ДО 200-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА
(1814-1861)

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ


І мене в сім’ї великій,
Сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом'янути 
Незлим тихим словом.
 Т. Г. Шевченко

9 березня 2014 року виповнюється 200 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя.

Президент України оголосив 2014 рік Роком Тараса Шевченка в Україні.

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко. Батьки Шевченка були кріпаками Василя Васильовича Енгельгарда - поміщика, що володів 50 тис. кріпаків і був власником близько 160 тис. десятин землі. Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки, у ній, окрім Тараса, було 6 дітей - старші – Катерина, Марія, Микита, молодші - Ярина, Марія, Йосип.

В 1843 р. Шевченко змалює хату в Кирилівці, де провів своє дитинство. У восьмирічному віці батько віддав Тараса до школи, до кирилівського дячка-вчителя Павла Рубана. В 1823 р., коли Тарасу було дев'ять років, померла мати. Батько одружується вдруге на Оксані Терещенко, а у 1825 р. помирає і сам батько.

Залишившись сиротою, малий Тарас деякий час жив у дядька Павла, який став опікуном сиріт. Згодом майбутній поет іде школярем-попихачем до кирилівського дяка Петра Богорського, де його життя було постійно напівголодним. Звідти він тікає у Лисянку до диякона-живописця, а згодом - у село Тарасівку до дяка-маляра, але дяк відмовив йому. Утративши надію стати маляром, Т. Шевченко повертається до Кирилівки й пасе громадську череду.

В 1827 р. Т. Шевченко наймитує у кирилівського священика Григорія Кошиця. Із ранніх років він цікавився народною творчістю, у дяків навчився читати й писати, рано виявився у хлопця хист і до малювання.

Восени 1829 р. разом з обслугою Енгельгарда Шевченко виїздить до міста Вільно. Помітивши здібності козачка до малювання, Енгельгард віддає Тараса вчитися у досвідченого майстра, можливо, Яна Рустемаса. У 1831 р. сімнадцятирічний Шевченко приїздить до Петербурга, куди було переведено Енгельгарда. В 1832 р. Енгельгард законтрактував Шевченка на чотири роки Ширяєву - різних живописних справ майстру.

У 1836 р. Т. Г. Шевченко у складі артілі Ширяєва розписує театр у Петербурзі. Цього ж року він знайомиться з художником-земляком Іваном Сошенком. Пізніше відбувається знайомство художника-кріпака з Є. Гребінкою, В. Григоровичем, О. Венеціановим, В. Жуковським, К. Брюлловим. У лютому 1837 р. Товариство заохочення художників дозволило Т. Шевченкові (неофіційно) відвідувати навчальні класи.

У квітні 1837 р. К. Брюллов пише портрет В. Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші було викуплено Тараса Шевченка з кріпацтва. 25 квітня 1838 р. на квартирі Карла Брюллова йому була вручена Василем Жуковським відпускна.

Цього ж року Т. Г. Шевченка було офіційно зараховано "стороннім учнем" до Академії мистецтв. Український митець із великою жадобою слухає лекції в академії, багато читає, користується бібліотекою К. Брюллова, пише вірші, відвідує театр, виставки, музеї - швидко здобуває знання. В 1838 р. Т. Шевченко знайомиться із художником Штернбергом.

У січні 1839 р. Т. Г. Шевченка зарахували пансіонером Товариства заохочення художників, а згодом, у квітні, нагородили срібною медаллю 2-го ступеня за малюнок з натури.

У 1840 р. його було нагороджено срібною медаллю 2-го ступеня за першу картину олійними фарбами "Хлопчик-жебрак дає хліб собаці".

У цей період життя митця захоплює і літературна творчість. В 1837 р. ним була написана балада "Причинна", у 1838 р. - поема "Катерина", елегія "На вічну пам'ять Котляревському", у 1839 р. - поезія "Тополя", "До Основ'яненка".

У 1840 р. побачила світ збірка творів Т. Шевченка "Кобзар", що містила вісім творів: "Думи мої ...", "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка", "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч". У 1841 р. вийшов альманах "Ластівка" із п'ятьма творами Т. Г. Шевченка: баладою "Причинна", поезіями "Вітре буйний", "На вічну пам'ять Котляревському", "Тече вода в синє море...", першим розділом поеми "Гайдамаки" - "Галайда", окремим виданням вийшла поема "Гайдамаки".

У вересні того ж року Т. Шевченка відзначено третьою срібною медаллю 2-го ступеня за картину "Циганка-ворожка".

19 травня 1843 р. Т. Г. Шевченко разом із Є. П. Гребінкою їде в Україну. У вересні відвідує Кирилівку, зустрічається з братами і сестрами, пише малюнок "Хата батьків Т. Г. Шевченка в с. Кирилівці".

В Україні Т. Шевченко зробив чимало ескізів олівцем до задуманої серії офортів "Живописна Україна". З Кирилівки їде на Березань, де пише вірш "Розрита могила". Із жовтня 1843 р. Т. Шевченко живе переважно в Яготині у Рєпніних. Тут Т. Шевченко робить на замовлення дві копії портрета М. Рєпніна, малює дітей В. Рєпніна та автопортрет, пише поему "Тризна", яку присвячує Варварі Рєпніній.

На початку 1844 р. Тарас Григорович виїхав до Москви. Із Москви Т. Шевченко виїхав до Петербурга. У листопаді 1844 р. побачив світ перший випуск "Живописної України", до якого увійшли шість офортів: "У Києві", "Видубицький монастир у Києві", "Старости", "Судня рада", "Дари Богдановії українському народові", "Казка".

В 1844 р. поет закінчує поему "Сова", створює поему "Сон", поезії "Дівичії ночі", "У неділю не гуляла...", "Чого мені тяжко, чого мені нудно...", "Заворожи мені, волхве..." та вірш "Гоголю".

У березні 1845 р. Т. Шевченко закінчив навчання в Академії мистецтв, йому було присвоєно звання "некласного художника". У кінці березня Тарас Григорович виїздить до Москви. У квітні 1845 р. поет приїздить в Україну, щоб постійно тут жити і працювати.

Одержавши від Київської Археологічної комісії доручення зарисувати історичні пам'ятки, Шевченко вирушає на Звенигородщину. Відвідавши село Андруші, він малює дві сепії "Андруші".

На початку жовтня Т. Шевченко приїхав у Миргород. Тут він написав поезії "Не женися на багатій...", "Не завидуй багатому..." та містерію "Великий льох". У Переяславі, де він живе у Козачковського, Шевченко пише поеми "Наймичка", "Кавказ", вступ до поеми "Єретик". Завершені твори 1843-1845 рр. він об'єднав у альбом "Три літа".

Наприкінці листопада поет їде до Києва, а незабаром його офіційно затвердили співробітником Київської Археологічної комісії.

Наприкінці грудня тяжко хворий Т. Г. Шевченко приїхав до Переяслава, там він написав "Заповіт". Навесні деякий час жив у Києві, познайомився із членами Кирило-Мефодіївського товариства.

Наприкінці березня 1847 р. почались арешти членів Кирило-Мефодіївського товариства. Т. Шевченка заарештували 5 квітня 1847 р. на дніпровській переправі, коли він повертався до Києва, та відібрали збірку "Три літа".

