуковского, Н. Чуковского ; худож. А. Воробьев]. - М. : Махаон, 2008. - 256 с. : ил. - (Сказочные повести).
ЦДБ(мл), б/ф 03, 15, 30

Твен, Марк. Принц и нищий : повесть / М. Твен ; [пер. с англ. К. Чуковского, Н. Чуковского ; худож. В. Гальдяев]. - М. : ОНИКС 21 век, 2004. - 304 с. : ил. - (Золотая библиотека).
ЦДБ(с), б/ф 02, 16

Твен, Марк (1835-1910). Простаки за границей, или Путь новых паломников : [рассказы : пер. с англ.] / М. Твен ; [предисл. В. Татаринова]. - М. : Эксмо-Пресс, 2002. - 640 с. : ил. - (Зарубежная классика).
ЦДБ(с)

ЛІТЕРАТУРА ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Абельмас, Нина Васильевна. Золотая энциклопедия афоризмов : мудрые мысли великих людей / Н. В. Абельмас ; [ред. С. Ковалева]. - Донецк : БАО, 2008. - 416 с. : іл.
б/ф 14

Васильева, Елена Константиновна. 100 знаменитых писателей / Е. К. Васильева ; [авт. и рук. проекта Д. Таболкин]. - Харьков : Фолио, 2006. - 510 с. - (100 знаменитых).
ЦДБ(с), б/ф 14, 24, 28

Дереш, Любко. Любко Дереш про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінга / Л. Дереш ; худож. О. Полоскіна. - К. : Грані-Т, 2007. - 72 с. : іл. - (Життя видатних дітей).
ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Костецький, Анатолій Георгійович. Пригоди славнозвісних книг / А. Г. Костецький ; голов. ред. І. Нізельська ; худож. В. Бариба. - К. : Початкова школа, 2005. - 224 с.
ЦДБ(с), б/ф 08

Меженко, Юрий Степанович. 60 знаменитых писателей : судьба и творчество / Ю. С. Меженко ; [ред. О. В. Марчукова ; худож. С. Ю. Донец]. - Донецк : БАО, 2006. – 336 с. : іл. - (Жизнь выдающихся людей).
б/ф 14

100 знаменитых американцев / [авт. и рук. проекта Д. Таболкин]. - Харьков : Фолио, 2004. - 509 с. : іл. - (100 знаменитых).
б/ф 30

Усі письменники і народна творчість : [довідник] / [авт.: І. Н. Черсунова, Р. Б. Шутько та інші ; голов. ред. Д. В. Марков]. - К. : Майстер-клас, 2007 ; 2008. - 864 с.
ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 08, 09, 10, 14, 19, 24, 26, 28

Я познаю мир : дет. энцикл. : Тайны литературы / [авт.-сост. С. Н. Зигуненко ; худож. И. Л. Терехова]. - М. : Астрель : АСТ, 2002. - 400 с. : іл. - (Я познаю мир).
б/ф 04

Энциклопедия для детей. Т. 15 : Всемирная литература. Ч. 2 : ХІХ и ХХ века / [гл. ред. В. Володин ; худож. Е. Дукельская]. - М. : Аванта+, 2005. - 656 с. : іл. - Библиогр.: с. 647.
б/ф 04

***

Арабески до повісті "Пригоди Гекльберрі Фінна" : 135 років - Марк Твен "Пригоди Гекльберрі Фіна" // Шкільна бібліотека. - 2019. - № 5. - С. 16-20.

Все про все : сторінки для допитливих : [добірка статей]. Вип. 2 // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 15-16. - С. 129-144.

Гузь, О. А. Соотношение художественных миров в "Рассказе собаки" Марка Твена : 5 клас / О. А. Гузь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2011. - № 6. - С. 5-7.

Гузь, О. О. Світ дитинства : уроки для 5 класу / О. О. Гузь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2014. - № 11. - С. 2-40, 3-я с. обкл.

