1776 - рік заснування міста.
48° північної широти, 35° 3' східної довготи - географічні координати. Місто знаходиться практично на одній широті з Парижем і одній довготі з Єрусалимом.
188 м - найвища точка, вершина пагорба, ділянка лісу південніше Західного.
52 м - найнижча точка, рівень води в р. Дніпро.
405кв. км - площа міста.
998 000 - мешканців в червні 2012 р.
Більше 2200 вулиць.
Більше 94 000 будівель (адрес).
1791 - рік будівництва найстаріших збережених будівель міста, вул. Ворошилова, 8 і 10. Також одним з найстаріших, але перебудованих будинків є Потьомкінський палац 1791р., нині Палац Студентів.
123м - висота найвищого житлового будинку, комплекс "Вежі" по вул. Вернадського (Дзержинського), 35.
830м - довжина найдовшого житлового будинку, просп. Героїв, 10, ж/м Перемога. Від одного до іншого кінця будинку - дві тролейбусні зупинки.
День Міста - друга субота вересня.
 
Герб міста являє собою щит, закруглений унизу. Така форма поширена у сучасній українській геральдиці. Три семикутні зірки на гербі міста означають: вічність - значення зірки у геральдиці, а число три - минуле, сьогодення і майбутнє, бризки металу. Зірки розташовані у формі латинської букви V, що означає «Victoris» - Перемога.
Центральною фігурою герба є перехрещені шабля та стріла. Стріла символізує рух, прагнення вперед, а також ракетобудування. Шабля - символ захисту, сили, могутності міста.
Існувало два Катеринослава: перший і другий. Перший розташовувався на березі р. Кільчень в низинах місцевості з 1776 р. і проіснував всього 8 років. Місце колишнього міста зараз затоплене водами р. Самара. Частина жителів і будівель першого Катеринослава переїхали в слободу Новоселиця - нині м. Новомосковськ.
Монастирський острів - саме легендарне  місце. На заході має гранітні скелі, на сході переходить у піщану косу. На острові за переказами зупинялися навіть апостол Андрій, княгиня Ольга та князь Володимир Великий. У 1999 р. тут споруджено храм Святого Миколая.Дніпровські пороги – природні виходи корінних гірских порід (граніт) в руслі Дніпра. Після побудови Дніпрогесу вони були затоплені водами Дніпровського водосховища. До цього часу кам'яна перепона на шляху до Чорного моря відігравала важливу роль для судноплавства, торгівлі, утворення поселень біля річки, формування нових ремесел і видів діяльності. Порожиста частина Дніпра включала дев’ять порогів, кожен з яких мав своє ім’я: Кодацький, Сурський, Лоханський, Звонецький, Ненаситецький, Вовнизький, Будильський, Лишній, Вільний. Близько Кодацького порога стояла фортеця Кодак. Нижче дніпровських порогів в XVI столітті виникла Запорізька Січ.
Три фортеці були розташовані на території сучасного Дніпра:
Кодацька - польська фортеця на березі Дніпра, заснована в 1635 р., сучасне с. Старі Кодаки;
Новобогородицька (Старо-Самарська) - російська фортеця на березі р. Самара, збудована в 1688 р., сучасне с. Шевченко;
Нові Кайдаки - укріплене козацьке поселення, засноване в 1660 р.
Катеринославський трамвай, відкритий у 1894 р., був одним із перших електричних трамваїв в тодішній Російській імперїі, третім після Києва і Нижнього Новгорода. Для кінця XIX століття електричний трамвай був одним з найбільш прогресивних транспортних споруд.
У Дніпрі діє 5 мостів через річку Дніпро.
Найдовший - Кайдацький (1732 м).
Найкрасивішим вважається Мерефо-Херсонський залізничний міст. Вигнутий, арочного типу, перекинутий через Дніпро над Монастирським островом.
Наймолодший - Південний міст, відкритий в грудні 2000 р.
Найстарший -  Амурський (Старий) міст, на момент закінчення будівництва в 1884 р. коштував близько 4 млн. рублів, більше ніж оцінювався на той момент весь Катеринослав.
Місто славиться житловими будинками-хмарочосами. Так у 1983 р. в Дніпрі був побудований перший 28-поверховий житловий будинок на ж/м Перемога по просп. Героїв, 1. У 2003 році був відкритий житловий комплекс «Вежі», 30-ти поверхові башти-близнята. На момент відкриття - найвищий житловий будинок в Україні - 123 м.
Споруджуваний комплекс «Брама» на Європейському бульварі повинен бути заввишки понад 200 м (близько 50 поверхів).
В Дніпрі найдовша в Європі Набережназавдовжки 23 км. Складається вона з трьох відрізків – Набережна Перемоги, Січеславська (Леніна) та Заводська. Навколо неї створено чудову пляжну й паркову зону з купою розважальних закладів. Існує навіть спеціальний причал – Фестивальний, де проходять різноманітні молодіжні акції.


Фонтан-лебідь, зведений у 2005 р. на Набережній за кілька метрів від берега. Фонтан рухається навколо осі і постійно змінює форму. Виникає враження, що білий лебідь махає крилами. Загальна довжина кожного струменя понад 50 метрів.


«Сімейна лавка» встановлена на Набережній, недалеко від Фестивального причалу, довжиною аж цілих 50 метрів! Це диво вже внесено до Книги рекордів України, як найдовшу в країні. Цікаво, що лавку не збирали по частинах, вона суцільнолита. До кожного окремого фрагменту лавки прикріплена табличка з цікавим написом.