 17 квітня 1847 р. Т. Г. Шевченка привезли до Петербурга і ув'язнили в казематі "Третього відділу". Тут він створив цикл поезій "В казематі" ("В. Костомарову", "Чи ми ще зійдемося знову?", "Мені однаково...", "Садок вишневий коло хати"). Його участь у Кирило-Мефодіївському товаристві не була доведена, але документом для обвинувачення був альбом "Три літа".

Згодом Т. Шевченка заслали рядовим до Окремого Оренбурзького корпусу, заборонивши писати й малювати. 8 червня 1847 р. його доставили в Оренбург, а незабаром відправили в Орську фортецю. Цей шлях він описав у повісті "Близнецы".

В Орській фортеці із-під пера Т. Шевченка з'являються нові вірші: "Думи мої, думи мої...", "Згадайте, братія моя...", поеми "Княжна", "Сон", "Москалева криниця", поезії "N. N." ("Мені тринадцятий минало"), "Іржавець", "А. О. Козачковському", "Полякам".

У першій половині 1848 р. в Орській фортеці Т. Шевченко написав чотири твори: "А нумо знову віршувать", "У бога за дверми лежала сокира", "Варнак", "Ой гляну я, подивлюся...".

У березні 1848 р. Т. Г. Шевченка як художника включили до складу Аральської описової експедиції. Тут він виконав малюнки "Пожежа в степу", "Джангисагач", "Укріплення Раїм. Вид з верфі на Сирдар'ї", "Урочище Раїм з заходу", "Укріплення Раїм", "Спорядження шхун" (два малюнки), "Пристань на Сирдар'ї", та інші.

Восени 1849 р. експедиція повернулася до Оренбурга, і Т. Шевченко залишився опрацьовувати її матеріали.

23 квітня 1850 р. Т. Шевченка знову заарештували, поета відправили до Орська, згодом його перевели у віддалене Новопетровське укріплення.

Улітку 1851 р. Т. Шевченка як художника включили до складу Каратауської експедиції, де він здобув деяку можливість малювати. В 1857 р., завдяки клопотанню друзів, поета звільнили із заслання. Чекаючи дозволу на звільнення, Т. Шевченко почав вести "Щоденник".

2 серпня 1857 р. Т. Г. Шевченко відбув із Новопетровського укріплення до Петербурга. Дорогою Шевченко малював краєвиди і портрети. Прибувши до Нижнього Новгорода, довідався, що йому заборонено в'їзд до обох столиць. Доброзичливий медик засвідчив хворобу Шевченка, що дало йому можливість прожити усю зиму у Нижньому Новгороді. За зиму 1857-1858 рр. Шевченко створив багато портретів, малюнків, редагував і переписував у "Більшу книжку" свої поезії періоду заслання, написав нові поетичні твори: "Неофіти", "Юродивий", триптих "Доля", "Муза", "Слава".

Одержавши дозвіл на проживання у столиці, 8 березня поет залишив Нижній Новгород і через два дні прибув до Москви.

27 березня Т. Шевченко прибув до Петербурга. Жив поет спочатку в Лазаревського, а потім в Академії мистецтв, у відведеній йому майстерні. Як художник Шевченко після заслання найбільшу увагу приділяє гравіруванню. У жанрі гравюри він став справжнім новатором у Росії. 2 вересня 1860 р. Рада Академії мистецтв ухвалила надати Шевченкові звання академіка гравірування.

У травні 1859 р. Шевченко одержав дозвіл виїхати в Україну і за поетом встановили суворий таємний нагляд. Т. Шевченко кілька днів жив у Кирилівці, бачився з рідними. У цей період він написав чимало поезій та малюнків. Поет мав намір купити недалеко від с. Пекарів ділянку землі, щоб збудувати хату й оселитися.

15 липня поблизу с. Прохорівки його заарештували. Згодом поета звільнили, але наказали виїхати до Петербурга. 7 вересня 1859 р. він прибув до Петербурга. На початку 1860 р. вийшов друком "Кобзар", двома накладами вийшов альманах "Хата" із дев'ятьма новими поезіями Шевченка, об'єднаними під редакційною назвою "Кобзарський гостинець". У журналі "Народное чтение" опубліковано автобіографію поета.

В 1861 р. Шевченко видав підручник для недільних шкіл, назвавши його "Букварь южнорусский".

На початку 1861 р. поет тяжко захворів і 10 березня помер. У своєму останньому вірші "Чи не покинуть нам, небого", написаному за 11 днів до смерті,  поет висловлює передчуття близької смерті та надію, що його творчість не потоне в річці забуття.

Поховали Т. Г. Шевченка на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах на Україну і поховали на Чернечій (тепер Тарасова) горі біля Канева.

Український народ шанує пам'ять свого видатного сина.

З 1918 р. щорічно відзначається день народження Т. Шевченка. По всій Україні встановлені пам'ятники поетові, відкриті музеї, його могилу оголошено заповідником, ім'я поета присвоєно учбовим закладам, науковим установам, театрам, вулицям, бульварам, площам, пароплавам тощо.

Починаючи з 1962 р., щорічно присуджується Державна премія України імені

Т. Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Масовими тиражами друкуються його твори, перекладаються багатьма мовами.

За рішенням ЮНЕСКО, ювілеї поета відзначаються майже в усіх державах світу.

Матеріали запропонованого інформаційного бібліографічного списку можна використати організаторам дитячого читання для підготовки та проведення уроків української літератури, позакласних заходів, присвячених життю та творчості письменника.

Літературу можна знайти у фондах Дніпропетровської централізованої системи бібліотек для дітей.

 ТВОРИ Т. Г. ШЕВЧЕНКА

 Шевченко – це той, хто живе в кожному з нас. Він – як сама душа нашого народу, правдива і щира...Поезія його розлита повсюдно, вона в наших краєвидах і внаших піснях,у глибинних, найзаповітніших помислах кожного, чий дух здатен pозвиватись

 Олесь Гончар

 

с 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Вибране / Т. Г. Шевченко; [упорядкув. текстів В. О. Шевчука, С. Л. Коби ; передм. В. О. Шевчука]. - К. : Школа, 2008. - 448 с. - (Шкільна хрестоматія).

ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

 

с 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Вибране / Т. Г. Шевченко; [упоряд., передм. В. О. Шевчука, С. Л. Коби]. - К. : Школа, 2008. - 448 с. - (Бібліотека шкільної класики).

ЦДБ(с), б/ф 04 13, 26, 28, 30

 

с 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Вибране : для середнього та старш. шк. віку / Т. Г. Шевченко ; [упоряд.: В. О. Шевчук, С. Л. Коба ; передм. В. Шевчука]. - К. : Школа, 2004. - 448 с. - (Шкільна хрестоматія).

б/ф 11, 13, 25, 28

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Вірші. Поеми / Т. Г. Шевченко. - Харків : Фоліо, 2008. - 350 с. - (Українська класика).