Дерягіна, В. "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері. "Принц і жебрак" Марка Твена : [інсценівка] : книги-ювіляри 2017 / В. Дерягіна // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 2. - С. 97-99.

[Добірка матеріалів до свят та знаменних дат листопада, про правила дорожнього руху, рекомендації щодо сімейного виховання, розповіді про таємниці людини, про техніку малювання ватою, цікаві факти з життя Марка Твена] // Позакласний час. - 2015. - № 10. - Творча скарбничка. - 2015. - Вип. 12. - С. 13-24.

Із скарбнички педагогічних знахідок учасників дистанційного тренінгу "Сучасні підходи до навчання світової літератури" // Зарубіжна література в школах України. - 2011. - № 12. - С. 13-17.

Книжки-ювіляри 2019 : плакати для виставки у шкільній бібліотеці // Шкільна бібліотека. - 2019. - № 5. - Тематична вкладка. - С. 1-16.

Марк Твен (1835-1910) // Шкільна бібліотека. - 2019. - № 7. - С. 92-93.

Назарчук, О. І. Мандрівка до загадкової країни Читалії : театралізоване дійство / О. І. Назарчук // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2014. - № 12. - С. 36-40.

Озброєні словом : 3 березня - Всесвітній день письменника // Шкільна бібліотека. - 2020. - № 2. - С. 14-15.

Трибуна педагогічної майстерності : уроки 4 клас : заняття - старша група : [творчі доробки вчителів початкових класів та вихователів ДНЗ] // Розкажіть онуку. - 2014. - № 2 (лютий). - С. 47-74.

Сербіна, Т. Б. Вечір-подорож у царину літератури : позакласні заходи / Т. Б. Сербіна, Л. П. Гнатів // Зарубіжна література в школах України. - 2012. - № 3. - С. 44-45.

Тутко, Н. І. Герої, з якими завжди весело : урок-зіставлення (порівняльна характеристика образів Тома Сойера і Федька-халамидника) : [літературні паралелі] / Н. І. Тутко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2016. - № 3. - С. 34-36.

Федчак, Л. В. Чому ми читаємо цей роман : [Марк Твен "Пригоди Тома Сойєра"] : [учитель - учителеві] / Л. В. Федчак ; передм. О. В. Гайченко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2016. - № 6-7. - С. 40-45. - Бібліогр.: с. 45.

Хроменко, І. Марк Твен - письменник-гуманіст, неперевершений майстер сміху : сценарій літературної вітальні, присвяченої 180-річчю від дня народження Марка Твена / І. Хроменко // Зарубіжна література в школах України. - 2015. - № 10. - С. 48-53.

Шамрай, Л. Є. Веселий вигадник Марк Твен / Л. Є. Шамрай // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 142-144.

 ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

 Марк Твен [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/printout.php?id=289. – Назва з екрана.

Марк Твен. Біографія [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=5983. – Назва з екрана.

Марк Твен. Біографія [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://tvirnatemu.blogspot.com/2013/03/blog-post_6254.html. – Назва з екрану.

Марк Твен. Біографія, життєвий і творчий шлях [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://narodna-osvita.com.ua/1191-mark-tven-bografya-zhittyeviy-tvorchiy-shlyah.html. – Назва з екрана.

Марк Твен – великий улюбленець дітей [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/printout.php?id=290. – Назва з екрана.

Марк Твен – життя і творчість [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://zarlit.com/article/34.html. – Назва з екрану.

Марк Твен. Повні тексти творів [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/author.php?id=128. – Назва з екрана.

Марк Твен. Пригоди Гекльберрі Фіна [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=18. – Назва з екрана.

Марк Твен. Пригоди Тома Сойєра [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=17. – Назва з екрана.

Марк Твен. Принц і злидар [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=19. – Назва з екрана.

Марк Твен. Твори для дітей [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://www.ukrreferat.com/index.php?referat=85532. – Назва з екрану.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"