Н. І. Алексєєнко (?-1919)

Благодійниця, засновниця однієї з перших дитячих лікарень Катеринослава.
Надія Іванівна Алексєєнко - перша жінка, яка отримала звання Почесної громадянки міста

 Іван Мартинович Алексєєнко (?-1910)

Достовірних відомостей про Надію Іванівну збереглося мало. Достеменно відомо, що вона була дружиною купця Івана Мартиновича Алексєєнка, який володів багатьма крамницями, будинками і земельними ділянками в місті. На той час він був дуже багатою і впливовою людиною в Катеринославі. Мешкала родина у власному особняку в центрі міста, на розі вулиць Первозванівської і Каретної (Короленка і Челюскіна відповідно). Іван Мартинович не шкодувала коштів для благодійності. Він вносив щедрі пожертви на утримання навчальних закладів Катеринослава: Маріїнської жіночої гімназії, Комерційного училища, притулку для жінок похилого віку, був старостою Троїцького собору.
Помер І. М. Алексєєнко у 1910 році після тяжкої хвороби.
Своїх дітей пара не мала і все майно перейшло у власність дружини з умовою, що частина коштів піде на потреби міста.

Особняк купця І. М. Алексєєнка на розі вул. Короленка і Челюскіна

Через рік Надія Іванівна виконала волю чоловіка й передала місту дві ділянки землі на розі Пушкінського проспекту і вулиці Короткої та найбільшу в історії міста пожертву – 659 102 рублів для будівництва та подальшого утримання дитячої лікарні й амбулаторії.
На знак вдячності за такий щедрий дар Міська Дума Катеринослава подала клопотання щодо присвоєння Надії Іванівні Алексеєєнко звання Почесної громадянки міста. Це була довга і складна процедура, яка ускладнювалася ще й тим, що звання просили присвоїти жінці. Але Надія Алексєєнко пройшла всю процедуру й стала, на той час, єдиною жінкою, чия кандидатура була затверджена імператором: 20 листопада 1911 року їй було присвоєно це почесне звання.
У 1912 році архітектор Д. С. Скоробогатов розробив проект будівництва, яке було завершене весною 1913 року. 13 травня 1913 року у Катеринославі розпочала роботу спеціалізована дитяча лікарня на 50 ліжок і амбулаторія. Це була друга у місті лікарня подібного типу. Медичну допомогу маленькі пацієнти отримували безкоштовно.
Цим будівництвом Надії Іванівна увічнила пам'ять про свого чоловіка: лікарня стала носити його ім'я. Вулиця Коротка була перейменована на її честь і стала називатися Надєждєнська, а вулиця Каретна, де мешкала тоді родина купців-меценатів, стала називатися на їх честь Алексєєнківська. У радянські роки ці вулиці знову змінили свої назви і стали вулицями Чичеріна і Челюскіна відповідно. Віднедавна вулиця Чичеріна знову носить ім'я Надії Алексєєнко.
У 1919 році при нез'ясованих обставинах Надія Іванівна загинула.
...Під час Першої світової і громадянської воєн дитяча лікарня була перетворена на шпиталь. Відродження закладу як дитячої лікарні розпочалося з 1925 року професором М. Ф. Руднєвим. За досить короткий час йому вдалося відновити будівлю лікарні, налагодити її роботу та перетворити на поважний лікувальний заклад, відомий не тільки у нашому місті.
В роки Другої світової війни, під час окупації міста, лікарня була пошкоджена, але продовжувала працювати. В її корпусах, крім дитячої лікарні, працювали ще й військовий шпиталь та залізнична лікарня. Разом з дітьми тут лікувалися і німецькі окупанти...
Сьогодні 3-тя дитяча міська клінічна лікарня ім. професора М. Ф. Руднєва сучасний лікувальний заклад з багатьма відділеннями, обладнаними необхідною апаратурою для надання висококваліфікованої допомоги новонародженим дітям. У минулому році на місці знесеної будівлі поліклініки, зведеної у 1912 році, побудували новий хірургічний корпус з сучасним обладнанням та дизайном.

 

Дитяча лікарня імені І. М. Алексєєнка. Фото початку 20 ст.

3-тя міська клінічна лікарня ім. проф. М. Руднєва. Сучасний вигляд

Новий хірургічний корпус Центру матері і дитини ім. проф. М. Руднєва

Бібліографія:

Деньги на первую детскую больницу едва не растащили екатеринославские чиновники // КП в Украине. – 2011. – 2 марта. – Режим доступу:
https://kp.ua/life/269074-denhy-na-pervuui-detskuui-bolnytsu-edva-ne-rastaschyly-ekaterynoslavskye-chynovnyky

Дитяча лікарня № 3 ім. професора Руднєва (Катеринославська дитяча лікарня імені Алексєєнко) [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://medlib.dp.gov.ua/jirbis2/ua/lpz-anniversaries/857-katerynoslavska-dytiacha-likarnia-imeni-aleksieienko-dytiacha-likarnia-3-im-profesora-rudnieva.html

Екатеринославская детская больница имени Алексеенко: пам’ятник благотворительности [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.056.ua/news/1098601/ekaterinoslavskaa-detskaa-bolnica-imeni-alekseenko-pamatnik-blagotvoritelnosti-foto

По следам почетных жителей Днепропетровска [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://www.segodnya.ua/regions/dnepr/po-sledam-pochetnyh-zhiteley-dnepropetrovska--594269.html

Семьи Алексеенко и Карпас: жизнь замечательных супружеских пар Екатеринослава [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://gorod.dp.ua/news/128196

У Дніпрі знаходиться найсучасніша дитяча лікарня в Україні // Вісті Придніпров’я. – 2018. – 18 грудня. – Режим доступу:
https://vesti.dp.ua/u-dnipri-znahoditsya-najsuchasnisha-dityacha-likarnya-v-ukrayini-foto/


Ukrainian Chinese (Traditional) English French German Italian Russian Spanish

 • Бібліотека-філія № 6

  Фантастична мандрівка у "Світ казки чарівної"

 • Бібліотека-філія № 4

  Персональна виставка "Мистецький простір Європи та світу"

 • Бібліотека-філія № 2

  Гостюємо у казок!!! День казки

 • Бібліотека-філія № 3

  Бесіда-порада для підлітків "Доброта зближує серця"

 • Центральна бібліотека для дітей

  Центральна бібліотека для дітей влаштувала незабутнє свято для своїх читачів: переможців конкурсу "Книжкова веселка"