б/ф 03

 

с 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Думи мої, думи мої... : [для середнього та ст. шк. віку] / Т. Г. Шевченко; [упорядкув. та передм. Н. В.Комар ; ред. Л.А.Климчик]. - К. : Школа, 2006. - 240 с. - (Хрестоматія школяра).

ЦДБ(с), б/ф 03, 11, 13, 14

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Заповіт нащадкам : вірші та поеми / Т. Г. Шевченко ; [ред.-уклад.: О. В. Зав' язкін ; худож. О. К. Перепелиця]. - Донецьк : БАО, 2009. - 352 с. : ілюстр.

ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 25, 26, 28, 30

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Золоті вірші Великого Кобзаря з коментарями / Т. Г. Шевченко; [ред.-уклад.: О. В. Зав' язкін ; худож. О. К. Перепелиця]. - Донецьк : БАО, 2009. - 416 с. : ілюстр.

ЦДБ(с), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 26, 28, 30

 

с 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [уклад. О. Д. Сиплина ; ред. Ю. В. Стецура]. - Донецьк : БАО, 2008. - 416 с.

б/ф 03, 07, 14

 

с 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [відп. за вип. О. А. Грабець]. - Донецьк : Сталкер, 2008. - 368 с.

б/ф 02, 10, 24, 26, 28, 30

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар / Т. Г. Шевченко; [вступ. ст. та комент. О. В. Зав'язкіна ; худож. О. К. Перепелиця]. - Донецьк : БАО, 2007. - 960 с.

б/ф 08, 15

 

с 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [уклад. О.Д.Сиплина ; ред. Ю.В.Стецура]. - Донецьк : БАО, 2006. - 416 с.

б/ф 04, 06

 

с 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [відп. за вип. О.А.Грабець]. - Донецьк : Сталкер, 2006. - 368 с.

б/ф 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар : повна збірка / Т. Г. Шевченко ; [вступ. ст. та прим. Р. Полонського]. - Харків : Фоліо, 2006. - 736 с. : ілюстр.

ЦДБ(с)

 

ст 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [текстологічна підгот., післямова, прим. С.А.Гальченка ; ред.: М.М.Ілляш, Н.В.Сойко ; добір ілюстр. Т.І.Андрущенко]. - К. : Школа, 2006. - 808 с. : ілюстр.

б/ф 24

 

ст 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар : повна збірка / Т. Г. Шевченко ;вступ. ст. та прим. Р.Полонського. - Харків : Фоліо, 2005. - 736 с. : ілюстр., 1 портр.

б/ф 06, 07, 15, 25

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович.Кобзар : повна збірка / Т. Г. Шевченко ; [ред. Р. Дерев'янченко]. - Харків : Школа, 2005. - 688 с.

б/ф 09, 16

 

ст 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович.Кобзар / Т. Г. Шевченко. - К. : Наукова думка, 2002. - 368 с. - (Бібліотека школяра).

ЦДБ(с), б/ф 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10

 

мл 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович.Кобзарик-школярик : [посіб. для учнів 1-4 кл.] / Т. Г. Шевченко ; [уклад. О. Д. Сиплива ; ред. Ю. В. Жиронкіна]. - Донецьк : БАО, 2007. - 224 с.

ЦДБ(с, мл), б/ф 17, 19, 26, 28, 30

 

мл 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович.Кобзарик-школярик / Т. Г. Шевченко ; [уклад. О. Д. Сиплива ; ред. Ю. В. Жиронкина]. - Донецьк : БАО, 2006. - 224 с. : [ілюстр.]. - Бібліогр.: с. 189-202.

б/ф 02

 

ст 84(4УКР)
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Малий Кобзар : [збірник] / Т. Г. Шевченко ; [худож.-оформ. Д. Толмачов]. - Донецьк : Донеччина, 2008. - 352 с.

б/ф 03

 

ст 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович. Малий Кобзар / Т. Г. Шевченко ; [худож.-оформ.:Б. П. Бублик, Л. Д. Киркач-Осипова ; голов. ред. Н. Є. Фоміна]. - Харків : Фоліо, 2005. - 383 с.

ЦДБ(с)

 

с 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович.Щоденник / Т. Г. Шевченко ;пер. з рос. О.Кониського; передм. та пер. поетич. творів В.Шевчука. - К. : Школа, 2003. - 271 с. - (Шкільна хрестоматія).

б/ф 17, 19, 24, 25, 26, 28

 

ст 84.4УКР
Ш 37

Шевченко, Тарас Григорович."Я так її, я так люблю..." = Я так, я так ее люблю : вибр. вірші та поеми / Т. Г. Шевченко ; упоряд. та прим. М.Павлюка; вступ. ст. М.Жулинського. - К. : Либідь, 2004. - 702 с. : ілюстр.

б/ф 02, 04, 06, 08

  МАТЕРІАЛИ ІЗ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ ПРО ЖИТТЯ ТА ТВОРЧІСТЬ

 Т. Г. ШЕВЧЕНКА

 Народ Шевченка не забуває і ніколи не забуде. Поет живе в серцях свого народу

 М. Рильський

Баган, Олег. Літературний романтизм: ідеологія, естетика, стиль / О. Баган// Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 35-46. - Бібліогр.: с. 45-46.

Барабаш, Юрій.Гоголь і Шевченко : (акценти) / Ю. Барабаш// Слово і час. - 2009. – № 12. - С. 3-17. - Бібліогр.: с. 16-17.

Баран, Ганна. О милий Боже України! : вплив Тараса Шевченка на українське молитвотворення другої половини 19-20 ст. / Г. Баран// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2010. - № 2. - С. 61-65.

Баранова, Вікторія.Символізм поеми-містерії Т. Шевченка "Великий льох" : 9-й кл. : [конспект уроку] / В. Баранова// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 6-8.

Бирзул, О. В. Кирило-Мефодіївське братство : 9-й кл. / О. В. Бирзул// Історія та правознавство. - 2011. - № 9. - С. 11-18.

Бовсунівська, Тетяна. Біблійний паралелізм у "Кобзарі" Тараса Шевченка /Т. Бовсунівська // Дивослово. - 2008. - № 3. - С. 36-40. - Бібліогр.: с. 40.

Бовсунівська, Тетяна.Шевченко і концепція войовничого романтизму / Т. Бовсунівська// Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 58-62.

Боліла, Алла. З іменем Шевченка - по життю / А. Боліла// Вісник Книжкової палати. - 2011. - № 3. - С. 48-51. - Бібліогр.: с. 51.

Бондар, Микола. Тематичні обрії Шевченкової поезії : наша Шевченкіана / М. Бондар // Дивослово. - 2010. - № 3. - С. 15-19.

Бородін, Василь. Динаміка творчого процесу Шевченка-поета / В. Бородін// Слово і час. - 2010. - № 3. - С. 3-29. - Бібліогр.: с. 29.

Боронь, Олександр. Повість "Несчастный": сюжет, жанр, система образів / О. Боронь// Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 11-15. - Бібліогр.: с. 15.

Боронь, Олександр. Поетика повісті Тараса Шевченка "Музыкант" / О. Боронь// Слово і час. - 2010. - № 3. - С. 30-39. - Бібліогр.: с. 39.

Бурко, Ольга. Література українського романтизму : 9-й кл. / О. Бурко// Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 46-57. - Бібліогр.: с. 56-57.

