ІНФОРМАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ДИТЯЧОГО ЧИТАННЯ
ДО 105-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ПИСЬМЕННИКА

15 грудня 2018 року виповнюється 105 років від дня народження відомого дніпровського поета Олексія Гавриловича Крилова (1913-1991). Він – автор улюблених книг для дітей "Як лікували півня", "Кіт Василь"та збірників байок "Хоробрий заєць", "Струмочок сатиричний". Його ім'я відоме не тільки в Україні, а і в інших країнах, оскільки його вірші для дітей перекладені на кілька мов світу. По багатьох з них зняті мультфільми. А такі як «Кіт Василь», «Захворів півень ангіною», «Козел Мефодій» стали справжніми дитячими хітами.
Народився майбутній поет 15 грудня 1913 р. у Катеринославі (нині Дніпро) в родині юриста. У 1929 р. Олексій закінчив трудову школу і вступив до Дніпропетровського металургійного інституту (нині – Національна металургійна академія України). Після закінчення вузу був направлений за розподілом на Сталінградський тракторний завод, де його і застала Друга світова війна.
Повернувшись після війни в рідне місто Олексій Гаврилович працював інженером в інституті Дніпрогіпрошахт. Якось він надіслав свої спогади про оборону Сталінграда у багатотиражну газету. В результаті інженеру Крилову довірили редагувати інститутську багатотиражку. А коли якось знадобилося привітання у віршах до святкової дати, він виявив в собі ще й поетичний талант, і його віршовані привітання до державних свят почали друкувати всі місцеві газети. Тоді ж О. Крилов почав писати перші байки. Завдяки сатиричним публікаціям у пресі він став відомим і за межами Дніпропетровщини.
У 1948 р. разом з делегацією дніпропетровських письменників поїхав до Москви, де його байками зацікавилися журналісти періодичних видань.


Справжня слава прийшла до О. Г. Крилов у 1955 р., коли вийшла збірка його дитячих віршів «Кіт Василь» з ілюстраціями В. Любарського (1938-1998).
Спочатку Крилов був незадоволений ілюстраціями до «Кота Василя», які пропонувало видавництво, і вирішив сам знайти ілюстратора й звернувся до студентів художнього училища. Малюнки 17-річного Володимира Любарського йому сподобалися найбільше. Потім вони були допрацьовані і намальовані коти отримали характер і зовнішність домашніх котів родини Крилових.


Ця робота В. Любарського визначила його життєвий вибір і зробила дуже популярним ілюстратором. Надалі він проілюстрував понад п'ятдесят книг, серед яких «Чомучка», «Добрий велетень», «Мишка-хвалько», «Пригоди старої ляльки», «Казки дядечка Римуса», «Айболить» та інші. Митець жив і працював у нашому місті і на все життя зберіг дружбу з О. Криловим.
Чомусь вважалося, що вірші про кота Василя, цапа Мефодія, півня («Захворів півень ангіною»), цвіркуна («Нам сказали, що цвіркун носить скрипку і смичок») та інших, Олексій Крилов написав для своєї доньки Марини. Насправді ж, коли вона народилася, його «Кіт Василь» вже пережив кілька видань і здобув популярність.
Тривалий час Олексій Гаврилович очолював видавництво «Промінь», допомагав молодим авторам видавати свої книги. У 1965 р. Крилова звільнили з посади, він важко це пережив, переніс інфаркт.
У 1987 р. письменник впав і травмував хребет й чотири роки терпів нестерпний біль. Помер Олексій Гаврилович Крилов у 1991 р. Похований на Сурсько-Литовському кладовищі в Дніпрі.
У 2001 р. у видавництві «Січ» вийшла книга про Кота Василя на німецькій мові (переклад Лесі Степовички). Увесь тираж купило посольство Німеччини в Україні.
Загальний тираж книжок О. Г. Крилова перевищує 9 мільйонів примірників. Його твори були перекладені німецькою, польською, болгарською, угорською, чеською мовами.
Вірші для дітей О. Крилова ще за життя автора увійшли в золотий фонд світової дитячої літератури. Їх і досі читають та люблять діти.
У Дніпрі досі стоїть будинок, в якому до 60-х рр. минулого століття жив талановитий поет. Пам'ятної дошки, яка розповіла б городянам, що в будинку по проспекту Пушкіна, 37 жив відомий письменник, немає.


Кілька років тому, до 100-річчя поета, виникла ідея встановити пам'ятник найвідомішому літературному персонажу Олексія Крилова – Коту Василю в парку ім. Глоби. Ініціаторами стали дніпровські журналісти. Було оголошено конкурс на кращий проект пам'ятника.
Донька О. Г. Крилова Марина та донька автора ілюстрацій до його віршів Людмила Рувинська вважають, що Кіт Василь має бути саме з малюнків Володимира Любарського. Ескіз майбутнього пам'ятника взявся безкоштовно виконати скульптор-анімаліст Антон Мельников. А на спорудження пам'ятника потрібні кошти...

ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА

Крылов, А. Г. Кот Василий : стихи для детей дошкольного возраста / А. Г. Крылов ; худ. В. Любарский. – Днепропетровск : Днепркнига, 1991. – 31 с.
б/ф 28

Крылов, А. Г. Кот Василий : стихи / А. Г. Крылов ; худ. В. Любарский. – Днепропетровск : Проминь, 1989. – 32 с.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 04, 06, 08, 09, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 25, 26, 28, 30

Крылов, А. Г. Кот Василий : стихи для детей дошкольного возраста / А. Г. Крылов ; худ. В. Любарский. – Днепропетровск : Проминь, 1989. – 28 с.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13

Крылов, А. Г. Кот Василий : стихи / А. Г. Крылов ; худ. В. Любарский. – Днепропетровск : Проминь, 1988. – 32 с.
ЦДБ(мл), б/ф 14, 26

Крылов, А. Г. Кот Василий : стихи для детей дошкольного возраста / А. Г. Крылов ; худ. В. Любарский. – Днепропетровск : Проминь, 1985. – 28 с.
ЦДБ(мл), б/ф 02, 04, 06, 07, 08, 09, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 24, 25, 26, 28, 30

Крилов, Олексій Гаврилович. Кіт Василько : [вірші : пер. з рос.] / О. Г. Крилов ; [іл.: Л. Гребельна та ін. ; ред. Є. С. Сапєліна]. - Харків : Ранок ; Веста, 2003. - 56 с. : ілюстр. - (Для малят).
ЦДБ(мл)

ПРО ПИСЬМЕННИКА:

Гамольский, Леонид. Время пришло - уходим в солдаты / Л. Гамольский // Днепр вечерний. - 2011. - 5 нояб. - С. 5.

Гречишкина, Ольга. В Днепропетровске появится памятник Коту Василию? / О. Гречишкина // Вісті Придніпров'я. - 2012. - 20 груд. - С. 8.

Кокошко, Юлианна. Дайте на лапу! : культурная общественность Днепропетровска призывает горожан скинуться на памятник любимцу детворы Коту Василию / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. - 2012. - 11 дек. - С. 1, 2.

Кокошко, Юлианна. Доля Василия : Днепропетровский облсовет ходатайствует о выделении средств на скульптуру Кота Василия / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. - 2014. - 10 янв. - С. 25.

Кокошко, Юлианна. Жена поэта Валентина Крылова: "Убить при нем бабочку было тяжким грехом" : 15 декабря - день рождения нашого земляка Алексея Крылова / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. - 2009. - 15 дек. - С. 9.

Кокошко, Юлианна. "На день рождения писателя подарили мне цветы, а Крылов - "Кота Василия" / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. - 2013. - 11 янв. - С. 2.

Кокошко, Юлианна. Повелитель Мурлындии : дочь Алексея Крылова - Марина Алексеевна - поделилась с "Вечеркой" воспоминаниями о своем знаменитом отце / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. - 2013. - 29 марта. - С. 7.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ:

Алексей Крылов[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://allforchildren.ru/poetry/author451-akrylov.php. – Назва з екрана.

Великий днепропетровец Алексей Крылов [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.056.ua/news/926954/velikij-dnepropetrovec-aleksej-krylov-ego-kotu-vasiliu-hoteli-postavit-pamatnik. – Назва з екрана.

В этом году исполняется 100 лет со дня рождения днепропетровского поэта и басенника Алексея Крылова[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://nsju.dp.ua/100.html. – Назва з екрана.

Гармаш, Н. «Молодому поэту, который был очень плохо одет, Алексей Крылов отдал свое пальто» [Електронний ресурс] / Н. Гармаш. – Режим доступу:
https://fakty.ua/160089-molodomu-poetu-kotoryj-byl-ochen-ploho-odet-aleksej-krylov-otdal-svoe-palto. – Назва з екрана.

Днепропетровский скульптор Антон Мельников разработал эскиз памятника Коту Василию[Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://gorod.dp.ua/news/78721. – Назва з екрана.

Крилов Олексій Гаврилович [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.wikiwand.com/uk/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2_%D0%9>E%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%96%D0%B9_%D0%93%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87. – Назва з екрана.

Крилов Олексій Гаврилович [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://esu.com.ua/search_articles.php?id=1016. – Назва з екрана.

Козел Мефодий [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://chl.kiev.ua/pub/Publication/Show/171. – Назва з екрана.

Кот Василий (Алексей Крылов, издательство 1985) [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://cheburashkinide.livejournal.com/790.html. – Назва з екрана.

Кот Василий [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://story.leadhoster.com/tale_verse_krylov_cat.htm. – Назва з екрана.

Кот Василий [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://chl.kiev.ua/pub/Publication/Show/170. – Назва з екрана.

Олексій Крилов. Вірші, байки [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://sites.google.com/site/litpridniprovj/poezia/katalog/krilov. – Назва з екрана.

Романчук, Л. Крылов Алексей Гаврилович [Електронний ресурс] / Л. Романчук. – Режим доступу:
https://vogelz.ru/stihi/krylov-aleksej. – Назва з екрана.


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"