Буряк, Олена. Художнє осягнення вікової психології у творі "Мені тринадцятий минало..." / О. Буряк// Дивослово. - 2010. - № 3. - С. 20-23. - Бібліогр.: с. 23.

Бусел, Світлана. У жіночності - надія на вирішення протиріч : проблема західного індивідуалізму в творчості Т. Г. Шевченка і М. В. Гоголя : гендерний аспект образності / С. Бусел // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009. - № 5. - С. 52-58. - Бібліогр.: с. 57-58.

Бучнєва, Тетяна.Образ Т. Шевченка у творчості письменників Луганського краю : 9-й кл. / Т. Бучнєва// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 17-21.

Великий син великого народу// Позакласний час. - 2010. - № 2. - С. 147-148. - портрети.

Вельма, Ванда. Євмен Доломан. "Перебендя" (оповідання) : урок позакласного читання : 9-й кл. : [конспект] / В. Вельма// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 32-34. - Бібліогр.: с. 34.

Відоняк, Надія. Прототипи російських повістей Тараса Шевченка / Н. Відоняк // Дивослово. - 2007. - № 5. - С. 50-53.

Волинець, Наталія. Поет - співець страждань народних : перегук творів М. Некрасова з поезією Т. Шевченка : 9-й кл. / Н. Волинець, Т. Олексієнко // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 3. - С. 36-40.

"Володар у царстві духа": поетичний життєпис Тараса Шевченка// Бібліотечка "Дивослова". - 2008.-№3. - С. 5-63. - Бібліогр.: с.63.

Волошина, Людмила. Про "Заповіт" Т. Шевченка з точки зору метафізики / Л. Волошина // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 26.

Ворона, Ю. Життя Кобзаря - уроки для нащадків / Ю. Ворона // Бібліотечна планета. - 2011. - № 2. - С. 38. - Рец. на кн.: Чалий, М. Життя і твори Тараса Шевченка / М. Чалий. - К. : Веселка, 2011.

Гараздюк, Олеся. Тема жіночої долі у творчості Т. Шевченка : поема "Наймичка" : урок у 9 кл. / О. Гараздюк // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 20-22. - Бібліогр.: с. 22.

Генералюк, Леся. Художник і літератор Тарас Шевченко в контексті європейських мистецьких напрямів / Л. Генералюк // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2009. - № 3. - С. 56-58. - Бібліогр.: с. 58.

Гладіліна, Олена. Кому однаково? : до проблеми осмислення поезії Тараса Шевченка та її вивчення у школі / О. Гладіліна// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2007.- №1. - С. 12-17. - Бібліогр.: с.17.

Глинчак, Василь. Юність генія / В. Глинчак// Літературна Україна. - 2010. -27 трав. – С. 3.

Голомб, Марія. Т. Шевченко "Гайдамаки" : 9-й кл. : [конспект уроку] / М. Голомб // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 9-12. - Бібліогр.:с. 12.

Горболіс, Лариса. Художнє відображення "історії душі" в поезії Тараса Шевченка "Ми восени таки похожі..." / Л. Горболіс // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009. - № 2. - С. 98-106.

Горвачевський, Олексій. Тарасів тур / О. Горвачевський // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2009. - № 8. - С. 21-22.

Гордієнко, О. А. Жіночі образи західноєвропейської драматургії і поем Т. Шевченка /О. А. Гордієнко // Всесвітня література та культура. - 2010. - № 1. - С. 20-22. - Бібліогр.:с. 22.

Грабовський, Віктор. Жало духовного меча / В. Грабовський// Урядовий кур'єр. - 2007. - 7 берез. - С. 7.

Даниленко, Ірина. "Світе ясний! Світе тихий!" як стилізація церковного гімну / І. Даниленко // Дивослово. - 2008.-№3. - С. 41-44.

Діденко, Наталія. Шевченко-художник і Києво-Печерська лавра / Н. Діденко // Дивослово. - 2008.-№3. - С. 53-55. - Бібліогр.: с.55.

Дудіна, Тетяна. Про далекі минулі часи / Т. Дудіна, А. Панченков// Українська мова та література. - 2007.- №29-32. - С. 14-103.

Залога, Анастасія. Мій Шевченко : вітрила творчості / А. Залога // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 35.

Зарічна, Надія. Дві "Катерини" Тараса Шевченка : урок у 9-му кл. / Н. Зарічна,Н. Тарасова // Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 29-31. - Бібліогр.: с. 31.

Ілюк, Олеся. Використання творів Тараса Шевченка на уроках природознавства : 5-й кл. / О. Ілюк, В. Горук// Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2009. - №38. - С. 13-17. - Бібліогр.: с. 17.

Кальная, Зинаида. "Тарасова невеста" / З. Кальная// Эпоха в лицах. - 2008. - № 15. – С. 26-27.

Кирилюк, Зінаїда. Російські повісті Т. Шевченка (до історії створення) / З. Кирилюк // Слово і час. - 2008. - № 3. - С. 25-32. - Бібліогр.: с. 32.

Клочек, Григорій. Драматургічно-театральне і "кінематографічне" в поемі "Катерина" : "кінематографізм" Тараса Шевченка в контексті інтерактивних стосунків літератури і кіно / Г. Клочек // Дивослово. - 2012. - № 11. - С. 19-23.

Клочек, Григорій. "На Великдень, на соломі..." : до проблеми критеріїв художності літературного твору : наша шевченкіана / Г. Клочек// Дивослово. - 2013. - № 5. - С. 44-46.

Клочек, Григорій. Поезія Тараса Шевченка "Мені тринадцятий минало..." / Г. Клочек // Дивослово. - 2007.-№5. - С. 56-61. - Бібліогр.:с.61.

Клочек, Григорій. "Садок вишневий коло хати..." як кінотекст : [Т. Г. Шевченко] / Г. Клочек// Дивослово. - 2012. - № 5. - С. 20-27.

Клочек, Григорій. "Садок вишневий коло хати..." як кінотекст : монографічний аналіз твору : кінематографічний код Тараса Шевченка : новітнє прочитання творів Шевченка / Г. Клочек// Дивослово. - 2012. - № 6. - С. 22-27. - Продовж. Початок № 5, 2012.

Кобзар, Наталія. Загадка Канівського рушника / Н. Кобзар// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 22-25.

Коваленко, Марина. "Де козак, там і слава" : за поемою Т. Шевченка "Гамалія" : урок позакласного читання : 8кл. : [конспект] / М. Коваленко// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 26-31. - Бібліогр.: с. 30.

Козоріз, С. О. Вшановуємо Великого Кобзаря / С. О. Козоріз// Розкажіть онуку. - 2007. - № 2. - С. 4-7.

Колиска нашого Тараса - чарівна Черкаська сторона : мандруємо нашою Батьківщиною : [добірка статей] // Позакласний час. - 2012. - № 3. - С. 91-102.

Колосова, Вікторія. Захист проекту за поемою "Гайдамаки" Т. Шевченка : 9-й кл. : [матеріали до уроку] / В. Колосова// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 41-43.

Кононенко, В. О. Скарби безсмертного Кобзаря : до 196-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та 170-річчя з дня виходу "Кобзаря" / В. О. Кононенко // Календар знаменних і пам'ятних дат. - К., 2009. - № 1, 2010. - С. 110-125. - Бібліогр.: с. 120-125.

Константинова, Катерина. "Не було б Сошенка - не було б Шевченка" / К. Константинова // Українська мова та література. - 2009.-№8. - С. 14-15.

Копачова, Ніна. Поезія Т. Шевченка після заслання. "Неофіти" : 9-й кл. : [конспект уроку] / Н. Копачова// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 15-21. - Бібліогр.: с. 21.

Король, Н. В. Український національний рух наприкінці 40-х рр. 19 ст. Кирило-Мефодіївське братство : історія України : 9-й кл. / Н. В. Король// Історія та правознавство. - 2012. - № 14-15. - С. 50-54.

Котова, Ілона. Розвиток навичок мислення високого рівня на уроках української літератури (за таксономією Б. Блума) : методична скарбничка / І. Котова// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 17. - С. 4-33. - Бібліогр.: с. 33.

Крупа, Т. М. Пам'ятки архітектури та образотворчого мистецтва, обов'язкові для розпізнавання абітурієнтами : (відповідно до програми ЗНО з історії України) / Т. М. Крупа// Історія та правознавство. - 2012. - № 2-3. - С. 2-39.

Кузнецов, Юрій. Тарас Шевченко і Михайло Коцюбинський / Ю. Кузнецов// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009.-№3. - С. 4-6.

Лаборева, Ольга. Більший живописець, ніж поет? : відгук на картину Тараса Шевченка "Катерина" / О. Лаборева// Українська мова та література. - 2007.-№19-20. - С. 17-18.

Левченко, Галина. "Вичаровування" любові як спосіб осягнення психічної гармонії у вірші Тараса Шевченка "N. N. - Мені тринадцятий минало" : наша шевченкіана / Г. Левченко// Дивослово. - 2013. - № 5. - С. 39-43. - Бібліогр.: с. 43.

Маїль, Надія. "Шевченко понад часом" Євгена Сверстюка : наша шевченкіана / Н. Маїль
// Дивослово. - 2013. - № 5. - С. 35.

Малько, Валентина. Життєпис Т. Шевченка. Вірш "Мені тринадцятий минало" : 7-й кл. : [конспект уроку] / В. Малько// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. – № 5-7. - С. 13-14. - Бібліогр.: с. 14.

Марко, Василь. Наближення до Шевченка : аналітичні етюди / В. Марко// Дивослово. - 2012. - № 5. - С. 44-47.

Марушкевич, Лариса. Віра в майбутнє нації : [урок-дослідження] / Л. Марушкевич // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 31-33.

Марущак, Ніна. Шевченківські сліди на миколаївській землі / Н. Марущак// Шкільна бібліотека. - 2013. - № 15-16. - С. 3-4.

Матвіїшин, В.Г. Зарубіжна література й естетика у творчій рецепції Тараса Шевченка / В. Г. Матвіїшин// Всесвітня література та культура. - 2008. - № 5. - С. 2-9.

Матюшкіна, Тетяна. Суголосно-неповторні : порівняльний аналіз поем "Гайдамаки" Тараса Шевченка та "Конрад Валленрод" Адама Міцкевича / Т. Матюшкіна// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009.-№5. - С. 59-63. - Бібліогр.: с. 63.

Мачуський, Сергій. Вивчаємо історію рідного краю : вступ до історії України : 5-й кл. / С. Мачуський // Історія України (Шкільний світ). - 2012. - № 13-14. - С. 23-29. - Бібліогр.: с. 26, 29.

Медведєва, Олеся. Романтична балада в російській, українській та польській літературах / О. Медведєва// Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2012. - № 3. - С. 23-28. - Бібліогр.: с. 28.

Медриш, Ирина. Чайковский и Шевченко: образно-типологические параллели / И. Медриш// Музыка и время. - 2007.-№12. - С. 20-21.

Мельник, О. В. Байрон у творчій рецепції Тараса Шевченка / О. В. Мельник // Всесвітня література та культура. - 2010. - № 12. - С. 10-15. - Бібліогр.: с. 15.

Мельник, О. В. Байрон у творчій рецепції Тараса Шевченка / О. В. Мельник // Зарубіжна література в школах України. - 2008. - № 3. - С. 14-19. - Бібліогр.: с. 19.

Мельник, Оксана. Через віки з любов’ю : захист учнівських проектів : 9-й кл. : [конспект уроку] / О. Мельник// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 36-39.

Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття... : [із збірки "Книга творить людину"] / уклад. Н. І. Безручко // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 38-45. - Бібліогр.: с. 45.

Мовчун, Антоніна. Грані таланту великого Кобзаря : Т.Г.Шевченко - художник / А. Мовчун// Початкова школа. - 2008.- №3. - С. 1-8.

Мойсеїв, І. Т. Шевченко і Й. Бродський: вектор творчого методу / І. Мойсеїв // Зарубіжна література. - 2009. - № 15-16. - С. 17-23.

Момот, Неля. Щоденниковість та автобіографізм у повісті Т. Шевченка "Близнецы" : (філософська інтерпретація) / Н. Момот// Слово і час. - 2009. - № 8. - С. 24-32. - Бібліогр.: с. 32.

Наумова, Надія.Многостраждальна Тарасова гора / Н. Наумова// Чумацький шлях. - 2011. - № 2. - С. 10-12.

Нахлік, Євген. Тарас Шевченко: архетипні постави поета / Є. Нахлік// Дивослово. - 2011. - № 5. - С. 42-44.

Нетлінне слово : 170 років тому побачило світ перше видання "Кобзаря" // Шкільна бібліотека. - 2010. - № 2. - С. 128.

Огієнко, Іван. Стародавні вірування українського народу в творчості Тараса Шевченка / І. Огієнко// Валеологія. - 2010. - № 5-6 (березень). - С. 32.

Омельченко, Ірина. "Сини мої, гайдамаки!... нерозумні діти..." : гуманістичний зміст Шевченкової поеми "Гайдамаки" / І. Омельченко// Дивослово. - 2007.-№9. - С. 23-26. - Бібліогр.: с.26.

Осадча, Оксана. Матері й опікуни / О. Осадча // Українська мова та література. - 2007. - № 13-14. - С. 11-13. - Бібліогр.: с.13.

Павлів, Ірина. Балада Тараса Шевченка "Причинна" : урок літератури в 9-му кл. / І. Павлів // Дивослово. - 2010. - № 3. - С. 32-38.

Павлюк, Ігор. Шевченкіана у пресі Волині, Полісся, Холмщини, Підляшшя 1917-2000 років / І. Павлюк // Слово і час. - 2009. - № 2. - С. 38-46. - Бібліогр.: с. 46.

Паламар, Олександр. Святе письмо в житті письменників : матеріали до уроку позакласного читання в 9-му кл. / О. Паламар// Українська мова та література. - 2009.– №1-3. - С. 18-23.

Пам'ятники Кобзареві// Позакласний час. - 2010. - № 2. - С. 7-10.

Пасько, Ірина. Т. Шевченко "Причинна" ознаки романтизму в баладі :тривога за жіночу долю : 9 кл. : [урок-психологічне дослідження] / І. Пасько// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 27-30.

Пахаренко, Василь. Генеза Шевченкової етики : наша шевченкіана / В. Пахаренко // Дивослово. - 2013. - № 5. - С. 36-38. - Бібліогр.: с. 38.

Пилипенко, Олександра. Роздуми над "Катериною" Шевченка: чи любили батьки свою дочку? : матеріали до уроку у старших класах середньої школи / О. Пилипенко// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2008.-№2. - С. 56-64.

Поліщук, Ярослав. Від правди до істини Шевченка / Я. Поліщук// Українська мова та література. - 2010. - № 7. - С. 3-9.

Пономаренко, Микола. Т. Шевченко - літописець козацької слави : [матеріли до лекції-концерту] : [ноти] : [пісні] / М. Пономаренко// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 34-41.

Реве та стогне Дніпр широкий : історія пісні// Позакласний час. - 2008.-№2. - С. 30-31.

Русанова, Олена. Тарас Шевченко - життєпис і творчість : матеріали для уроків у 7-му кл. / О. Русанова// Українська мова та література. - 2009.-№8. - С. 16-18.

Савчук, Валентина. Традиційні та нові акценти у вивченні життя і творчості Тараса Шевченка у школі / В. Савчук // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 38-40. - Бібліогр.: с. 40.

Салига, Тарас. Розкуймося, братаймося : роздуми у 165-ту річницю з часу першої подорожі Тараса Шевченка в Україну / Т. Салига// Літературна Україна. - 2008.-13 берез., 20 берез. - С. 8, 7.

Сверстюк, Євген. Бог у Шевченковому житті і слові : наша шевченкіана / Є. Сверстюк // Дивослово. - 2013. - № 5. - С. 31-34.

Сверстюк, Євген. Геній віри і любові / Є. Сверстюк// Літературна Україна. - 2009. - 5 берез. - С. 1, 3.

Сверстюк, Євген. Гоголь і Шевченко в Петербурзі / Є. Сверстюк // Дивослово. - 2009. –№ 4. - С. 56-58.

Сверстюк, Євген. На моїм віку : [есеї] / Є. Сверстюк // Дивослово. - 2008. - № 12. - С. 51-56.

Семеняк-Штангей, Валентина. Сонячний бунтівник із великої космічної хати : [спроба філософського прочитання "Кобзаря" Т. Г. Шевченка з погляду езотеричних знань] / В. Семеняк-Штангей // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 21. - С. 4-6.

Середа, Ольга. Луганський край шанує Кобзаря : (розробка заняття з краєзнавства у 2 кл.) / О. Середа// Початкова школа. - 2011. - № 5. - С. 45-46.

Сипливець, С. П. Поема Т.Г. Шевченка "Княжна" у контексті національного й загальнолюдського / С. П. Сипливець// Зарубіжна література в школах України. - 2007. - № 8. - С. 46-47. - Бібліогр.: с. 47.

Скоць, Андрій. Віршоване пророцтво Тараса Шевченка "Ісаія. Глава 35 (Подражаніє") : спроба порівняльно-типологічного аналізу / А. Скоць// Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 8-10.

Славинский, Максим. Шевченківські пам'ятні дні : 1911 р. у Петербурзі / М. Славинский // Шкільна бібліотека. - 2010. - № 2. - С. 19-21.

Смирнова, Рената. Таємниця трагічної любові Шевченка / Р. Смирнова// Чумацький шлях. - 2010. - № 2. - С. 9-13.

Смілянська, Валерія. Композиція ліро-епічних творів Шевченка / В. Смілянська // Слово і час. - 2008. - № 3. - С. 33-39. - Бібліогр.: с.39.

Смілянська, Валерія. Шевченкова романтична поема: система індивідуальних жанрових модифікацій / В. Смілянська// Слово і час. - 2010. - № 6. - С. 3-19. - Бібліогр.: с. 19.

Степаненко, Микола."Народився, щоб осяяти Україну" : Шевченкіана Олеся Гончара / М. Степаненко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2008. - № 2. - С. 4-20. - Бібліогр.: с.20.

Степаненко, Микола. "...Шевченкова мова й стала в нас за наріжну підвалину нашої літературної мови..." : коротке слово про значення Великого Кобзаря в історії української мови / М. Степаненко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2006. - № 9-10. - С. 4-16. - Бібліогр.: с.16.

Стеценко, Ольга. "Сині аж чорні очі" / О. Стеценко// Українська мова та література. - 2007.- №9. - С. 28-32.

Сторожук, Лариса. Тарас Шевченко і Одеса : урок-дослідження з елементами мультимедійної презентації та театралізації / Л. Сторожук// Дивослово. - 2012. - № 3. – С. 33-37. - Бібліогр.: с. 37.

Тарас Шевченко : до 200-річчя Кобзаря : Шевченківський календар : жовтень// Шкільна бібліотека. - 2013. - № 17-18. - С. 2.

Тарас Шевченко : до 200-річчя Кобзаря : Шевченківський календар : вересень// Шкільна бібліотека. - 2013. - № 15-16. - С. 2.

Тарас Шевченко : до 200-річчя Кобзаря : Шевченківський календар : серпень // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 13-14. - С. 1-2.

Титаренко, Григорій. Повість "Близнецы" Т. Шевченка в перекладі Івана Стешенка : [життя і творчість І. Стешенка ; фрази з повісті в оригіналі і перекладі] / Г. Титаренко // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 3-5.

Ткач, Алла. "Український Рембрант" : матеріали до вивчення художньої спадщини Тараса Шевченка / А. Ткач // Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 17-24. - Бібліогр.: с. 24.

Українські письменники - герої художніх творів : бесіди про книги для учнів 7-9 кл. : [із збірки "Книга творить людину"] / уклад. Н. Гажаман // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 4. - С. 40-49.

Українськи письменники дітям : експрес-подорож// Шкільна бібліотека плюс. - 2008.-№13-14. - С. 34-36.

Українські письменники дітям : експрес-подорож// Шкільна бібліотека. - 2008.-№12. - С. 30-32.

Ушкалов, Леонід. Образ сліз у творчості Тараса Шевченка / Л. Ушкалов// Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 2-7. - Бібліогр.: с. 6-7.

Філіпчук, Зеновія. Літературна шевченкіана міжвоєнної Праги : постаті, документи, вірші. Сторінка 2 : Шевченко в поезії. "Празька школа". Група "Жовтневе коло" / З. Філіпчук// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2010. - № 6. - С. 112-120.

Філіпчук, Зеновія. Літературна шевченкіана міжвоєнної Праги : постаті, документи, вірші. Сторінка 1 : Українсько-чешські взаємини. Тарас Шевченко "Єретик" / З. Філіпчук
// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2010. - № 2. - С. 70-74.

Фурсова, Людмила. Шевченків "Заповіт" / Л. Фурсова// Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 25-28. - Бібліогр.: с. 28.

Харківська, Н. І. Готуємось до ЗНО-2012 : персоналії : [спецвипуск] / Н. І. Харківська, О. О. Івакін // Історія та правознавство. - 2012. - № 7. - С. 3-39.

Цаль, Віта. "Я любить, я жити хочу серцем..." : урок шляхетності почуттів за інтимною поезією Тараса Шевченка / В. Цаль// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009.-№2. - С. 35-38.

Цепа, Олександра. Авторське самоочікування в поезії Тараса Шевченка 1837-1847 років / О. Цепа// Дивослово. - 2011. - № 3. - С. 13-16. - Бібліогр.: с. 16.

Цікаві місця Черкащини : Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» // Позакласний час. - 2009. - № 3-4. - С. 121-126.

Чабан, Олена. Материнство, родинність, кохання... : урок-презентація учнівських проектів / О. Чабан// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009.-№2. - С. 22-34.

Чумак, Тетяна. Моральне приниження чи моральна велич жінки? : урок-пошук за поемою Тараса Шевченка "Катерина" / Т. Чумак// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2008.-№2. - С. 22-33. - Бібліогр.: с.33.

"Шевченко - це ми. Так було. І так буде..."// Вісник книжкової палати. - 2008.-№2. - С. 45-48. - Бібліогр.: с.48.

Шилюк, Вікторія. Тарас Шевченко. "За сонцем хмаронька пливе" : 5 кл. : [конспект уроку] / В. Шилюк// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 1. - С. 7-8.

Шкаруба, Л. М. Приоритет человека, его творческих сил : романтизм в литературе и смежных видах искусства / Л. М. Шкаруба// Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2012. - № 3. - С. 35-40.

Шокур, Ольга. Т. Шевченко у фольклорі Канівщини : урок літератури рідного краю в 9-му класі / О. Шокур// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 8-16.

Шокур, Ольга. Тарас Шевченко у фольклорі : 5-й кл. / О. Шокур// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 4. - С. 4-8.

Шокур, Ольга. Фрагменти використання теми "Т. Шевченко у фольклорі" на уроках мови : методичний коментар / О. Шокур// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 5. - С. 20-22. - Бібліогр.: с. 22.

Щербакова, Алла. Доля жінки в поемах "Катерина" та "Наймичка" : урок літератури в 9-му кл. / А. Щербакова// Дивослово. - 2010. - № 3. - С. 28-31.

Юрчук, Олена. "Історія Русів" і Т. Шевченко : прийняття і заперечення / О. Юрчук // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 16-19. - Бібліогр.: с.19.

Юшкевич, Світлана. Уроки із застосуванням інтерактивних методів навчання в 7-му кл. : [за поезіями Т. Шевченка "Мені тринадцятий минало", "Тополя", "Заповіт"] / С. Юшкевич// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 22-25.

Яковина, Оксана. Благовіщення та образ Богородиці в церковній традиції і в поемі Тараса Шевченка "Марія" / О. Яковина// Слово і час. - 2010. - № 3. - С. 39-46. - Бібліогр.: с. 46.

"Я не одинокий, є з ким в світі жить..." : (дати, події, факти з життя Тараса Григоровича Шевченка) : [до 200-річчя від дня народження]// Чумацький шлях. - 2013. - № 4. - С. 2-14.

Янкович, О. В. Взаєморозвиток та взаємовплив польського, російського та українського романтизму : матеріали до проведення факультативу "Романтизм у контексті світового літературного процесу" : [матеріали до факультативу] / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2012. - № 3. - С. 2-22. - Бібліогр.: с. 8, 13, 17, 22. - Продовж. Початок № 2, 2012.

Янкович, О. В. Матеріали до факультативу "Романтизм у контексті світового літературного процесу" : (світова та українська література). Заняття № 2 : Народна пісня як першоджерело поезій Г. Гайне та Т. Шевченка / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук // Зарубіжна література в школах України. - 2011. - № 7-8. - С. 90-91. - Бібліогр.: с. 91.

Янкович, О. В. Матеріали до факультативу "Романтизм у контексті світового літературного процесу" : (світова та українська література). Заняття № 5 : Відгомін байронівських образів в українській літературі: Т. Шевченко, П. Куліш, харківська школа романтиків, І. Франко, В. Сосюра / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук// Зарубіжна література в школах України. - 2011. - № 11. - С. 44-47. - Бібліогр.: с. 47. - Продовж. Початок № 6, № 7-8, № 9, № 10, 2011.

Янкович, О. В. Порівняльний аналіз п'єси Ф. Шиллера "Вільгельм Телль" та поеми Шевченка "Гайдамаки" / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук// Зарубіжна література в школах України. - 2012. - № 5. - С. 37-39. - Бібліогр.: с. 39.

Янкович, О. В. Факультативний курс "Романтизм у контексті світового літературного процесу" для учнів загальноосвітніх навчальних закладів у контексті допрофільної гуманітарної підготовки : 9 клас : [матеріали до факультативу] / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук// Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2012. - № 2. - С. 2-40. - Бібліогр.: с. 4, 9, 12, 17, 21, 25, 29, 35, 40.

СЦЕНАРІЇ, ЛІТЕРАТУРНІ ІГРИ

Ботів, Марія. Зустріч у поетичному салоні : Ш. Петефі і Т. Шевченко : бесіда з позакласного читання / М. Ботів // Зарубіжна література. - 2007. - № 12. - С. 20-24.

Брюханова, Галина. Літературне свято "Вшановуємо Тараса Шевченка" : (презентація творчого проекту для учнів 2-4 кл.) / Г. Брюханова// Початкова школа. - 2010. - № 2. – С. 60-64.

Вильчинська, О. В. Жіноча доля у творчості Т.Г.Шевченка : [сценарій]/О. В. Вильчинська// Позакласний час. - 2009. - № 3-4. - С. 19-21.

Витюк, Г. В. Благослови мене, друже, славою святою : [сценарій]/ Г. В. Витюк// Позакласний час. - 2010. - № 2. - С. 11-12.

Виховні заходи березня : [добірка сценаріїв]// Позакласний час. - 2011. - № 2. - С. 9-32.

Войтович, Валентина. Тарас Шевченко-художник : матеріал до читацької конференції / В. Войтович // Українська мова та література. - 2009. - № 8. - С. 3-4.

Вчитель української літератури в позаурочний час : [сценарії]// Позакласний час. - 2010. - № 10. - С. 91-106.

Вчитель-предметник в позаурочний час : [добірка статей : конкурс знавців життя і творчості Т. Г. Шевченка]// Позакласний час. - 2011. - № 2. - С. 79-94.

Галуга-Гринчак, С. О. Свіча запалена від серця : [сценарій]/ С. О. Галуга-Гринчак // Позакласний час. - 2009. - № 3-4. - С. 39-42.

Гетьман, Світлана. Сюжети біографії : інтелектуальна гра / С. Гетьман// Українська мова та література. - 2007.- №9. - С. 22-23.

Гребенюк, Людмила. Маленька шевченкіана : навчальні ігри на уроках літератури у 7-9-х кл. / Л. Гребенюк// Українська мова та література. - 2010. - № 7. - С. 10-11.

Дворська, Марія. "І мене в сім'ї великій" : літературно-музична композиція / М. Дворська // Українська мова та література. - 2008.-№5. - С. 20-24.

Дем'яненко, Світлана. "От де, люде, наша слава..." : конкурс-змагання / С. Дем'яненко // Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 23-28. - Бібліогр.: с. 28.

Джабарова, Ганна. Життя і творчість Тараса Шевченка : літературні диктанти для 9-го кл. / Г. Джабарова// Українська мова та література. - 2010. - № 7. - С. 12.

Дицюра, Н. О. Кобзарем його ми звемо : вікторина / Н. О. Дицюра // Все для вчителя плюс. - 2008. - № 23-24. - С. 86-87.

Є в Шевченка народження дата - дати смерті в Шевченка немає! : літературний вечір
// Позакласний час. - 2010. - № 2. - С. 152-153.

Живописних справ майстер : [сценарій] // Позакласний час. - 2008.-№2. - С. 26-29.

Кащенко, Ірина. Т. Г. Шевченко-художник : літературно-мистецька композиція: 9-й кл. / І. Кащенко// Українська мова та література. - 2010. - № 7. - С. 19-24.

Климович, О. Ю. Виховання патріотизму на прикладі життя та творчості Т.Г. Шевченка : позакласний захід / О. Ю. Климович// Історія та правознавство. - 2008. - № 5. - С. 29-31.

Колосова, Вікторія. Літературна вікторина за поемою "Сон" ("У всякого своя доля") Т. Шевченка : 9-й кл. : [питання і відповіді] / В. Колосова // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 39-40.

Костецький, Анатолій. Вінок Кобзареві : [сценарій] / А. Костецький// Початкова школа. - 2011. - № 3. - С. 59-61.

Костюченко, Валентина. Музи генія. Інтимна лірика Тараса Шевченка : літературно-музична композиція / В. Костюченко// Дивослово. - 2012. - № 3. - С. 29-32. - Бібліогр.: с. 32.

Крячок, Лідія. "Ми не забули тебе, Тарасе, черпаємо правду в твоєму слові!" : сценарій літературно-мистецького свята / Л. Крячок// Українська мова та література (Шкільний світ). - 2011. - № 5-7. - С. 44-45.

Леськів, О. С. Стежки творчості генія : літературна вікторина / О. С. Леськів // Шкільна бібліотека. - 2012. - № 3. - С. 73-74.

Мельник, О. Звучать Шевченкові слова : кросворд за творчістю / О. Мельник// Всесвітня література та культура. - 2008. - № 10. - С. 36-40.

На струнах Кобзаревої душі : Шевченківські дні у школі : [добірка сценаріїв]// Позакласний час. - 2012. - № 3. - С. 29-38.

Опирієнко, І. А. Мандри Тараса Київщиною : сценарій бібліотечного заходу / І. А. Опирієнко // Шкільна бібліотека. - 2012. - № 3. - С. 78-79.

Пекар, Лариса. Брейн-ринг "Шевченко і музичне мистецтво" : інтелектуальна гра для 7-го кл. / Л. Пекар // Шкільний світ. - 2010. - № 7. - Музика. - 2010. - № 2. - С. 5-6.

Петровська, І. Сердечні пристрасті Кобзаря : [сценарій] / І. Петровська // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 17-18. - С. 3-5.

Подранецька, Н. Орлиний злет Шевченкового духу : літературна гра для учнів 6-х класів / Н. Подранецька// Всесвітня література та культура. - 2008. - № 11. - С. 1.

Решодько, Лідія. "Я покохав її високою любов'ю...": сердечні пристрасті і розачарування Кобзаря : сценарій літературного вечора / Л. Решодько // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2009. - № 2. - С. 39-44.

Сидоренко, Любов. Вікторина : (за життєписом Тараса Шевченка) / Л. Сидоренко // Українська мова та література. - 2007.- №9. - С. 23-27.

Ситченко, Світлана. Тарасове слово : літературно-музична композиція / С. Ситченко // Шкільна бібліотека плюс. - 2009.-№6. - С. 2-4.

Снігир, Т. "Я так її люблю..." : літературно-музичний сценарій, присвячений ювілею Тараса Шевченка / Т. Снігир// Всесвітня література та культура. - 2008. - № 11. - С. 14-16.

Сценарії бібліотечних заходів : [добірка сценаріїв про життя та творчість Т. Г. Шевченка]// Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 113-125.

Тиждень української літератури : запропонуйте учням : [сценарії] / В. М. Битько [та ін.] // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 18. - С. 4-19.

У кожного своя доля і свій шлях широкий... : [сценарій]// Позакласний час. - 2010. – № 2. - С. 149-151. - портр.

Цимбалюк, А. В. Ми тебе не забули, Тарасе... : [сценарій] / А. В. Цимбалюк// Позакласний час. - 2008. - № 2. - С. 19-20.

Шамрай, Л. Є. Вшановуємо Т. Г. Шевченка : [усний журнал] / Л. Є. Шамрай // Шкільна бібліотека. - 2008. - № 2. - С. 85-87.

  ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

  Вірші Т. Шевченка [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

 // http://svatovo.ws/shevchenko_verses.html  – Назва з екрану.

 

Кобзар Тараса Шевченка [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://oursong.narod.ru/kobzar/kobzar.html  – Назва з екрану.

 

Тарас Григорович Шевченко [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://taras-shevchenko.in.ua/  – Назва з екрану.

 

Тарас Григорович Шевченко [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://www.ukrlit.vn.ua/biography/shevchenko.html  – Назва з екрану.

 

 Тарас Григорович Шевченко [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

 // http://litopys.org.ua/ukrmova/um145.htm  - Назва з екрану.

 

  Тарас Григорович Шевченко [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

 // http://www.univ.kiev.ua/ua/geninf/osobystosti/shevchenko/  – Назва з екрану.

 

 Тарас Григорович Шевченко : біографія [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

 // http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=306  – Назва з екрану.

 

Тарас Шевченко : Зібрання творів у 6-ти томах [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://litopys.org.ua/ukrmova/um145.htm   – Назва з екрану.

 

Шевченко-художник [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://taras-shevchenko.in.ua/shevchenko_hudognik.html  – Назва з екрану.

 

Тарас Шевченко [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://www.ukrlit.vn.ua/article/209.html  – Назва з екрану.

 

Т. Г. Шевченко – художник [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://www.refine.org.ua/pageid-3472-1.html  – Назва з екрану.

 

Тарас Шевченко – художник слова та пензля [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

// http://yaremche.org/news/956  – Назва з екрану.

 

Шевченко-художник : бібліографічний покажчик (1839-2012)[Електронний ресурс] . – Режим доступу :

http://museumshevchenko.org.ua/flash-point/files/web-site/publication/974_shevchenko_2013-ok.pdf – Назва з екрану.

 

Энциклопедия жизни и творчества Тараса Шевченко [Електронний ресурс] . – Режим доступу :

http://www.t-shevchenko.name/ru/  – Назва з екрану.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ ! БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ПРАЦЮЮТЬ В ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ. ПІДГОТУЄМО МАТЕРІАЛИ ЗА ВАШИМИ ЗАМОВЛЕННЯМИ. ЧЕКАЄМО НА ВАШІ ЗАПИТИ

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"